×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 3 فروردین 1402  .::.   برابر با : Thursday 23 March 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20973 خبر
دستاوردهای سفر وزیر دفاع هند به ایران

به گزارش همنوا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع ایران دیروز (یکشنبه) گزارش کرد که راجنات سینگ پس از سفر به مسکو و دیدار با مقام‌های دفاعی این کشور، به ایران سفر کرد و با سرتیپ امیر حاتمی دیدار و گفت‌وگو کرد.

طبق گزارش وزارت دفاع ایران، موضوعات منطقه‌ای، دوجانبه و مسائل بین‌المللی در دیدار وزرای دفاع ایران و هند مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا در دهلی نو، دفتر وزارت دفاع هند نیز در بیانیه‌ جداگانه ای در خصوص دیدار وزرای دفاع ایران و هند نوشت: هر دو مقام هندی و ایرانی، روش‌های موجود برای پیشبرد همکاری‌های دوجانبه را بررسی کرده و در مورد مسایل امنیتی منطقه‌ای از جمله صلح و ثبات در افغانستان به تبادل نظر پرداختند. 
در ادامه این بیانیه آمده است: دیدار وزرای دفاع هند و ایران در فضایی دوستانه و گرم برگزار شد و مقامات دو کشور بر روابط تاریخی فرهنگی، زبانی و تمدنی هند و ایران تاکید کردند. 
گزارشات از رسانه های هندی حاکی است که این سفر وزیر دفاع هند به ایران قدری برای دولت هند اهمیت داشت که سینگ قبل از عزیمت به کشورش از اجلاس وزیران دفاع کشورهای عضو پیمان شانگهای، مستقیما به تهران رفت.

وزیر دفاع هند که نقش تعیین کننده ای در کابینه دولت ناردندرا موندی، نخست وزیر این کشور دارد، خودش بعد از دیدار با همتای ایرانی خود از این سفر کوتاه به تهران ابراز رضایت کامل کرد و سپس تهران را به مقصد دهلی نو ترک کرد.

نشریه هندی "اکونومیک تایمز" در این خصوص نوشت، راجنات سینگ وزیر دفاع هند روز یکشنبه پس از دیدار خود با امیر حاتمی وزیر دفاع ایران در توییتی از این دیدار ابراز رضایت کرده و آن را سازنده و مثبت ارزیابی کرد. 
براساس این گزارش، وی در این پیام توییتری نوشت: با فرمانده امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع ایران یک دیدار بسیار مثبت و خوبی داشتم. در این دیدار، ما در خصوص مسائل امنیتی منطقه‌ای از جمله افغانستان و همچنین همکاری‌های دوجانبه گفت و گو کردیم. 
به گفته منابع هندی، طرفین در این دیدار برای تامین صلح و ثبات در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور بر موضوع تقویت هرچه بیشتر همکاری های ایران و هند تاکید کردند.
مذاکرات وزرای دفاع هند و ایران همچنین شامل مسائل امنیتی منطقه‌ای شده است و هر دو طرف موافقت کردند که حفظ امنیت در منطقه فقط با کشورهای خود منطقه امکان پذیر است. در این راستا، مقامات هند و ایران نظرات خود را در مورد صلح و ثبات در افغانستان به اشتراک گذاشته‌اند. 
امیر حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران نیز در این خصوص تاکید کرد که مذاکره و گفت و گو در افغانستان نتیجه مثبت می‌دهد و رویکرد نظامی انتخاب خوبی برای افغانستان نیست. 
ایران و هند پیش از این نیز در افغانستان با یکدیگر همکاری داشته‌اند. 
یک مقام آگاه هندی گفت: دو طرف همچنین در مورد مسائل جغرافیایی و سیاسی به تبادل نظر پرداختند. در ارتباط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، امیر حاتمی وزیر دفاع این کشور ابراز امیدواری کرد که هند به عنوان یک کشور مستقل و آزاد، رویکردی عادلانه و بی‌طرفی نسبت به مسائل جهانی در شورای امنیت سازمان ملل اتخاذ کند. 
هند از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ به عضویت غیردائم شورای امنیت در می‌آید. 
مقامات دفاعی ایران و هند همچنین در مورد پروژه چابهار به عنوان یک عامل مهم در پیشبرد روابط دو کشور در زمینه ارتباطات مذاکره کردند.

وزیر دفاع ایران اعلام کرد که پروژه چابهار یک عامل مهم برای توسعه و رشد افغانستان است. 
دولت هند در برنامه بودجه سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ خود که به پارلمان این کشور ارائه شد، بودجه اختصاص یافته به پروژه بندر چابهار را در مقایسه با سال گذشته به دو برابر افزایش داد. 
نشریه هندی "پرینت" نیز در این خصوص نوشت: در بودجه اعلام شده برای وزارت امور خارجه هند، ۱۰۰ کرور روپیه (معادل تقریبی یک میلیارد روپیه یا ۱۴ میلیون و ۱۰ هزار دلار) برای توسعه بندر چابهار ایران در نظر گرفته شده است. 
افزایش بودجه پروژه بندر چابهار در زمانی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا بسیار افزایش یافته است، نشان دهنده اهمیت این پروژه برای هند و همچنین تعهد دهلی نو برای تکمیل بندر چابهار است. 
بندر چابهار ایران به لحاظ مختلف برای هند اهمیت زیادی دارد و مهمترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است. هند با ادامه اختلافات با کشورهای همسایه خود از جمله پاکستان و چین، تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشورهای غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود را در افغانستان محصور در خشکی گسترش دهد. فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ با حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشورهای منطقه افتتاح شد. 

بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می‌کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه‌ای از جاده‌ها و راه آهن شده است. 
همچنین هند از موافقت ایران با ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در چابهار استقبال کرده است. صادرات کالا از چابهار به مناطق دیگر جهان از جمله جنوب آسیا و آسیا شرقی، با وجود شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر، افزایش یافته است. 
شبکه خبری "زی نیوز" هند نیز اعلام کرد: در دیدار وزرای دفاع ایران و هند، راجنات سینگ به نوبه خود خواهان ایجاد تنوع و گسترش تجارت و بازرگانی میان هند و ایران شد. 
هند و ایران هر دو به دنبال تسریع روند قرارداد تجارت ترجیحی هستند. امضای یک قرارداد تجارت ترجیحی با ایران برای هند سودمند خواهد بود زیرا در این قرارداد تعرفه‌های گمرکی بین ۲۵ تا ۴۵ درصد کاهش خواهند یافت.

از آنجایی که ایران عضو سازمان تجارت جهانی نیست، این کشور هیچ تعهدی برای وضع تعرفه‌های محدود و مشخص ندارد و قرارداد تجارت ترجیحی می‌تواند به هر دو کشور کمک کند. 
ارزش کل تجارت دوجانبه میان هند و ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۸ میلیارد دلار بوده است. صادرات هند به ایران شامل برنج، چای، روغن و کنجاله سویا، الکترودهای کربنی برای دستگاه‌های برقی، عصاره روغن، کاغذ و دارو بود. در مقابل واردات این کشور از ایران نیز شامل محصولاتی چون نفت، مواد شیمایی طبیعی و غیرطبیعی و کودهای شیمیایی می‌شود. 
شاخص حجم تجارت هند با ایران در سه سال گذشته از ۳.۴ به ۴.۱۳ افزایش یافته است که این نشان دهنده اهمیت تجاری ایران برای هند است. هند می‌تواند با استفاده از قدرت دیپلماتیک خود و بدون توجه به آمریکا به تجارت با ایران ادامه دهد. 
نشریه "تایمز او ایندیا" هند نیز در ارتباط با دیدار راجنات سینگ و امیر حاتمی نوشت: وزرای دفاع هند و ایران بر روابط تاریخی، فرهنگی و تمدنی که با ارتباطات گسترده مردمی همراه شده است، تاکید کردند. 
راجنات سینگ مهمان نوازی و مهربانی مردم ایران را با تمدن و رفتار مردم شهر خود یعنی لاکنو، پایتخت ایالت اوتارپرادش مقایسه کرد. 
راجنات سینگ در خصوص وضعیت مسلمانان در هند و همچنین نقش شیعیان در اداره این کشور گفت: در هند هیچ تبعیضی علیه مسلمانان وجود ندارد و در پارلمان لاکنو، نمایندگان شیعه وجود دارند که از راجنات سینگ حمایت کامل می‌کنند. 
وزیر دفاع هند تاکید کرد: به درخواست جامعه شیعیان در لاکنو، به زودی پرواز مستقیم لاکنو به نجف ایجاد خواهد شد. 
وی ضمن توضیح در مورد سابقه زبان فارسی در هند گفت: زبان فارسی همچنان در دانشگاه‌های هند تدریس می‌شود. 
وزیر دفاع هند از تلاش‌ها و کمک‌های ایران به شهروندان هندی از جمله زائرین متعلق به جامو و کشمیر و همچنین فراهم کردن پرواز برای بازگشت این افراد به کشورشان قدردانی کرد. 
راجنات سینگ به همتای ایرانی خود اعلام کرد که حفظ صلح، ثبات و امنیت در منطقه خلیج فارس که بیش از ۹ میلیون هندی در آن زندگی می‌کنند، در راستای منافع هند است. این منطقه همچنین ۶۰ درصد از نیاز هند به نفت را تامین می‌کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.