×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Thursday 25 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25393 خبر
مداخله فوری از طریق اعمال محدودیت های شدید برای ۲ هفته در مناطق قرمز موثر است

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مبارزه با کرونا پس از استماع گزارش های فرمانده عملیاتی قرارگاه ستاد ملی مبارزه با کرونا و روسای کمیته ها از اقداماتشان در خصوص اجرا و نظارت بر مصوبات ستاد و جلسات هماهنگی که با سایر دستگاه های دخیل طی هفته جاری برگزار شده،  اظهارداشت: مصوبات ستاد ملی و آنچه که در کشور در خصوص مبارزه با کرونا در حال انجام است، حاصل مطالعات و بررسی های علمی و یافته های کارشناسی مختصصان و مسوولان مربوطه در کمیته ها و همچنین تجارب ماههای گذشته است.

 دکتر روحانی با تاکید بر اینکه کاستن روند شیوع بیماری و کاهش تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی بویژه بیماران بستری، اولویت نخست و تنها راه کار برای خروج از وضعیت کنونی است ، گفت: از این منظر مداخله فوری از طریق اعمال محدودیت های شدید در مناطق قرمز به عنوان راهکاری موثر خواهد بود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در کنار اقدامات قبلی در اعمال محدودیت ها، کمیته بهداشت و درمان با همکاری سایر دستگاه ها و کیمته ها در ایجاد مراکز مراقبتی و استفاده از ظرفیت ها و مراکز اقامتی و تقویت ظرفیت درمانی در مراکز سرپایی و در عین حال درمان بیماران با علایم خفیف در منزل می بایست مورد توجه قرار گیرد. استفاده از نقاهتگاه مناسب هم یکی از راهکارهای موثر در کاهش بیماران بستری در بیمارستان است.

روحانی تصریح کرد: با توجه به مصوبه ستاد ملی درخصوص دورکاری کارکنان، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی موظف است بر اجرای این مصوبه در تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی نظارت دقیق انجام دهد.

رییس جمهور با تاکید بر لزوم حرکت هماهنگ و نظام مند تمامی ارکان دخیل بویژه قرارگاه عملیاتی در چارچوب مصوبات ستاد ملی برای نظارت بر روند اجرای این مصوبات گفت که محدودیت های ایجاد شده در مراکز ۲۵ استان کشور نیز در چارچوب همین یافته ها اعمال شده است.

رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: فرمانده قرارگاه علمیاتی ستاد ملی موظف است تمامی اقدامات اجرایی خود را بر اساس مصوبات ستاد ملی و با مشارکت همه کمیته ها انجام دهد.

دکتر روحانی افزود: در خصوص رعایت پروتکل ها همچنان نیاز به اجرای دقیقتر و هماهنگ تر میان تمام ارکان هستیم تا سریعا برخی ناهماهنگی ها در اجرای مصوبات از بین برود.

رئیس جمهور با بیان اینکه اعمال جریمه ها باید با آگاهی بخشی از ابعاد مختلف جرائم باشد، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا را موظف کرد با همکاری کمیته تبلیغات، چارچوبی را برای اعلام خاطیان تدوین و در رسانه ها معرفی کند.

روحانی همچنین بار دیگر کنترل و رهگیری دقیق بیماران مبتلا به کرونا که دوران درمان و  قرنطینه را سپری می کنند، بسیار مهم و ضروری دانست و با اشاره به اقدامات و هماهنگی های ایجاد شده میان وزارت خانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این عرصه، بر روند تقویت این همکاری ها تاکید کرد.

رییس جمهور در این جلسه با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت و درمان دستگاه اصلی و محوری تعیین مصادیق محدودیت ها در مناطق حاد خواهد بود، بر استفاده از ظرفیت حداکثری مراکز درمانی کشور که تحت اختیار دستگاه ها و نهادهای دولتی و نیروهای مسلح است و الحاق این مراکز به طرح درمان بیماران کرونا تاکید و بر همکاری با وزارت بهداشت و درمان از سوی این دستگاهها دستورات لازم را صادر کرد.

روحانی همچنین با اشاره به گزارش فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا از کنترل ۸۶ درصدی رفت و آمدها به مراکز ۲۵ استان کشور، گفت: دستاوردها و نقاط ضعف اعمال چنین محدودیت هایی باید به شکل هوشمند بررسی و در مسیر کاستن از نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت آن گام برداشت.

در این جلسه پیشنهاد کمیته های امنیتی و اجتماعی و بهداشت و درمان در خصوص اعمال محدودیت های شدیدتر برای مدیریت سریعتر مقابله با شیوع بیماری، موضوع تعطیلی کسب و کارهای غیرضروری در تمامی مراکز استان ها از ساعت ۱۸ هر روز از تاریخ ۲۰ آبان ماه تا ۲۰ آذرماه و ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در همه مراکز استان ها از تاریخ ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر سال جاری از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد برای تصویب به جلسه روز شنبه ستاد ملی ارائه شود.

در این جلسه همچنین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارائه گزارشی از روند موفقیت آمیز تولید کیت های تشخیص سریع کرونا در داخل کشور با اعلام اثربخشی ۹۸ درصدی این پروژه در مقایسه با نمونه های خارجی آن، از تولید انبوه روزانه ۱۸۰ هزار کیت سریع تشخیص کرونا در داخل کشور خبر داد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.