×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 1 مهر 1402  .::.   برابر با : Saturday 23 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23874 خبر
دلیل عصبانیت آمریکا، موفقیت سفر روحانی به بغداد است

به گزارش همنوا به نقل از ایلنا، حسین شیخ‌الاسلام با اشاره به سفر حسن روحانی به عراق گفت: سفر حسن روحانی به عراق و همچنین سفر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به تهران نشاندهنده پیروز محور مقاومت در برابر همه توطئه‌ها و دسیسه‌ها بود.

خط جبهه عبری، غربی و عربی ایجاد اختلاف میان ایران و عراق است

وی ادامه داد: این دو سفر بیانگر شکست خط سعودی، عبری و غربی بود که از حدود هشت سال پیش تاکنون همه تلاش خود را کردند تا کشورهای منطقه به ویژه سوریه و عراق را تجزیه کرده، مسلمانان را درگیر و بیان ایران با سوریه و عراق جدایی ایجاد کند.

سفیر پیشین ایران در سوریه با بیان اینکه سیاست استکبار جهانی به همراه شاهنشاهی‌های مرتجع منطقه این بود که منطقه را تجزیه کرده و ملت‌ها با یکدیگر درگیر کنند، تصریح کرد: خطی که جبهه عبری، غربی و عربی طی سال‌های گذشته دنبال می‌کردند این بوده و است که میان ایران و عراق اختلاف ایجاد کنند و خون‌ریزی میان آنها برقرار باشد کماآنکه در طول هشت سال جنگ، آنها به این خواست دست یافتند.

ایران و عراق نزدیک‌ترین ملت‌های منطقه به یکدیگر هستند

به گفته شیخ‌الاسلام، با وجود توطئه‌های بسیاری که صورت گرفت تا مجدد دولت‌ها و ملت‌های ایران و عراق مجددا با یکدیگر درگیر شوند، نزدیک‌ترین ملت به ایران، ملت عراق است و نزدیک‌ترین ملت به عراق، ملت ایران است و روابط استراتژیکی میان دولت‌های تهران و بغداد وجود دارد.

وی با بیان اینکه سفر روحانی، دیدارهای گسترده و گرم وی با رهبران عراق و همچنین گروه‌ها و جریان‌های عراقی نشانگر این است که هیچ چیز نمی‌تواند میان ایران و عراق فاصله ایجاد کند، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اتفاقاتی که در طول این سفر رخ داد، رایگان شدن روادید میان بود زیرا موجب تسهیل در وصل شدن ملت‌های ایران، عراق، سوریه و لبنان به یکدیگر می‌شود.

افزایش ارتباطات ایران و عراق موجب شکست دیکتاتوری‌های منطقه می‌شود

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی ادامه داد: با رایگان شدن روادید برای مردم ایران و عراق، ارتباطات میان مردم دو کشور افزایش بیشتری خواهد یافت و مردم بیشتر از گذشته به یکدیگر وصل خواهند شد که متعاقب آن، روابط میان دولت‌ها نیز تقویت خواهد شد.

شیخ‌الاسلام در تشریح نتایج افزایش روابط میان ملت‌ها و دولت‌های ایران و عراق ابراز داشت: افزایش ارتباطات میان مردم ایران و عراق و گرم‌تر و گسترده‌تر شدن مناسبات میان دولت‌های ایران و عراق موجب آن خواهد شد که دیکتاتوری‌های شاهنشاهی منطقه – همانند آنچه در عربستان و بحرین وجود دارد – شکست بخورند، دخالت‌های بیگانگان کاهش یابد و از نفوذ آنها کاسته شود.

افزایش مناسبات ایران و عراق موجب تقویت دموکراسی در منطقه می‌شود

وی یکی دیگر از آثار سفر رئیس‌جمهور و همچنین افزایش مناسبات ایران و عراق را تقویت دموکراسی در کشورهای منطقه دانست و بیان کرد: منطقه متعلق به مقاومت و ملت‌های منطقه است. در ایران مردم‌سالاری دینی وجود دارد. در عراق و لبنان یک نوع دموکراسی توافقی وجود دارد و ان‌شاالله پس از پایان جنگ و شکست کامل تروریست‌ها، دموکراسی مردمی حاکم خواهد شد.

معاون اسبق وزارت امور خارجه درباره واکنش برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت امور خارجه امریکا نسبت به سفر حسن روحانی به عراق هم یادآور شد: این عصبانیت احمقانه دلیل موفقیت سفر روحانی، پیروزی مقاومت و ملت‌های ایران و عراق است.

سعودی در حال نابودی است

شیخ‌الاسلام با بیان اینکه آمریکا هفت تریلیون دلار در خاورمیانه سرمایه‌گذاری کرده ولی هیچ دستاوردی نداشته به گونه‌ای که رئیس‌جمهورش مخفیانه و با ترس و لرز بسیار وارد عراق می‌شود، عنوان کرد: راهبرد آمریکا در عراق این بود که یک صدام دیگر سرکار بیاید و علیه دولت و ملت ایران باشد ولی راهبرد تخاصم و درگیری آنها شکست خورد گویی آنها بذرهایشان را در باد کاشته بودند.

وی درباره رویکرد عربستان نسبت به سفر رئیس‌جمهور ایران به عراق هم گفت: سعودی در حال نابودی است. تمام آن چیزهایی که سعودی را تشکیل می‌داد، فروریخته و از بین رفته است. با اقدامات بن سلمان، همینه و اعتبار وهابیت از بین رفته است. ساختار شاهنشاهی و شاهزادگی نابوده شده است. زمانی عربستان امن‌ترین کشور در منطقه بود ولی با اقدامات بن سلمان، این امنیت از بین رفته است.

وقتی عقل نباشد، پول و زور هم در عذاب است

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه اگر بن سلمان پولی را که صرف عملیات‌های نظامی در یمن کرده بود، در این کشور سرمایه‌گذاری کرده بود، کل این کشور برای او شده بود، اظهار داشت: سعودی به دست خود سعودی‌ها در حال از بین رفتن است و لازم نیست ما کاری بکنیم. آنها میلیاردها دلار برای خرید پیشرفته‌ترین تجهیزات و تسیلحات پرداخت کرده‌اند و نتوانسته از پس مردم دست خالی یمن بربیایند.

شیخ‌الاسلام افزود: وقتی عقل نباشد، پول و زور هم در عذاب است و به کار نمی‌آید.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.