×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 24 خرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 13 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25602 خبر
سفیر روسیه: رد ادعای توافق روسیه، ایران و ترکیه بر سر برکناری اسد

به گزارش همنوا به نقل از مهر، برای اطلاع هر چه بیشتر درباره تحولات جاری در منطقه و برخی شایعات پیرامون توافق سه کشور ضامن توافقات آستانه در خصوص برداشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه از قدرت، خبرگزاری مهر گفتگویی با «لوان جاگاریان» سفیر فدراسیون روسیه در تهران داشته است که مشروح آن در زیر آمده است.

 

*همانطور که می‌دانید رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین و رهبر انقلاب اسلامی آیت الله خامنه ای دیدارهایی داشته‌اند که قطعاً شما یکی از اعضای هیئت همراه بوده‌اید. آیا در طول این بازدیدها نکته خاصی توجه شما را جلب کرده است که برای خوانندگان ما نیز جالب باشد؟

 

به عنوان سفیر روسیه در تهران از نوامبر سال ۲۰۱۱ مشغول به کار هستم و فکر می‌کنم که این دوره، بهترین دوره روابط دو جانبه دو کشور بوده است و بیشترین مشارکت را رهبران دو کشور یعنی رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین، رهبر انقلاب اسلامی ایران آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور حسن روحانی و من به عنوان سفیر روسیه در این میان انجام داده‌ایم. البته شما به درستی ذکر کردید که من در طول دیدارهای رئیس جمهور روسیه از ایران در سالهای ۲۰۱۵، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به عنوان یکی از اعضای هیئت همراه در این دیدارها حضور داشته‌ام. همچنین من در سفر رئیس جمهور ایران حسن روحانی به روسیه نیز، هیئت روسی را همراهی می‌کردم.

 

بهترین و جالب‌ترین نکته آن دیدارها، فضای بسیار صمیمی، دوستانه و صادقانه جلسات بوده است. چنین روابط صمیمانه دوستانه‌ای، مقامات هر دو کشور را به انجام فعالیت‌های بیشتری راغب کرده که این امر به نفع هر دو کشور و مردمان آنها می‌باشدبه عقیده من، بهترین و جالب‌ترین نکته آن دیدارها، فضای بسیار صمیمی، دوستانه و صادقانه جلسات بوده است. چنین روابط صمیمانه دوستانه‌ای، مقامات هر دو کشور را به انجام فعالیت‌های بیشتری راغب کرده که این امر به نفع هر دو کشور و مردمان آنها می‌باشد.

 

دیدگاه رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در مورد ایران بسیار مثبت و مهربانانه است و همین نظر را دوستان ایرانی ما نیز در سطوح مختلف نسبت به روسیه داشته‌اند.

 

*قطعاً شما با شهید قاسم سلیمانی آشنا بوده‌اید. به عنوان فردی که از نزدیک با او آشنایی داشته‌اید، کدام بخش از خصوصیات و ویژگی‌های وی برای شما مهم و قابل توجه بوده است؟

 

ابتدا باید یادآوری کنم که روسیه همان موقع مراتب تسلیت خود را به خاطر ترور ایشان در حمله نیروهای آمریکایی اعلام داشت. ما از این موضوع به شدت انتقاد کردیم. از نظر ما، آقای سلیمانی یکی از مقامات عالی رتبه نظامی بوده که بخاطر نبرد شجاعانه خود علیه تروریست‌ها نه فقط در سوریه بلکه در جاهای دیگر نیز بسیار مشهور بود. وی در سوریه نقش اساسی بر عهده داشت و فعالیت‌های وی بسیار ارزنده بود. در اینجا بار دیگر احساس تأسف خود را برای این واقعه غم انگیز ابراز می‌کنم.

 

*سیاست منطقه‌ای آمریکا در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

بطور کلی سیاست منطقه‌ای آمریکا مخرب است. ما در سوریه یک سیستم درگیری داریم و سعی مان بر آن است که از هرگونه درگیری با نظامیان آمریکایی در سوریه جلوگیری کنیم.

 

آمریکا بخشی از نیروهای اشغالگر است و در حال سرقت نفت سوریه می‌باشندآنها نیروهای خود را در کشور سوریه مستقر کرده‌اند. بار دیگر تأکید می‌کنم که حضور آمریکایی‌ها در سوریه غیرقانونی است. چه کسی آنها را به سوریه دعوت کرده است؟ جواب این است: هیچ کسی آنها را دعوت نکرده است. آنها بخشی از نیروهای اشغالگر هستند و در حال سرقت نفت سوریه می‌باشند.

 

آنها در سایر بخش‌های منطقه نیز نقش مخرب را دارند بطوریکه مردم و پارلمان عراق از ایالات متحده خواستند تا نیروهای خود را از این کشور خارج کند. نقش آنها نه تنها در خاورمیانه بلکه در سرتاسر جهان مخرب است. ما انتظار داریم که آمریکایی‌ها واقع گرایانه و عملگرا رفتار کنند.

 

ابتدا آنها تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران وضع کرده و مشکلات بسیاری را برای مردم ایران به وجود آوردند. این تحریم‌های غیرقانونی فقط شامل ایران نمی‌شود بلکه روسیه، ونزوئلا و برخی کشورهای دیگر را نیز در برمیگیرد و این یک بازی سیاسی بسیار ناعادلانه است.

 

*از نظر سیاسی و اقتصادی آینده سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

همانطور که می‌دانید برخی گمانه زنی‌ها در رابطه با اینکه روسیه از رئیس جمهور سوریه بشار اسد راضی نیست وجود دارد. این حرف‌ها شایعه هستند و شاید توسط برخی از افراد که هیچ موضع سیاسی ندارند، اعلام شده باشند. اما این اظهارنظرات که دیدگاه‌های شخصی آنهاست منعکس کننده موضع رسمی دولت روسیه نمی‌باشد.

 

روسیه حمایت خود را از روند سیاسی در سوریه ادامه خواهد داد و از دولت مشروع سوریه پشتیبانی خواهد کرددر اینجا تأکید می‌کنم که ما حمایت خود را از روند سیاسی در سوریه ادامه خواهیم داد و از دولت مشروع سوریه پشتیبانی خواهیم کرد. آینده این کشور متعلق به مردم سوریه است و فقط مردم سوریه تصمیم گیرنده مسائل کشور خود می‌باشند.

 

همچنین از تلاش‌های مشترک کشورهای عضو روند آستانه، روسیه، ترکیه و ایران بسیار قدردانی می‌کنم. ما بازیگران اصلی این میدان هستیم. با تلاش‌های سه جانبه ما، عملیات نظامی در سوریه متوقف گشته و راه برای آغاز مذاکرات هموار شد. امیدوارم بعد از اتمام این بیماری همه گیر، روند سیاسی ادامه یابد.

 

*همانطور که گفتید ایران، روسیه و ترکیه برای حل مشکلات سوریه بسیار تلاش می‌کنند اما ایالات متحده با مداخلات خود در حال ایجاد اختلال در این تلاش‌ها هست. با توجه به مداخله آمریکا در سوریه، شما آینده را چگونه می‌بینید؟

 

ما دیپلمات هستیم و دیپلمات‌ها باید خوش بین باشند. باید بگویم که روند آستانه موفقیت آمیز بوده است و ایالات متحده تمام تلاش خود را برای نابودی آن انجام داده اما تاکنون همه تلاش‌های آنها بیهوده بوده است.

 

روند آستانه موفقیت آمیز بوده است و ایالات متحده تمام تلاش خود را برای نابودی آن انجام داده اما تاکنون همه تلاش‌های آنها بیهوده بوده استمن فکر می‌کنم که روسیه، ترکیه و ایران با موفقیت تلاش خود را برای بازگرداندن صلح به سوریه ادامه خواهند داد.

 

*این روزها برخی از رسانه‌ها مانند المانیتور ادعا می‌کنند که ایران، روسیه و ترکیه توافق کرده‌اند تا رئیس جمهور سوریه بشار اسد را از قدرت برکنار کنند. آیا شما این شایعات را تأیید می‌کنید؟

 

ما کشورهایی نیستیم که درباره آینده مردم سوریه و رئیس جمهور آن کشور تصمیم بگیریم. بار دیگر می‌خواهم موضع خود را تأیید کنم که آینده بشار اسد و سوریه توسط مردم این کشور و از طریق انتخابات شفاف و آزاد تصمیم گیری می‌شود. ما به عنوان کشورهای خارجی دوست، باید به مردم سوریه کمک کنیم تا صلح را از سر گرفته و راه را برای ادامه روند سیاسی در این کشور هموار کنند.

 

*چرا این نوع شایعات منتشر می‌شوند؟

 

این نوع شایعات توسط کشورهایی منتشر شده است که مخالف فعالیت موفق روند آستانه هستند. این کشورها مخالف قوانین بین المللی بوده و می‌خواهند رژیم قانونی را به زور از سر راه بردارند و نه در نتیجه انتخابات. بنابراین در این راستا، اگر دولتی سازگار با ایالات متحده و متحدانش نباشد، آنها تحریم‌هایی را علیه آن کشورها اعمال می‌کنند و تلاش خود را می‌کنند تا آنها را به طور غیرقانونی حذف کنند.

 

*برخی شایعات وجود دارد که گفته می‌شود آقای پوتین از رئیس جمهور سوریه بشار اسد راضی نیست و او را فردی ناسپاس می‌داند. نظر شما در مورد این گفته‌ها چیست؟

 

هیچ شخصی از مقامات سیاسی این سخن را نگفته است. شاید این شایعات توسط برخی افراد که موضع رسمی ندارند بیان شده است. البته ما یک کشور آزاد هستیم و آزادی بیان در روسیه و همچنین سایر کشورهای دموکراتیک بسیار مورد احترام است. افرادی که مواضع رسمی ندارند می‌توانند دیدگاه‌های شخصی خود را بیان کنند. اما همانطور که به آن اشاره کردم فقط نمایندگان رسمی کشور روسیه، دولت و وزیر امور خارجه روسیه می‌توانند موضع سیاسی رسمی این کشور را بیان کنند.

 

یک بار دیگر این موضوع را عنوان می‌کنم که ما با بشار اسد و دولت مشروع او روابط بسیار خوبی داریم و همکاری‌های خود را ادامه خواهیم داد.

 

*دولت ترکیه از یک طرف با ایالات متحده مشارکت دارد و از طرف دیگر با روسیه و ایران همکاری می‌کند. ایالات متحده آنها را تحت فشار بسیار شدید قرار داده تا سیستم دفاع موشکی اس -۴۰۰ را که از روسیه خریداری کرده‌اند کنار بگذارند. چند هفته پیش، ترکیه اعلام کرد که به بهانه شیوع ویروس کرونا قصد راه اندازی این سیستم را ندارند. به نظر می‌رسد که آنکارا کم کم تسلیم فشارهای ایالات متحده شده است. نقش ترکیه را در بحران سوریه چگونه می‌بینید؟ اگر ترکیه به آمریکا نزدیک شود، آیا این واقعیت بر روابط ترکیه با روسیه تأثیر خواهد گذاشت؟

 

یادآوری می‌کنم که از طرفی ترکیه عضو ناتو و بخشی از بلوک نظامی است و از طرف دیگر، ترکیه کشوری مستقل و دارای سیاست خارجی مستقل می‌باشد. رئیس جمهور ترکیه اردوغان چندین بار ثابت کرده است که او یک رهبر سیاسی مستقل است. به عنوان مثال، هنگامی که او تصمیم به خرید سیستم دفاع موشکی اس -۴۰۰ از روسیه گرفت این موضوع را ثابت کرد.

 

البته امروزه بسیاری از کشورها با این بیماری همه گیر کرونا مشکلات بسیار جدی دارند و بسیاری از فعالیت‌های خود را در بسیاری از زمینه‌ها از جمله نظامی متوقف کرده‌اند. به همین دلیل می‌توانیم این مشکلات را درک کنیم. این مشکل نه تنها در ترکیه بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر مانند ایران، روسیه و غیره نیز وجود دارد.

 

پیمان یزدانی_ زهرا میرظفرجویان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.