×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 1 مرداد 1403  .::.   برابر با : Monday 22 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25747 خبر
رونمایی از تکنولوژی جدید تصفیه هوا در تبریز

شهردار تبریز با بیان اینکه برای هوای پاک این شهر در سال جدید برنامه داریم، گفت: تکنولوژی جدیدی برای تصفیه هوا برای اولین بار در اردیبهشت ماه سال جاری رونمایی می‌شود که طرح و سازه‌ هایی که در این خصوص کار می‌کنیم، کارکرد ۷۵۰۰ درخت را خواهد داشت.

یعقوب هوشیار، یکشنبه شب در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه بحث سلامت شهروندان برای شهرداری اهمیت دارد، اظهار کرد:  سازه‌های تصفیه کننده هوا در نقاطی که آلودگی بالا دارند، نصب می‌شود و امسال ۳۰ مورد از این سازه‌ها به اتمام می رسد.

وی ادامه داد: هرچند از ایده آل سرانه فضای سبز شهر فاصله داریم اما تلاش می‌کنیم در زمینه سلامتی شهروندان گام‌های مثبتی برداریم، در این راستا برای اولین بار ۵۰ هزار تن نمک پاشی در فصل زمستان در سطح شهر جهت حفظ سلامتی شهروندان حذف شد.

وی افزود: شهرداری و شورای شهر در جهت حمایت از رانندگان تاکسی تبریز، برای نزدیک به یکهزار راننده در سال ۱۴۰۱ وام ۱۲۰ میلیون تومانی با کارمزد چهار درصد داده که این امر باعث نوسازی ناوگان و رضایت نسبی رانندگان شده است.

به گزارش هم نوا به نقل از ایسنا؛ هوشیار در خصوص افزایش کرایه‌های تاکسی در شهر تبریز، گفت: فعالان شبکه تاکسیرانی جزو مظلوم ترین قشر جامعه هستند و هزینه‌هایی که این قشر با آن مواجه هستند مثل نگهداشت خودرو، بیمه و انواع بیماری‌هایی که به خاطر شغلشان با آن مواجه هستند بسیار بالا بوده و ناترازی در هزینه‌ها و درآمد آن‌ها وجود دارد، رقمی که رانندگان تاکسی از مسافران دریافت می‌کنند نسبت به شرایط جامعه، زیاد نیست و حداکثر درآمد روزانه این رانندگان بر خلاف تصورها به بالای ۵۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه بحث حذف پیمانکاران فضای سبز توسط شهرداری تبریز مطرح نیست، گفت:  مناقصه‌ای در این خصوص برگزار کردیم و پیمانکاران مختلف می‌توانستند در آن شرکت کنند اما چون قیمت‌ها مدنظر آن‌ها نبود و به خاطر رقابت قیمتی مشارکت نکردند، باز هم اعلام آمادگی کردیم تا بخشی از کارها را به آن‌ها بدهیم ولی خود پیمانکاران آماده نبودند. نزدیک به ۷۰۰۰ کارگر در این حوزه فعالیت دارند و ما باید رویکرد حمایت از کارگر داشته باشیم و از طرفی نمی‌توان حتی یک روز شهر را تعطیل کرد.

وی اظهار کرد: از زمان تحویل شهرداری، ۷۷ پروژه ناتمام بزرگ که متولی آن‌ها بخش خصوصی بوده در تبریز وجود داشت که ادامه فعالیت عمرانی آنها را از سال گذشته شروع کردیم که مشکلات تعدادی از آن ها رفع شده و امیدواریم اغلب این پروژه‌ها امسال تعیین تکلیف شوند.

شهردار تبریز گفت: هم‌چنین تعدادی پروژه جانبی وجود داشت، برای نمونه در حوزه پسماند بیش از ۱۰ سال درگیر این موضوعات بودیم، روزانه ۱۰۰۰ تن زباله در شهر دفن می‌شد ولی هیچ اراده‌ای برای تعیین تکلیف آن وجود نداشت ولی با پروژه‌های در دست اجرا، پایان سال ۱۴۰۲، پایان آلودگی پسماند شهر تبریز خواهد بود و قول می‌دهیم میزان پسماند شهری به حدود ۲۰۰ تن کاهش یابد.

وی در خصوص آذرپارک نیز گفت: در خصوص هزینه دریافتی پارک حاشیه ای خودرو توسط شرکت آذرپارک، افزایش قیمت منوط به توافق شهرداری بوده و در این زمینه تاکنون افزایش قیمتی نداشتیم، همچنین موضوع آذرپارک را به ماده ۳۸ بردیم تا خلع ید شود اما این پروسه حقوقی طولانی است.

هوشیار در خصوص ترافیک شدید محدوده گلگشت به دلیل وجود مجتمع های پزشکی گفت: در حال انتقال کلینیک شیخ الرئیس هستیم و در این راستا امیدواریم جامعه پزشکی همکاری کنند، همچنین ساخت مسیر بی آر تی دوم شهر نیز باعث می‌شود تا با تخلیه بخشی از مطب‌ها حمل و نقل عمومی به صورت مطلوب باشد.

وی در خصوص سگ‌های ولگرد موجود در سطح شهر، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ بودجه‌ای در خصوص سگ‌های ولگرد نداشتیم، بعد از سال‌ها مرکز نگهداری سگ‌های بلاصاحب را فعال کردیم، اکنون بیش از ۱۰۰۰ قلاده سگ در این مرکز نگهداری شده و کار عقیم سازی انجام می‌شود ولی برای کنترل زادولد این سگ‌ها زمان نیاز هست.

وی از صدور چهار میلیون مترمربع پروانه خبر داد و گفت: عمده این پروانه ها مربوط به پروژه های ناتمام بودند و ۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه در سال ۱۴۰۲ شروع شده و این جریان ادامه دارد.

وی در خصوص نوسازی ناوگان اتوبوسرانی تبریز نیز گفت: بر اساس قرارداد، هزینه ۳۰۰ دستگاه اتوبوس واریز شده و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس هم تاکنون تحویل گرفته شده است، در حالی که طی ۱۰ سال گذشته این رقم ۵۱ دستگاه بود، این موضوع اهمیت دارد زیرا قشری که از اتوبوسرانی بهره‌مند می‌شوند قشر متوسط به پایین جامعه است.

وی یادآور شد: در سال ۱۴۰۲ برای احداث پل‌ها و مسیرگشایی‌ها در مناطق محروم و کم برخوردار برنامه داریم و تمام تلاش ما این است که خط دوم مترو از منطقه کم برخوردار قراملک شروع شود. برای اولین بار ۱۹ محله آسیب پذیر شهر شناسایی و ۲۵ پروژه ویژه برای آن‌ها در نظر گرفتیم. بیشترین بودجه شهرداری در سالجاری به مناطق کم برخوردار ۱۰، ۴ و 7 شهرداری اختصاص یافته است.

شهردار تبریز با بیان اینکه برای اولین بار هزینه‌های جاری شهرداری به زیر ۲۵ درصد رسیده و برنامه داریم آن را به زیر ۲۰ درصد برسانیم، گفت: در خصوص انعطاف بودجه، تلاش کردیم تا در حوزه‌های مختلف فعالیت کنیم ولی در سال ۱۴۰۲ برای اولین بار در حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی پیوست بودجه‌ای ارائه دادیم و برنامه‌ها به صورت هفتگی  تدوین شده است. طی پنج سال گذشته سرمایه گذاری چندانی در حوزه زیباسازی نداشتیم که یکی از دلایل عمده آن ادغام  سازمان زیباسازی در سازمان سیما منظر بوده است، در سال ۱۴۰۲، یکی از موضوعات تهیه پیوست زیباسازی بوده و قرار است در این حوزه اتفاقات خوبی اتفاق بیفتد. احیای سازمان سرمایه گذاری نیز انجام گرفته و سه درصد درآمدها را به حساب ذخیره برای این امر اختصاص داده‌ایم.

وی در خصوص ماجرای اخیر تخریب دیوار کنسکولگری سابق آلمان در تبریز نیز گفت: در خصوص این خانه تاریخی، اینکه این محل کنسولگری آلمان بوده یا نه، جای بحث دارد، این مکان قبلا مدرسه سمیه بوده و ارزشمندی آن به خاطر هویت خودمان است. خانه‌های تاریخی موجود در شهر که در اختیار اشخاص هستند برای خود حق و حقوقی دارند. یکی از کریدورهای شهر برای بحث ترافیک خیابان فلسطین بود که این خانه هم در این منطقه وجود داشت. مالک آن در خارج از کشور بود که با تلاش فراوان رضایت از وی دریافت شد و دیوار ریخته شده این خانه، برداشته شد و شهرداری با بنای خانه هیچ کاری نداشت، تلاش داشتیم این ملک را تملک کنیم که مالک رضایت نداد اما باز هم اگر مایل باشد ما آماده تملک آن هستیم . شهرداری تبریز به بحث هویت تاریخی شهر توجه ویژه داشته و دراین راستا و خانه‌های باقرخان و ستارخان را تملک کردیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال حضور در انتخابات مجلس  گفت: صراحتا اعلام می‌کنم من در انتخابات حضور نخواهم داشت.

هوشیار با اشاره به تصویب راه اندازی مجتمع رسانه‌ای در بودجه امسال توسط شورا، گفت: با بررسی وضعیت شهر می‌بینم که با ایده آل ها فاصله داریم و باید به آن‌ها برسیم. بنده علاقمند به انتقاد شدن از سوی رسانه ها هستم و طی این مدت به عنوان شهردار تبریز حتی یک مورد از رسانه ها شکایت نکردم.

تعامل خوب شهرداری و شورای شهر 

رئیس شورای شهر تبریز نیز گفت: تحولی که شهردار تبریز در امور ایجاد کرده است قابل توجه بوده، سخت می‌توان شهرداری‌ پیدا کرد که چندین پروژه از مدیر قبلی را با ۲۰ درصد پیشرفت و مشکلاتش طی یک سال به اتمام برساند. چون معمولا هر مدیری سعی دارد کارهای جدید شروع کند، آقای هوشیار موقع تحویل شهرداری قول داد که تا جان دارد خواهد دوید و اکنون ما شهادت می‌دهیم که چند برابر بیشتر از حرف‌هایش عمل کرده است.

حجت الاسلام رسول برگی افزود: شهردار تبریز در برخی مسائل بر خلاف تصورها با شورا رفیق است و رقیب نیست. با کمال افتخار هم به استیضاح و هم به انتخاب خود افتخار می‌کنیم. پشت سر شهردار محکم ایستاده‌ایم چرا که هوشیار فداکارانه کار می‌کند.

وی همچنین شائبه حضورش در انتخابات را رد کرد و گفت: به مردم قول دادم که در پست شورای شهر بمانم در خدمتشان باشم.

وی همچنین در خصوص انتقال شورای شهر از عمارت شهرداری گفت: به تازگی ساختمانی را در منطقه ۵  بررسی کردیم که هفت نفر از اعضای شورا موافق انتقال مجموعه شورا به آنجا هستند، تجمع کل شورا می‌تواند در این نقطه انجام شود، البته فعلا صحن شورا در عمارت می‌ماند. 

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.