×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 1 مهر 1402  .::.   برابر با : Saturday 23 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23874 خبر
رضاخواه:درخواست وام از صندوق بین‌المللی پول نیاز به مصوبه مجلس دارد؛ احتمال تحمیل درخواست‌های صندوق به ایران

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، مجتبی رضاخواه درباره ضرورت دریافت وام از صندوق بین المللی پول اظهار داشت:‌ باید سعی کنیم منابع و دارایی های خودمان را به خوبی مدیریت کنیم که نیازی نباشد، در وهله اول سراغ وام برویم.

 

وی به اختصاص 18 میلیارد دلار در سال 97 برای واردات کالاهای خاص اشاره کرد و افزود‌:‌ براساس اخباری که توسط بانک مرکزی نیز اعلام شد بخشی از این منابع به مواردی که مدنظر این بانک بوده اختصاص نیافته و مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

 

نماینده منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم ضمن تأکید براینکه نباید وارد فرایند فسادزا شویم، تصریح کرد:‌ افرادی ممکن است از این فرایند سوءاستفاده کنند و بار دیگر فرایند قضایی شکل بگیرد و در دادگاه‌ها دنبال این باشیم که پول ها چه شده است؟!

 

* ضرورت ایجاد سامانه اعتبارسنجی ارزهای ترجیحی/ چرا منابع درست مدیریت نشد که الان سراغ وام از صندوق می رویم؟

 

رضاخواه در ادامه پیشنهاد داد:‌ باید سیستم اعتبارسنجی برای افرادی که از ارزهای ترجیحی استفاده می کنند، وجود داشته باشد تا در مقاطعی مثل الان از آن استفاده کنیم اما وقتی چنین سیستمی وجود ندارد، در منابع ارزی دچار مشکل می شویم و در فاصله دو سال سراغ دریافت وام از صندوق بین المللی پول می رویم تا از آن وام بگیریم!

 

این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه باید منابع ارزی موجود در کشور به خوبی مدیریت شود، تصریح کرد:‌ همچنین باید این موضوع بررسی شود که آیا اخذ وام توسط بانک مرکزی از صندوق بین المللی پول نیاز به مصوبه مجلس دارد یا خیر؟ ما معتقدیم که مجلس باید در این خصوص به بانک مرکزی مجوز دهد.

 

* دولت باید از مجلس مجوز بگیرد/ دریافت وام از صندوق بین المللی پول نیاز به مجوز دارد

 

وی افزود:‌ ممکن است این مجوز به صورت قانون مجزا در مجلس تصویب  یا در بودجه لحاظ شود؛ باید دید آیا در بودجه این مجوز به بانک مرکزی داده شده یا خیر؟ چراکه قانون مجزایی برای مجوز دریافت وام بانک مرکزی از صندوق بین المللی پول نداریم.

 

نماینده منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم همچنین تصریح کرد که درصورتی که این مجوز در بودجه دیده نشده باشد، باید بانک مرکزی و دولت قبل از اخذ وام از صندوق بین المللی پول سراغ مصوبه مجلس بروند.

 

رضاخواه درباره تبعات دریافت وام از صندوق بین المللی پول توسط بانک مرکزی گفت: باید دید که آیا درخواست های مشخصی را صندوق بین المللی پول در ازای پرداخت این وام به ایران تحمیل می کند یا خیر؟ اگر به سابقه پرداخت وام توسط IMF رجوع کنیم به خواسته هایی می رسیم که توسط این صندوق به کشورهایی که از آن وام گرفته اند، تحمیل شده است.

 

* خواسته های صندوق بین المللی پول از ایران در ازای پرداخت وام چیست؟

 

وی تأکید کرد که اگر بناست خواسته های صندوق بین المللی پول در ازای پرداخت وام به ایران، تحمیل شود قطعاً این موضوع دچار مشکل اساسی است و ما اصلاً نباید دنبال وام هایی برویم که برایمان تعیین تکلیف کنند که در سیاست های اقتصادی چطور رفتار کنیم.

 

این کارشناس اقتصادی افزود:‌ این موضوع حتی با دستورات اسلامی هم در تناقض است که کفار بخواهند برای ما در سیستم اقتصادی کشورمان تصمیم گیری کنند که می تواند چالش های متعددی را به همراه داشته باشد.

 

نماینده منتخب مجلس یازدهم با تأکید براینکه باید مشخص شود که پیش نیاز و درخواستی برای دریافت وام از صندوق بین المللی پول از ایران مطرح شده است یا خیر؟ گفت:‌ البته برخی از مسئولان اعلام کرده‌اند که این وام پیش نیاز و مقدمه و درخواستی نخواهد داشت ولی اگر اینطور هم باشد باید توجه داشت که منابع باید به درستی مدیریت شود و ارزها را به صورت ترجیحی از دست ندهیم،  ضمن آنکه برای این وام باید از مجلس مصوبه دریافت کرد.

 

* بانک اطلاعاتی وزارت رفاه ناقص است/ نواقص فوراً رفع شود

 

رضاخواه در خصوص منابعی که دولت می تواند از آنها برای کمک به اقشار ضعیف استفاده کند،‌ اظهار داشت:‌ منابع توسط دولت مشخص شده اما دغدغه ای که مهم است،‌دسترسی به اطلاعات دقیق افرادی است که نیاز بیشتری به حمایت دارند.

 

وی با بیان اینکه منابعی که الان دولت قصد دارد به صورت تسهیلات یک میلیون تومانی در اختیار اقشار نیازمند قرار دهد باید به صورت هدفمند به افراد نیازمند اختصاص پیدا کند تصریح کرد:‌ بانک اطلاعاتی که وزارت رفاه برای تشخیص نیازمندان مورد استفاده قرار می گیرد،‌نواقصی دارد که باید در همین ایام رسیدگی و رفع شود. اگر دقت بانک اطلاعاتی افراد نیازمند بالا رود در دوران پسا کرونا نیز قابل استفاده خواهد بود.

 

خبرنگار تسنیم گفت:‌ نقدی که به دولت در روزهای اخیر مطرح شده این است که دولت از مردم می خواهد که در خانه بمانند و بیرون نیایند، ولی برنامه ای برای حمایت از مردم و افرادی که کسب و کارشان تعطیل شده یا کارگران روزمزد که کاری نمی کنند، ندارد و تنها اعلام شده که یک میلیون تومان وام با سود 12 درصد بناست به خانوارهای یارانه بگیر پرداخت شود که اتفاقاً نقدهای زیادی هم بدنبال داشته است. الان این سوال مطرح است که آیا واقعا دولت می تواند غیر از این کارهایی که تا الان کرده مثل وام و یارانه و غیره حمایت دیگری هم از مردم داشته باشد یا خیر؟ آیا منابع دیگری هم هست که دولت بتواند یکی دو ماهی به معیشت مردمی که بیکار شدند کمک کند؟

 

* مردم فقط 4 درصد کارمزد وام یک میلیونی را می پردازند/ دولت باید یک ماه کشور را تعطیل می کرد

 

نماینده منتخب مجلس یازدهم درباره وام یک میلیونی ابتدا اشاره کرد که از 12 درصد سود این تسهیلات ظاهراً دولت 8 درصد را پرداخت می کند و 4 درصد را گیرندگان تسهیلات و ادامه داد:‌ با کمبود منابعی که وجود دارد و با در نظر گرفتن کسری بودجه دولت در سال جاری می توانیم تلاش دولت را بعنوان قدم مثبت تلقی کنیم.

 

وی درباره منابع دیگر برای حمایت از مردم گفت: منابع مختلف برای حمایت از مردم قابل بررسی است؛ اما برای اینکه عوارض اقتصادی کمتر می شد بهتر بود دولت از 20 اسفند تا 20 فروردین را تعطیل و رفت و آمدها را کنترل می کرد تا شیوع بیماری کمتر شود.

 

این کارشناس اقتصادی افزود:‌ تعطیلی یک ماه و گسترده می توانست بازگشایی سریعتر مشاغل را به همراه داشته باشد و طبیعتاً عوارض اقتصادی کرونا کاهش پیدا می کرد؛ برای کاهش تبعات اقتصادی کرونا بهتر بود دولت به صورت قاطع یک ماه را تعطیل می کرد تا عوارض اقتصادی کمتری را داشته باشیم.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.