×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 6 فروردین 1402  .::.   برابر با : Sunday 26 March 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20987 خبر
شناسایی 19 محله آسیب پذیر در تبریز/رونق شهر انسان‌محور با توسعه پیاده‌راه‌های جدید در شهر

به گزارش همنوا، یعقوب هوشیار بعد از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام یافته ۱۹ محله آسیب‌پذیر در سطح شهر شناسایی شده که سال آینده در هرکدام از این محلات یک فرهنگسرا احداث خواهد شد.

وی با اشاره به رویکرد اجتماعی محور شهرداری طی سال آینده گفت: شهردار تبریز از تدوین دو هزار پروژه اجتماعی خبر داد و افزود: این برنامه‌ها توسط گروه‌های مرجع مختلف طرح ریزی شده تا مرجع و منبعی برای سال‌های آتی باشد.

هوشیار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعامل با شورای شهر تبریز اظهار کرد: با تمام اعضای شورا تعامل وجود دارد و این تعامل در جهت منافع مردم است. حتی یک انتصاب به توصیه اعضای شورا انجام نیافته است. تلاش داریم با کمترین تغییرات مدیریتی پیش برویم. 

به گفته وی؛ تعامل یعنی چیزی که به نفع مردم باشد. هر اندازه بحث وجود داشته باشد به نفع شهر است و زاویه گنگ باقی نمی ماند و همگی در صحن شورا گفته می شود.  

شهردار تبریز خاطرنشان کرد: جایگاه تاریخی تبریز، هویت این شهر است و در احیای بافت فرسوده اقدامات خوبی انجام گرفته است. امیدواریم در سال بعد پس از سال ها چشم انتظاری، پروژه احیای میدان صاحب آباد تمام شود.

وی با بیان اینکه پروژه تملک خانه ستارخان در حال اجرا است، گفت: امیدواریم پروژه مقبره الشعرا جزو پروژه هایی باشد که به ایستگاه افتتاح برسد.

هوشیار اظهار کرد: شهرداری تنها یک نهاد خدماتی نیست و رویکرد شهرداری در سال بعد تاکید به کارکرد اجتماعی خواهد بود و امیدواریم با کمک رسانه ها بتوانیم در سال ۱۴۰۳ شهرداری در دید مردم یک نهاد اجتماعی اثرگذار باشد.

شهردار تبریز تکمیل پروژه مترو تبریز را یکی از اولویت های مهم شهرداری تبریز در دوره فعلی مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: بعد از حادثه فاز ۳، سه ایستگاه خط ۱ ناقص بود و در خط ۲ نیز هر دو دستگاه حفاری تی بی ام متوقف بود که اکنون این دستگاه از هر دو طرف فعال شده است.

وی ادامه داد: ایستگاه ۱۵ خط ۱ آخر شهریور سال جاری به اتمام رسیده و پنجشنبه هفته جاری نیز ایستگاه ۱۴ خط ۱ به بهره‌برداری می‌رسد روز ۲۲ بهمن سال‌جاری نیز ایستگاه ۱۳ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

هوشیار هدف‌گذاری شهرداری تبریز را افتتاح فاز نخست خط ۲ مترو تا پایان دوره ششم دانست و گفت: یکی از موضوعات مهم، ایجاد خط دوم بی آر تی است چراکه به رغم هزینه‌های زیاد در حوزه حمل و نقل عمومی، شهروندان برطرف شدن ترافیک در شهر را احساس نمی‌کنند. در این راستا هوشمندسازی چراغ‌های راهنمایی را برای اولین بار در تبریز اجرا می‌کنیم که پیش بینی می‌کنیم  تاثیر ۳۰ درصدی در حل شدن مشکل ترافیک داشته باشد.

شهردار تبریز گفت: ۷۷ پروژه ناقص که در سال‌های گذشته شروع شده، شناسایی شده و مورد پیگیری قرار دارد.
وی با اعلام اینکه احداث سیصد کیلومتر فیبر نوری توسط مجموعه شهرداری تبریز انجام خواهد شد، گفت: این مقدار فیبر نوری تا پایان سال تقدیم شهروندان خواهد شد.

هوشیار خاطرنشان کرد: برای نخستین بار طی سال ۱۴۰۲ بودجه‌ای مستقل برای سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری با رقمی قابل توجه تدوین خواهد شد. سال آینده یکی از نمودهای مهم شهرداری تبریز حوزه سرمایه گذاری است و در همین راستا همایش بین المللی سرمایه‌گذاری نیز برگزار می‌شود.

وی از راه اندازی حساب ویژه برای حوزه سرمایه گذاری خبر داد و افزود: امیدواریم یکی از بسترهای مهم به مفهوم اینکه بخشی از منابع شهرداری برای سرمایه گذاری باشد طی سال آینده تحقق یابد.

شهردار تبریز با تاکید بر اینکه در حوزه مدیریت با کسی تعارف نداریم، گفت: مدیریت شهر امانتی در دست من است. مثلاً در حال حاضر عملکرد پروژه رسالت بی نظیر است و در موعد مقرر افتتاح می‌شود. ارزیابی مناطق باید بر اساس شاخص ها باشد. 

هوشیار با اشاره به حوزه فضای سبز شهری گفت: در حوزه فضای سبز به عملکرد خود انتقاد دارم چرا که شأن تبریز این نیست. سال آینده حداقل دو پارک محله ای در هر منطقه از شهر احداث می‌شود. همچنین ۴۰۰ هکتار فضای سبز در شهر برای سال آینده احداث خواهد شد که جهش بزرگی در این حوزه خواهد بود.

شهردار تبریز گفت: مطالعات مرحله نخست ساماندهی وانت بارها به اتمام رسیده و جانمایی آنها انجام یافته است.برای ساماندهی وانت بارها نباید به صورت هیجانی و شتاب‌زده عمل کنیم و ابتدا باید جایگزین آن مشخص شود تا مردم اقناع شوند. به تمام رانندگان وانت بار اطلاع رسانی شده که جهت ارائه مکان رایگان مراجعه کنند و در این خصوص از رسانه ها تقاضای کمک و همراهی داریم.  

به گفته شهردار تبریز، تلاش برای احیای هویت تاریخی تبریز در صاحب آباد، باز پس گیری تالار شهر تبریز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، احیای خانه‌های ستارخان و باقرخان و... از دیگر برنامه‌های شهرداری در حوزه فرهنگی است.

هوشیار در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در راستای حفظ محیط زیست، به دلیل جلوگیری از آسیب به بافت شهری و حفظ سلامت مردم امسال در سطح شهر نمک پاشی جامد نداریم.

شهردار تبریز از پیش‌بینی اجرای ۱۰ پروژه بزرگ عمرانی در سال آینده خبر داد: تلاش داریم این پروژه‌ها طی سال آینده آغاز شده و به اتمام برسد. شاید مهمترین و شاخص ترین پروژه شهرداری در سال آینده، بازگشت سرمایه گذاران به تبریز است.

هوشیار از تلاش برای رفع موانع سرمایه گذاری در تبریز خبر داد و افزود: خوشبختانه استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این خصوص پیشرو است و سال بعد، سال اجرای پروژه‌های سرمایه گذاری خواهد بود.

وی گفت: ۷۷ پروژه شهری بلاتکلیف در تبریز وجود داشت که مورد بررسی قرار گرفته اند که یا تعیین تکلیف شده و خلع ید شوند و یا آغار بکار کنند.

شهردار تبریز تصریح کرد: بودجه سال ۱۴۰۲ در سه سطح تدوین خواهد شد که شامل سطح نخست محلات و ناحیه ای با پروژه‌های ناحیه محور، منطقه محور و در نهایت پروژه های بزرگ شهرداری مثل صاحب آباد و فیبر نوری است که توسط شهرداری تبریز انجام می یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع زیباسازی شهری اشاره کرد و گفت: زیباسازی از حوزه های اولویت دار شهر تبریز طی سال آینده خواهد بود و بر همین اساس زیباسازی ورودی های شهر نیز در دستور کار قرار دارد.

شهرداران مناطق در سال بعد موظف اند هر کدام یک پروژه احداث پیاده راه داشته باشند زیرا تاکید مدیریت شهری به انسان محور بودن و توسعه پیاده راه ها است. امسال نیز مناطق ۸ و ۶ پروژه های خوبی در حوزه پیاده راه اجرا کرده اند.

وی با بیان اینکه شهرداری تبریز نگاه ویژه ای به حوزه ورزش دارد، گفت: این مقوله مهم رابطه مستقیمی با سلامت و نشاط شهروندان دارد. مجموعه ورزش شهرداری هم در حال راه اندازی است و تاکید ما در ورزش به استعدادیابی و آموزش و تیمداری از لحاظ شکوفایی استعدادهاست.

هوشیار با تاکید بر اینکه شهرداری تبریز در حوزه ورزش به هیچ وجه نگاه حرفه ای برای تیمداری ندارد، یادآور شد: در سال ۱۴۰۲ بودجه شهرداری تبریز برای اولین بار با پیوست اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و دینی به شورای اسلامی شهر ارائه می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.