×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 9 مهر 1402  .::.   برابر با : Sunday 1 October 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24104 خبر
روحانی: مسئولان بورس از سرمایه‌های مردم مراقبت کنند

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: مساله حفاظت از سلامت و جان مردم در کنار تحریم شدیدی که امروز با آن مواجه هستیم، اهمیت بسزایی دارد، شرایط ما با کشورهای دیگر متفاوت است و خواهش می‌کنم در زمینه بازگشایی‌ها، مقابله با کرونا شرایط کشور ما را با شرایط کشورهای دیگر در همه زمینه‌ها مقایسه نکنند

رییس جمهوری اظهار داشت: ما با توجه و رعایت همه اصول بهداشتی، مناسک‌مان را در ماه رمضان، عزاداری در ماه محرم داشتیم، روابط خانوادگی در چارچوب پروتکل‌ها انجام می‌گیرد، کسب و کارها و فعالیت‌ها در بسیاری از موارد از روز اول بود و در مواردی که تعطیل بود بازگشایی شد.

روحانی افزود: بحث امروز علم، فرهنگ و آموزش دانش آموزان و دانشجویان عزیز ماست. یک اصل مهم برای ما این است که سلامت دانش‌آموزان و دانشجویان به عنوان اولویت مدنظر باشد، مساله دوم این است که دانش آموزان و دانشجویان از درس عقب نمانند این برای دانش آموزان و خانواده بسیار سخت است. در عین حال در هیچ زمینه ای اجبار نیست ما هیچ خانواده و دانش آموزی را اجبار نمی‌کنیم که حتما از طریق آموزش حضوری سال تحصیلی را بگذرانند.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: این برای ما اصل مهمی است هیچ در مدرسه و دانشگاهی به روی کسی بسته نمی‌شود.  اساتید و معلمان ما برای تدریس آمادگی دارند. برای سلامت جسم و روح دانش آموزان و نشاط آنان و آموزش دقیق و صحیح، آموزش حضوری اولویت اول ماست، برخی‌ها فکر می‌کنند اصول بهداشتی و سلامت فقط در بحث کروناست  در حالی که فقط کرونا نیست، بیماری‌های فراوانی وجود دارد ما می‌خواهیم دانش آموزان از لحاظ جسمی و روحی و نشاط دارای سلامت کامل باشند.

هیچ دانش آموزی را مجبور به رفتن به مدرسه نمی‌کنیم

روحانی تصریح کرد: می‌توان بچه‌ها را در آپارتمان برای یک سال حبس کرد که آن هم بیماری ایجاد می‌کند.  می‌خواهیم روح و جسم دانش آموزان سالم باشد من شنبه به روشنی گفتم ما هیچ دانش آموزی را اجبار نمی‌کنیم به مدرسه برود اما همه وسائل دانش را به‌شکل حضوری، فضای مجازی و از طریق صدا و سیما در اختیار آنان قرار می‌دهیم.

رییس جمهوری اظهار داشت:  از همه معلمان و اساتید تشکر می‌کنم، بار سنگینی بر دوش دارند. ساعت تحصیلی آنان محدود شده و نحوه تدریس را باید تغییر دهند. برای سلامت دانش آموزان بار سنگینی بر دوش آنان گذاشته شده است، دانش آموزان ما در مدرسه باید تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان سلامتشان مورد مراقبت قرار گیرد.  

وی تاکید کرد: دولت و ستاد کرونا تصمیم درستی اتخاد کرده ان شاء‌الله دانش آموزان و دانشجویان ما از نعمت تحصیل برخوردار می‌شوند و استادان و معلمان ما زحمت تعلیم، تدریس و مراقبت را بیش از سال‌های دیگر بر دوش دارند.

شهریور، ماه اراده ملی ما و شکست دشمنان ایران است

روحانی در ادامه سخنان تاکید کرد: قدرت ملی مردم ایران در مقاطع مختلف و شرایط سخت تاریخی همواره توانمندی خود را به رخ قدرتهای بزرگ جهانی کشیده است. شهریور یک ماه درس آموز برای همه است یکبار در سال ۵۷ در شهریور رژیم گذشته قدرت مردم را نادیده رفت و فکر کرد در میدان ژاله و خیابان نیروی هوایی تیراندازی کند و عده ای را به شهادت برساند و یا مجروح کند جلوی راه مردم را سد می کند و مردم ترسان و هراسان به خانه برمی‌گردند و انقلاب و نهضت تعطیل می‌شود که خطای بزرگی بود که آن رژیم انجام داد و مردم ما هم در مقام عمل قدرت و توانمندی و ایستادگی خود را نشان دادند.

رییس جمهوری افزود: بار دیگر ارتش بعثی در این منطقه نسبت به قدرت ملت و نیروهای مسلح ایران اشتباه محاسباتی داشت و در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ به کشور حمله کرد و مردم ما با رشادت و ایستادگی و توانمندی خود به دنیا نشان دادند که عزت مردم استقلال کشور و اراده ملی ما لگدکوب نخواهد شد و در جنگ ۸ ساله پیروز شدند

روحانی گفت: یکبار دیگر در همین شهریور اراده ملی و مردم را امتحان کردند تروریست‌ها به کمک ابرقدرت‌ها در ۸ شهریور ۱۳۶۰ خواستند با شهادت رییس جمهوری منتخب و نخست وزیر بر ملت فائق شوند که نتوانستند.

رییس جمهوری تصریح کرد: شهریور، ماه اراده ملی ما و شکست دشمنان ایران و ماه درس‌آموز برای همه است که ملت ایران برای اهداف ملی و استقلال و عزت، برای نظام منتخب و حفظ سرزمین خود از همه توان و امکان خود استفاده خواهد کرد.  

روحانی گفت: برخی امروز هم یکبار دیگر اراده مردم ایران را به آزمون گرفته اند، خطای محاسباتی آمریکا از سال ۱۳۹۷ تا امروز بر این مبنا بود که فکر می کرد با فشار اقتصادی بر مردم و تحمیل تحریم ظالمانه ملت بزرگ ایران به زانو در می‌آورد و ان سال و سال بعد گذشت  اکنون در میانه سال سوم هستیم و مردم ایران برابر همه فشارها  ایستادگی کرده اند، البته برای ما زحمت ایجاد کرده اند اما آمریکایی‌ها به هدف خود نخواهد رسید و  آبرو و حیثیت خود را در شورای امنیت سازمان ملل، در سطح جهان و حتی در پیش ملت خود به طور کامل بردند.

راهی که آمریکایی‌ها می‌روند بن‌بست است

روحانی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها به هدف خود نخواهند رسید، خاطرنشان کرد: البته "زحمت ما می‌دارند". به ملت ما رنج و زحمت وارد می کنند، آبرو و حیثیت خود را در شورای امنیت سازمان ملل، در افکار عمومی، در سطح جهان و حتی در پیش ملت خود به طور کامل برده‌اند.

رییس جمهوری با بیان اینکه برای مردم ما هم رنج، زحمت و مشکلات درست کردند، ادامه داد: آنان به اهداف خود نخواهند رسید و نرسیده اند و حتما پشیمان هستند و حتما باید برگردند و حتما برخواهند گشت. این راه بن بستی برای آمریکا است. آمریکا راهی ندارد که پایان این کوچه برگردد، درغیر این‌صورت با سد و دیوار بزرگی روبه‌رو خواهند شد.  

کشور در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفته است

روحانی با قدردانی از ملت ایران، همه قوا، کارگزاران و همه دستگاه های اجرایی اظهار کرد: در هفت ماه گذشته با کرونا و تحریم روبرو بودیم و از فروردین و حتی اردیبشهت و خرداد ماه دروازه‌های صادرات و واردات کاملا بسته بود و هنوز هم مانند قبل از آن نشده است و شرایط کاملا برنگشت و پس از سه ماه شرایط تقریبا عادی است، اما می‌توان گفت در تیر و مرداد کشور در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفته است
وی اضافه کرد: در ماه‌های اول سال به دلیل تشدید تحریم و کرونا مشکلاتی در رشد اقتصادی داشتیم، اما الان در این سه ماه اخیر در بخش اقتصادی، صنعتی، خدمات، کشاورزی و دیگر بخش‌ها دارای رشد هستیم.  

رشد ۲.۸ درصدی بورسی صنعتی کشور نسبت سال گذشته 

رییس جمهوری درباره وضعیت بورس کشور گفت: اینکه شرکت های بورسی صنعتی کشور در مرداد امسال نسبت به مرداد پارسال ۲.۸ رشد دارند، نشانگر این است ملت در مسیر «جهش تولید» قرار دارد و دشمنان ما شکست خورده‌اند اگر چه در تبلیغات خود یک سری کانال درست کردند که ذات این کانال های علیه منافع ایران و استقلال ایران ساخته شد؛ اسم آن هم کانال های «ضد ایرانی» است هر روز می‌خواهند با یک بهانه ای به یک نگرانی دامن بزنند و مساله ای که پیش آمده را بزرگ نشان داده و التهاب آفرینی کنند و آرامش را از مردم بگیرند که همیشه هم رسوا و مفتضح می‌شوند و ملت ایران در همه زمینه ها به آنان پاسخ محکم می‌دهد.
وی افزود: در ماه رمضان گفتند «چرا درهای مسجد را می‌خواهند باز کنند، سلامت مردم از بین رفت» در حالی‌که سلامت مردم تامین شد و آبروی دشمنان رفت؛ در محرم هم همین را گفتند که «چرا می خواهند عزاداری کنند» مردم همه اصول را رعایت کردند و باز هم آبروی آنها رفت.  

در این سال سخت مراقب منافع ملی باشیم

روحانی  گفت: در زمان  باز کردن در بازار گفتند «جان مردم یا نان مردم» که هم از جان مردم و هم از نان مردم محافظت شد؛ این روزها هم دنبال بحث آموزش بودند خیلی عصبانی و ناراحت هستند که کشور در مسیر درست پیش می رود و مردم به حرف‌های واهی آنان توجه نمی‌کنند و با کمال اطمینان راه خود را می‌روند و می دانند چه کاری انجام می دهند.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد:‌ مردم می‌دانند سال سختی است و همه باید در کنار هم باشیم دست یکدیگر را بگیریم؛ از همه آنانی که قلم، تریبون و بیان در اختیار دارند انتظار دارم در این سال سخت مراقب منافع ملی باشیم.

انتظارات بی‌جهت بالا برده نشود، حقایق تحریف نشود

روحانی با تاکید بر مواظبت از منافع ملی‌مان و مراقبت از انتخابات گفت: اینکه برخی دارند کمربند را برای انتخابات محکم می‌کنند؛ انشاالله انتخابات خوب و با رقابت خواهیم داشت، اما در این فضایی که به تدریج انتخاباتی خواهد شد، انتظارات نباید بی‌جهت بالا برده شود و حقایق نباید تحریف شود، تحریف حقایق گناهی بزرگ و نابخشودنی ملی و انقلابی است.  
رییس جمهوری خواستار پرهیز از آغاز سیاه نمایی شد و گفت: در این مدت کار بزرگی انجام شد؛ این هفته بیست و سومین هفته‌ای در سال ۹۹ است که افتتاح ملی خواهیم داشت، این روند افتتاح‌ طرح ها در پنجشنبه‌ها تا پایان سال ادامه می‌یابد، علاوه بر این وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف در طول هفته افتتاح های خود را دارند که آنها هم بسیار مهم است.

۳۸۳ طرح تعاونی به ارزش ۱۸ هزار میلیارد تومان افتتاح می‌شود

روحانی  گفت: امروز تعاونی‌ها افتتاح بزرگی خواهند داشت و ۳۸۳ طرح تعاونی با  ارزش ۱۸ هزار میلیارد و با ۲۶ هزار نفر اشتغال جدید در کنار این طرح‌ها افتتاح می‌شود. هر روز این حرکت در حال انجام است و کشور در حال پیشروی است.
رییس جمهور اظهار داشت:‌ در این مدت با وجود همه مشکلات و تحریم ها تا جایی که توانستیم به واحدهای صدمه دیده وام پرداخت دادیم در ودیعه مستاجرانی که با ودیعه و اجاره مشکل داشتند، کمک کردیم. تلاش کردیم سهام عدالت آزادسازی شود و در اختیار مردم قرار بگیرد تا از این سهام استفاده کنند و فضای بورس را برای حضور مردم آماده کردیم.

مسولان بورس از سرمایه مردم مراقبت کنند

روحانی با بیان اینکه بورس فراز و نشیب دارد و نباید کوتاه مدت به آن نگاه کرد، اظهارکرد: نگاه به بورس باید بلند مدت و میانمدت  باشد البته تاکید ما به مسولان بورس این است که از سرمایه مردم مراقبت کنند و اجازه ندهند برخی در تبلیغات شیطنت کنند از همه رسانه ها و صداو سیما و  تریبون‌دارها می خواهم مردم را یاری کنند و اجازه ندهیم اگر فضایی به وجود آمده آن فضا را دچار مشکل و سختی کنند.

شرایط عضویت یک میلیون و۴۰۰ هزار خانواده روستایی در «صندوق بیمه» آماده شده است

رییس جمهوری با اشاره به اقدامات انجام شده برای رفاه روستاییان گفت:‌ اینکه شرایط عضویت در صندوق بیمه برای یک میلیون و۴۰۰ هزار خانواده روستایی آماده شده، یعنی یک رفاه و اطمینان جدید و یک آینده خوب برای روستاییان و اینکه روستاییان هر روز از لحاظ آب، برق، تلفن، راه، جاده، آموزش و درمان در رفاه بیشتر قرار می‌گیرند، جزو افتخارات دولت ما و کشور است که در این شرایط خاص به روستاییان کمک می کنیم و کاری می‌کنیم تا از رفاه بیشتری برخوردار باشند.  

روحانی ادامه داد: همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند سال ۹۹ را با وجود همه مشکلات سال «جهش تولید» می‌دانیم و از همه مسئولان می‌خواهیم با همه توان رونق تولید و جهش تولید را یک هدف بزرگ قرار دهند تا شاهد حرکت خوب در زمینه تولید و شرکت‌های دانش بنیان باشیم.

رییس جمهوری در طول دولت تدبیر و امید  جمعیت، درآمد و تعداد  شرکت‌های دانش بنیان افزایش یافته و این یعنی مردم تحت تاثیر تحریم و وحشت کرونا نیستند و با رعایت پروتکل بهداشتی همه توان خود را برای توسعه کشور به کار گرفتند و می‌گیرند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.