×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 18 خرداد 1402  .::.   برابر با : Thursday 8 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 22003 خبر
ربیعی: ایران تماشاگر تحریکات آمریکا نخواهد بود

به گزارش همنوا به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت، پیرو عدم برگزاری نشست سخنگویی امروز (سه‌شنبه) به دلیل ابتلاء به کرونا، به سوالات خبرنگاران به صورت مکتوب پاسخ داد.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و آخرین اقدامات در این زمینه گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به وعده‌های داده شده از سوی طرف کره‌ای، بنا را بر آن گذاشته که آن‌ها خود را متعهد به پاسخ به انتظارات به جای طرف ایرانی دانسته و در عملیاتی نمودن دسترسی و مکانیزم بهره برداری از منابع مالی ایران را تسریع کنند، ولی متأسفانه در عمل چنین اتفاقی روی نداده است.

 

وی افزود: همواره تاکید داشته‌ایم برای دسترسی به منابع مالی کشورمان در بانک‌های کره جنوبی، این کشور می‌بایست همه روش‌های قانونی را مورد توجه قرار دهد؛ لذا انتظار داریم کره جنوبی در رویه‌های غیرقانونی خود تجدید نظر و علاوه بر تسهیل در تجارت اقلام بشردوستانه، در عملیاتی نمودن سایر راهکارهای مورد مذاکره تعجیل نموده تا ملت ایران بتواند هرچه سریع‌تر با دستیابی به منابع مالی خود بر مشکلات اقتصادی و بهداشتی ناشی از انتشار ویروس کرونا فائق آید.

 

سخنگوی دولت تصریح کرد: در حال حاضر دولت ایران با به کارگیری همه راهکارهای سیاسی، حقوقی و بین المللی برای دسترسی به منابع ملت ایران تلاش خواهد کرد. علاوه بر دولت که پیگیر این موضوع است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل حساسیت موضوع خواستار انجام اقدامات سریع به دلیل عدم همکاری کره جنوبی در دستیابی به این منابع مالی شده اند.

 

ربیعی تاکید کرد: یقیناً در صورت عدم انجام اقدامی در خور از سوی دولت کره جنوبی به منظور انتقال و یا بهره‌برداری از این منابع، پیگیری جدی‌تر اقدامات حقوقی آغاز شده را به دنبال خواهد داشت.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: ما از کانال‌های مختلف، انتقادها و انتظارات جمهوری اسلامی ایران را به کره جنوبی رسانده‌ایم و این تلاش‌ها تا زمان آزاد شدن پول‌های ایران ادامه خواهد داشت. رابطه ایران و کره جنوبی همواره در سطح قابل قبولی بوده و امیدواریم شاهد هیچ اقدامی که به این مناسبات آسیب می‌زند، نباشیم. بانک مرکزی و وزارت امور خارجه از نزدیک با مسئولان مرتبط در کره جنوبی در حال رایزنی هستند تا موانع آزادسازی این پول‌ها هرچه سریع‌تر برطرف شود و به محض دستیابی به نتایج نهایی، اطلاع رسانی خواهد شد.

 

واگذاری «هپکو» به تأمین اجتماعی در راستای حمایت دولت از کارگران است

 

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص فرآیند واگذاری شرکت هپکو به تأمین اجتماعی گفت: موضوع واگذاری شرکت هپکو به تأمین اجتماعی با چند هدف صورت گرفته است. دولت مکلف است در اجرای بند " و " تبصره " ۲" قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور و همچنین ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه " نسبت به تادیه بدهی‌های حسابرسی شده خود به سازمان تأمین اجتماعی از محل واگذاری سهام قابل واگذاری دولت در قالب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن اقدام نماید"

 

وی ادامه داد: مجموعه واگذاری سهام‌ها به نحوی صورت گرفت که سازمان تأمین اجتماعی وارد بنگاهداری جدید نشده و بیشتر به امر سهامداری بپردازد. خوشبختانه با این اقدام زمینه همسان سازی مستمری حقوق بازنشستگان نیز صورت گرفت.

 

سخنگوی دولت با بیان اینکه در میان این واگذاری‌ها مجموعاً ۵۵ درصد از سهام شرکت هپکو، جمعاً به ارزش تقریبی ۳۲۰ هزار میلیارد ریال به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شد تصریح کرد: این واگذاری علاوه بر اینکه بر اساس ماده قانونی ذکر شده صورت گرفته از جنبه دیگری نشانگر نگاه حامیانه دولت به کارگران عزیز هپکو بوده است.

 

ربیعی خاطر نشان کرد: جلسات متعددی که خود بنده با تشکل‌های مختلف هپکو و تعدادی از کارگران در طول سال‌های قبل داشتم، نگرانی از تعطیل شدن کارخانه در میان آنها وجود داشت و به نحوی خواستار یک مدیریت باثبات بودند که بتواند مدتی با نگاه سازنده برای سرپا نگه داشتن هپکو برنامه ریزی نماید. این وعده از آن روز به کارگران داده شد.

 

وی گفت: مدتی هم کارخانه در اختیار یک هیأت سه نفره قرار گرفت. بنابراین جهت‌گیری دولت، احترام به دلشوره کارگران و امکان سرمایه گذاری برای بازسازی، سرپانگه‌داشتن و به روز کردن این کارخانه است تا امکان تصمیم‌گیری اطمینان بخش برای مدیریت آن فراهم شود.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روزنامه واشنگتن پست مطلبی نوشته است: "سیاست فشار حداکثری ترامپ ضد ایران شکست خورده و آمریکا نتوانست تهران را به میز مذاکره بکشاند." همزمان وزیر خارجه آمریکا مدعی شده، فقط به کارگیری سیاست قدرت در برابر ایران جواب می‌دهد. پاسخ شما به ادعای آقای پمپئو چیست و واقعیت ناکامی آمریکا را در برابر ایران را بیان بفرمائید؟ آیا با توجه به عملکرد دولتهای مختلف در آمریکا درقبال ایران در ۴۰ سال گذشته که از هیچ خصومتی ضد ملت ایران کوتاهی نکردند، ارزیابی شما از برنامه حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات پیشرو ریاست جمهوری این کشور چیست که در این برنامه بر بازگشت آمریکا به برجام و ادامه دیپلماسی تاکید شده است، اظهارداشت: متأسفانه دولت آمریکا مدت هاست که شنوایی و بینایی خود را از دست داده و نه قادر به شنیدن نظر کارشناسان آمریکایی است و نه می‌تواند واقعیت‌های ایران را ببینید. با هر معیاری، سیاست فشار حداکثری شکست خورده و وزیر امور خارجه آمریکا همچنان در حال ارائه اطلاعات غلط به رئیس جمهور آمریکاست. پومپئو مصمم است که رئیس اش را فریب بدهد و این همان کاری بود که جان بولتون به مدت یکسال انجام می‌داد.

 

وی افزود: ما هیچ عجله‌ای برای اعتراف آمریکا به شکست نداریم. آنها می‌توانند تا هر زمان که مایل باشند، به مسیر اشتباه ادامه بدهند، آمریکا را منزوی کنند و هزینه آن را در معادلات جهانی بپردازند. درباره برنامه حزب دموکرات که به تازگی انتشار یافته، اعتقاد داریم که یک گام کوچک ولی مثبت در شناخت واقعیت‌های ایران است اما هنوز جاه طلبانه است. در مجموع، ما اهمیتی به جملاتی که بر روی کاغذ نقش می‌بندند، نمی‌دهیم و منتظر گام‌های عملی هستیم که هدف از آن تصحیح و جبران اشتباهات گذشته است.

 

ربیعی گفت: جمهوری اسلامی ایران اشتیاقی برای توجه به سیاست‌های حزبی و داخلی در آمریکا ندارد. ما آمریکا را به عنوان کشور که صرف نظر از احزابی که دولت تشکیل می‌دهند، می‌بینیم؛ کشوری که مسئولیت‌های بین المللی دارد و باید به تعهداتش پایبند باشد و مانند یک کشور عادی و عضوی از جامعه بین المللی رفتار کند.

 

وی درباره تمهیدات بهداشتی ایام محرم تصریح کرد: مراسم ماه محرم متفاوت از یک نماز جمعه یا جماعت و شب‌های احیا است. فشردگی جمعیت در عزاداری‌ها تصمیم‌گیری با تأمل بیشتر را می‌طلبد و همکاران من در وزارت بهداشت بررسی‌های لازم را انجام داده و در خصوص پروتکل بهداشتی عزاداری‌ها اظهار نظر کرده‌اند.

 

ایران تماشاگر تحریکات آمریکا نخواهد بود

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در رابطه با مزاحمت ۲ جنگنده برای هواپیمای مسافربری ماهان، جمهوری اسلامی چه اقدام متقابلی خواهد داشت و از لحاظ حقوقی چه پیگیری‌هایی را شاهد خواهیم بود؟ گفت: این اقدام خطرآفرین آمریکا کاملاً غیرحرفه‌ای و توأم با نیات سیاسی بود. اولویت ما اطمینان از عدم تکرار چنین وقایعی است که مصداق ایجاد ترور و وحشت برای مردم عادی است.

 

وی افزود: گزارش و شکایت مبسوطی از این اتفاق به ایکائو داده شده و همزمان در حال بررسی تمامی گزینه‌های حقوقی دیگر را نیز هستیم. این واقعه نشان داد که آمریکا به قوانین و مقررات هوانوردی نیز پایبند نیست. مسئولیت هر اتفاقی در آینده که سلامت و جان غیرنظامیان را در خطوط هوایی به مخاطره بیاندازد بر عهده آمریکا بوده و باید منتظر عواقب آن هم باشد. ما عمیقاً هشدار می‌دهیم که آمریکا به رفتارهای نامعمول و غیرقانونی خود پیش از آنکه دیر شود، خاتمه دهد و اطمینان داشته باشد که جمهوری اسلامی ایران تماشاگر این تحریکات غیرقابل توجیه نخواهد بود.

 

ربیعی در خصوص نامه اخیر روحانی به پوتین تصریح کرد: ایران و روسیه منافع و نگرانی‌های مشترک فراوانی دارند که لازمه رسیدگی به آنها، ارتباط مستمر میان مقامات دو کشور است. این نامه نیز در ادامه هماهنگی‌های طرفین درباره این مسائل و آینده همکاری‌های ایران و روسیه بود. زمانی که ایالت متحده دشمنی بی سابقه‌ای را با ملت ایران و روسیه در زمینه‌های گوناگون در پیش گرفته، تبادل ایده میان رؤسای جمهور امری طبیعی و به منظور تسریع در پیشرفت امور است.

 

وی افزود: گاهی لازم است که بخشی از این هماهنگی‌ها در سطح وزرای خارجه صورت بگیرد و گاهی وارد شدن رؤسای جمهور ضروری است. سفر آقای ظریف همراه با انتقال پیام رئیس جمهور به آقای پوتین، یک تلاش موفق دیپلماتیک در هر دو سطح مزبور بود. به طور کلی این سفر دو هدف داشت یکی در خصوص تلاش آمریکا برای ادامه محدودیت‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران بود که لازم بود مجدداً مذاکراتی در سطوح عالی با فدراسیون روسیه صورت گیرد. هدف دیگر نیز تمدید قراردادی است که از بیست سال پیش با فدراسیون روسیه در همه زمینه‌ها داشته ایم.

 

سخنگوی دولت گفت: این قرار داد در اسفند ۱۳۷۹ امضا شد و براساس همان قرار داد، مدت زمان این قرار داد ۱۰ ساله تعیین شد و پس از پایان ۱۰ سال دوبار نیز طی فواصل زمانی ۵ ساله تمدید شد. در روسیه گفتگوهایی صورت گرفته است تا این قرارداد به طور بلند مدت تری بین دو کشور بسته شود.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین خبر از همکاری با چینی‌ها در حوزه‌های مختلف چیست؟ گفت: سطح روابط ما با چین مشارکت جامع راهبردی است. این روابط برمبنای احترام متقابل و هم افزائی در همکاری جامع در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی استوار است. دو کشور روابط دوستانه و سازنده خود را مبتنی بر منافع متقابل تعریف نموده اند و در توسعه روابط خود از کشورهای ثالث یا شرایط خاص اثر نمی‌پذیرند.علیرغم محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا دو کشور در همه زمینه‌ها با قوت در جریان است.

 

وی افزود: اگر مقصود همکاری در چارچوب سند توافق ۲۵ ساله در همکاری دو کشور است، باید توجه داشته باشیم که این سند هنوز مراحل نهایی خود را طی نکرده و مدتی طول خواهد کشید تا در دو کشور و بر اساس قوانین داخلی ایران و چین به یک سند رسمی و نهایی تبدیل شود. غیر از آن مورد، همکاری‌های ایران و چین طبق روال معمول انجام می‌شود.

 

 

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.