×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 4 مرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 25 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25763 خبر
دولت‌های غربی از نقش‌آفرینی زنان تحصیل‌کرده باحجاب واهمه دارند

به گزارش ایرنا به نقل از ایرنا، علی بهادری جهرمی در اجلاس بانوان بسیج طلاب کشور به عدالت محوری دولت سیزدهم به عنوان یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های تفکر اسلامی اشاره کرد و گفت که همچنین مردمی بودن به عنوان رکن عملیاتی و اجرایی این گفتمان و راهبرد اصلی دولت انتخاب شده است.

او با تأکید بر واهمه دولت‌های غربی از اسلام و شعائر اسلامی، با ذکر مثالی گفت: حجاب نماد همیشگی تعظیم شعائر اسلامی در قالبی مردمی است و دلیل ترس و مبارزه غرب با حجاب این که از عمق نفوذ تفکر اسلامی و انقلابی از طریق حجاب که یک گفتمان پیش‌برنده است، جلوگیری کند. دلیل مخالفت غرب با تحصیل محجبه‌ها نیز همین است که از حضور بانوان تحصیل کرده با حجاب در اجتماع و نقش‌آفرینی آنها در عرصه‌های مختلف علمی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی و مانند این‌ها، واهمه دارد.

سخنگوی دولت اظهارداشت: دولت سیزدهم در شرایطی که در اوج تهاجم فرهنگی غرب بود، شروع به کار کرد و در چنین شرایطی سیاست فرهنگی در دوره پیشین رهاسازی و واسپاری بی‌ضابطه حوزه فرهنگ و یک بی‌توجهی عمدی بود. اینکه مقام ارشد دولتی سابق می‌گفت دولت مسئول بهشت رفتن مردم نیست را نباید ساده در نظر گرفت؛ این نمادی از بی‌توجهی به عرصه فرهنگ بود.

بهادری جهرمی ادامه داد: اساساً مزیت جمهوری اسلامی ایران عمق راهبردی و تاثیرگذاری فرهنگی آن بوده ولی در یک دوره‌ای عمداً برای اینکه از فرهنگ فاصله بگیریم و کمتر به آن توجه شود، یک اولویت‌بخشی کاریکاتوری به حوزه سیاست خارجی داده شد و آنجایی هم که در حوزه‌های فرهنگی ورود می‌کرد، به اسناد خارجی مانند سند ۲۰۳۰ که سعی بر تحمیل فرهنگ غربی به همه جای جهان دارد، می‌پرداخت.

وی اضافه کرد: تاثیرگذاری در حوزه فرهنگ در بلند مدت رخ می‌دهد و نتایج سوء عملکردها در حوزه فرهنگ در دهه ۹۰، امروز نمایان شده و در سال‌های آینده باید توجه مضاعفی به حوزه فرهنگ شود.

سخنگوی دولت در تشریح اقدامات و رویکردهای فرهنگی دولت سیزدهم، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین و نخستین اقدام فرهنگی دولت، تغییر و تبدیل فرهنگ به عنوان یکی از مسائل اصلی دولت بود. در گام بعد، به سمت مسئولیت‌پذیری دولت برای ساماندهی فضای مجازی و ایجاد زیرساخت در شبکه ملی اطلاعات رفتیم. دولت سیزدهم رویکردهای فرهنگی و آموزشی کشور را از محوریت سند ۲۰۳۰ به رویکردهای بومی و ملی تغییر داده و مسجد را به عنوان مرکز فعالیت های مردمی و فرهنگی مورد توجه قرار داده است.

بهادری جهرمی افزود: دولت سیزدهم در جهت عدالت فرهنگی و حرکت به سمت تأمین نیازهای فرهنگی در استان‌ها و مناطق دوردست، برنامه‌ریزی کرده است. دولت سیزدهم همچنین در راستای تقویت زیرساخت‌های عرصه فرهنگ همچون توسعه و تجهیز کتابخانه‌های عمومی و خودکفایی در تولید کاغذ اهتمام جدی ورزید. فعال‌سازی شورای فرهنگ عمومی کشور در جهت ارتقای پوشش و مد و لباس و تلاش برای اصلاح الگوی مصرف از دیگر اقدامات فرهنگی دولت سیزدهم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در زمان شروع به کار دولت، حفظ جان مردم از طریق واکسیناسیون گسترده برای مقابله با همه‌گیری کرونا در اولویت بود تا آمارهای فاجعه‌باری مانند فوت ۷۰۹ نفر در یک روز، تکرار نشوند. پس از کنترل همه‌گیری کرونا، اولویت دولت حل مشکلات اقتصادی و معیشتی بود ولی با وجود همه این‌ها، دولت حوزه فرهنگ را نادیده نگرفت و به اصطلاح فرهنگ را فدای اقتصاد نکرد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.