×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 18 آذر 1402  .::.   برابر با : Saturday 9 December 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24882 خبر
روحانی: تا ۲ سال آینده با کرونا مواجه هستیم/ مدام ترس و واهمه ایجاد نکنیم

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا گفت: هدف من از این جلسه آن بود که با عزیزان خود تبادل نظر داشته باشیم و پرونده‌ای هشت ماه را ورق بزنیم. روزهای سختی پیشروی ما بود و موج مهلک‌تری از این ویروس روبه‌رو ما است و باید با آن مقابله کنیم.

وی افزود:‌ برمبنای نگاه بدبینانه معلوم نیست این بیماری تا چه زمانی ادامه دارد، اگر واکسن موثری به وجود آمد یا درمان موثری ایجاد شد، شرایط دیگری است ولی مبنا بر این باشد که همچنان امسال و حتی سال دیگر با این مشکل روبه‌رو باشیم. کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل دیگر پیشروی ما باشد که به جای خود ممکن است، موثر باشد اما اساس مساله، تغییر سبک زندگی است یعنی همه باید باور کنیم شرایط سال 99 و سال 1400 با شرایط سال‌های پیش متفاوت است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید مبنا را بر این بگذاریم که در بدبینانه‌ترین حالت  تا دو سال آینده با کرونا مواجه هستیم و باید خودمان را آماده کنیم و اینکه مثلا بخواهیم عروسی را با سبک گذشته بگیریم نمی‌شود باید سبک قبلی را کنار بگذاریم.

وی اضافه کرد: اگر با سبک قبل بخواهیم مجلس شادمانی را دعوت کنیم از عزیزانمان شدنی نیست و باید این را بپذیریم و قبول کنیم که این سبک عوض شده است. شرایط با گذشته متفاوت است. خدمات باید الکرتونیکی به مردم ارائه شود و این جزو مصوبات ستاد ما است که اگر دستگاه دولتی خدمتی را از طریق الکترونیک می‌تواند انجام بدهد اما طرف را بخواهد با تنبیه شدید مواجه می‌شود. حتی تا انفصال از خدمات در نطر گرفتیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد:  مردم به مدیران بهداشتی اعتماد کنند. شما می‌بینید که رهبری می‌فرمایند من خودم را موظف می‌دانم به مصوبات ستاد عمل کنم، درس بزرگی است. خواهش می‌کنم با ادبیات واحد با مردم صحبت کنیم. گاهی متخصصان با لحن ثابت با مردم صحبت می‌کنند، متفاوت است. در عین هشدار اما ترس و واهمه زیاد ایجاد نکنیم. بشارت و انذار باید در کنار هم باشد. در کنار خبر خوش خبر ناخوش را هم بیان کنیم. تکرار مداوم این نکته آقا این خطر است کم کم آن را عادی می‌کند.

وی با تاکید بر این موضوع که ادبیات مورد استفاده برای هشدار به مردم درباره بیماری باید از یک منشاء واحد سرچشمه بگیرد، گفت: هشدارها را با تعبیرات مختلف برای مردم باید بیان کنیم. مهم آن است که مردم برای همراهی با سیاست‌های ستاد ملی کرونا قانع شوند.

وی افزود: مقالات متخصصان ایرانی در دنیا مطرح هستند و بخش پزشکی ما در دنیا حرف برای گفتن دارد.اقدام رهبری برای مدنظر قرار دادن مصوبات ستاد ملی کرونا برای همه ما درس بزرگی است و مردم باید به بزرگان بخش پزشکی اعتماد کنند و آنچه که می‌گویند را به عنوان مرجع مورد نظر قرار دهند.

روحانی قرار گرفتن دین،  علم،  تخصص،  مناسک دینی و امور بهداشتی در کنار هم را از نقاط قوت کشور در مبارزه با شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: دین و علم در موضوع مبارزه با کرونا کنار هم قرار گرفتند و از هم فاصله نگرفتند.اگر مراجع عظام تقلید و رهبری به ستاد ملی کرونا کمک نمی‌کردند، خیلی مشکل پیدا می کردیم. همه یک صدا در این کشور حرف زدند که مساله مهمی است.

به گزارش تسنیم، روحانی با بیان اینکه در هر کاری مردم با ما همراه نباشند موفق نمی‌شویم، گفت: اگر جریمه می‌گذاریم مردم باید بدانند برای کمک به آنهاست و این جریمه‌ها برای 10 درصد و 15 درصدی است که به دستورالعمل های بهداشتی توجه ندارند. این طور نیست که برای گرفتن جریمه از مردم کیسه دوخته باشیم و ما می‌خواهیم همه مردم توجه کنند و بپذیرند که شرایط امروز کشور ما با دیروز متفاوت است و این شرایط ممکن است ماهها پیش روی ادامه داشته باشد.

روحانی با بیان اینکه همه باید از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت عمومی را مراعات کنند، تصریح کرد: عوامل موثر برای پیشگیری را رعایت کنیم تا مبتلا نشویم. اگر هم کسی مبتلا شد همه تلاش ما باید این باشد که به بستری شدن بیمارستان نیانجامد زیرا خود بیمارستان می‌تواند باعث گرفتاری بیشتر بیمار شود. حتی‌الامکان باید پرهیز کنیم و در این محیط وارد نشویم و این بسیار مهم است.

روحانی گفت: با بیان اینکه ما باید این زنجیره را متوقف کنیم، اظهارداشت: زنجیره به این معناست که اگر متوجه شدیم یک فردی به این ویروس مبتلاست -که اطمینان آن هم به وسیله همین تست است- و مطمئن شدیم که این فرد گرفتار این ویروس شده است باید بلافاصله افرادی از جمله خانواده، دوست، نزدیکان و افرادی که با او تماس نزدیک داشتند، را جمع کنیم.  البته به این معنی است که زمانی که مشخص می‌شود یک نفر بیمار است به دنبال آن برویم و 20 - 30 نفر را دعوت و احضار کنیم.

وی با بیان اینکه ممکن است با علایم ظاهری متوجه شویم که آنها گرفتار این بیماری شده‌اند اگر هم نیاز به انجام تست داشته باشند که آنها را تست می‌کنیم، اظهار داشت: باید تست را گسترش دهیم. برای گسترش دادن تست، باید هم کیت‌های ما آماده باشد و هم در پروسه‌هایی در اینکه کیت به تشخیص برسد، این پروسه‌ها باید صنعتی باشند نه دستی. اکنون به‌گونه‌ای است که فرد باید مورد به مورد تست انجام بدهد، ممکن است امکاناتی در اختیار باشد که 100 یا 200 مورد با هم این تست انجام بگیرد. امکاناتی که ما نیاز داریم این است که در بخش تست و در آزمایشگاه، آزمایشگاه‌های ما را تکمیل کنیم. حتی تست‌های جدیدی که دکتر نمکی هم مطرح کردند و ما هم موافقت کردیم برای اینکه 20 -30 میلیون یا هر مقداری که کیت نیاز هست را خریداری کنیم و بیاوریم.  

رئیس‌جمهور گفت:  ما هیچ محدودیتی برای وزارت بهداشت نداریم. اگر وزارت بهداشت گفت کیت‌های جدید نیاز است، ما باید 20، 30، 40 میلیون کیت خریداری کنیم. البته آقای نمکی عنوان کرد که 30 میلیون کیت و من گفتم در ابتدا 20 میلیون خریداری کنیم، ولی هر مقدار که نیاز است ما خریداری می‌کنیم.

روحانی افزود: مردم عزیز بدانند مشکلات اقتصادی و ارزی ما به این معنا نیست که اگر در یک موردی ضرورت بود، مانند موردی که وزیر بهداشت برای مساله واکسن نیازمند بود، گفت ما باید این مقدار پول بدهیم و ممکن است این پول از دست ما برود و ما به واکسن هم نرسیم و ما قبول کردیم و گفتیم اگر شما می‌گویید ما قبول می‌کنیم. درست است که ما در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار داریم اما در موارد ضروری و لازم برای مبارزه با این ویروس با همه توان در خدمت مردم خواهیم بود. بنابراین ممکن است کیت‌های ما تغییر کند، و کیت‌های جدید در اختیار قرار بدهیم.

وی ادامه داد:‌ اگر یک نفر مبتلا بود و ما رفتیم به‌دنبال درمان این یک نفر و آن حلقه اطرافش را رها کردیم، اینگونه می‌شود که نفر دوم، سوم و نفر دهمی را که باید ببینیم و به وی بگوییم که در خانه یا در هر کجا قرنطینه شود این می‌ماند و 10 تا 20 روز بعد که خودش گرفتار شد می‌آید، و دورانی که بخشی از بیماری را گذرانده و ناچار هستیم وی را بستری کنیم. در بستری هم مسائلی هست و اینطور نیست که هر فردی بستری شد، نجات پیدا کند و مشکلاتی که بیمارستان وجود دارد. بنابراین، این مساله اول ما است. من این را منظم و مرتب و شاید 15- 20 مرتبه در ستاد گفته‌ام در جلسه‌ای هم که پنجشنبه‌ها با روسای کمیته‌ها داریم هم این را مطرح کرده‌ام که این مساله باید به عنوان اهمیت یک ما مطرح شود.   هر فردی که مبتلا بود بلافاصله خانواده، دوستان نزدیک او، و آنهایی که در روزهای اخیر با او در ارتباط بودند آنها را فرابخوانیم و آنهایی که مورد نیاز هست بلافاصله قرنطینه شوند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد امکانات لازم از لحاظ فضای مجازی و سایبری در اختیار داریم که طرف را کنترل کنیم ما هم مجازاتی را گذاشتیم یعنی برای فردی که قرنطینه باشد اگر مراعات نکند از منزل خارج بشود جریمه 200 هزار تومانی اعمال می شود، افزود: مقرراتی که وضع می‌شود هم باید اجرایی و عملیاتی بشود و هم ما باید دنبال کنیم و گرنه روی کاغذ بماند پیش نمی‌رود و به نتیجه نمی‌رسیم اولین قدمی است که باید برداریم به تعبیری که بیماران به بیمارستان نرسند افرادی که مبتلا هستند سریعتر و در مراحل اولیه بتوانیم تشخیص بدهیم.

وی اظهار داشت: باید بتوانیم درمان را به صورت سرپایی باشد اگر در این مرحله موفق بودیم مبتلا اضافه می‌شود تشخیص ما بالا می‌رود و ممکن است در روز به جایی 4 هزار، 10 هزار نفر تشخیص بدهیم. اشکالی ندارد ولی از آن طرف مرگ و میر کم می‌شود. به آن فاصله ای که ما می‌گوییم بین دو خط یعنی خطی که نشان می دهد ابتلا چقدر است یا خطی که فوتی را نشان می‌دهد فاصله این دو خط  بیشتر می‌شود. این به معنای موفقیت برای ماست بنابر این مردم نباید بترسند از این که بیاییم اعلام کنیم تعداد مبتلایان از چهار هزار نفر به هشت هزار نفر رسیده است. این مهم نیست ولی از آن طرف مهم است که اگر فوتی جدید 20 نفر بود و اگر 250 نفر شد و یا 300 نفر شد این معنای آژیر خطر برای ماست.

روحانی تاکید کرد: همه ما باید به میدان بیاییم برای حل و فصل این موضوع در این همین جلسه هم گفتم قبلا در ستاد ملی هم گفتم برای این کار تست روزانه وزارت بهداشت 25 هزار تست انجام  می‌دهند یعنی تست پی سی آر انجام می‌دهند ما گفتیم 10 هزار دیگر اضافه کنند از همین جا اعلام می کنم به جای 10 هزار 15 هزار یعنی 25 هزار 40 هزار تست در روز بشود و این 15 هزار را متعهد هستیم که منابع آن را تامین بکنیم. یکی از راه‌های  اساسی ما این  است که سریعتر به تشخیص برسیم و سریعتر طرف ایزوله و قرنطینه کنیم نیاز به بیمارستان را کم بکنیم برای این که ما ان شاءالله بتوانیم با مرگ و میر فاصله بگیریم کاری که دارد انجام می‌شود.

وی با تاکید بر استفاده از تجریه دیگر کشورها در مقابله با کرونا گفت: من خواهش می‌کنم بخش تحقیقات ما از تجربه همه کشورها استفاده کنند. ما منابع مورد نیاز تخت‌ها و تجهیزات مورد نیاز را تامین می‌کنیم. ما باید نیروی انسانی مورد نیاز را استخدام کنیم. ستاد‌های استانی همه پر تلاش هستند اما استان تهران بار بیشتری بر دوشش است و همه ستاد‌های استانی اختیاراتی دارند که از آن‌ها استفاده کنند. اعلام قبل از اینکه ما بررسی کنیم مشکلی را حل نمی‌کند و مردم را سردرگم می‌کند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: بعضی از موارد ممکن است به ظاهر مدنظر قرار گیرد اما در مقام عمل ممکن است تاثیری نداشته باشد. چیزی که در مقام عمل تاثیر گذار است سبک زندگی و حذف زنجیره کرونا است.اینکه تعطیل می‌کنیم طرفی را که در خانه می‌مانیم چطور مدیریت کنیم. این فرد در خانه نمی‌ماند و تمام کارهای عقب افتاده خود را انجام می‌دهد. دولت با همه امکاناتی که در اختیار قرار دارد اولویت اولش سلامت است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.