×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 8 مهر 1402  .::.   برابر با : Saturday 30 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24103 خبر
درس‌های امام نرم افزار اداره کشور در گام دوم است

به گزارش همنوا- گزیده بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در مراسم سی‌وسومین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (رحمةالله علیه) به شرح زیر است:

* امام، روح جمهوری اسلامی‌ست

*نسل جوان نیازمند شناخت ابعاد شخصیت امام است

*  امام خمینی میلیونها انسان را وارد میدان کرد

*کار امام در هدایت و رهبری مردم کشور منحصر به فرد بود

*  امام خمینی (ره) میدان مبارزه را مشخص می‌کرد

* امام خمینی(ره) جامع حماسه و عرفان بود

* مام خمینی به معنای واقعی کلمه صادق بود

*  زیربنای همه فعالیت‌های امام خمینی بود

*استنادات قرآنی قیام در کلام رهبر انقلاب اسلامی

*امام خمینی به مردم اعتماد داشت

*شعار امام خمینی نه شرقی نه غربی بود

*نه ظلم می‌کنیم و نه ظلم می‌پذیریم

* مستکبران و ظالمان، دشمن جمهوری اسلامی هستند

*قتل و برده‌داری و شعار دفاع از حقوق بشر، شاهکار تمدن غرب است

*امروز مقاومت واژه برجسته در ادبیات سیاسی دنیا است

* امام بزرگوار روح جمهوری اسلامی است. اگر این روح از جمهوری اسلامی گرفته بشود و مورد بی توجهی قرار بگیرد، نقشی بر دیوار باقی خواهد ماند. بحث امروز من درباره ابعادی از شخصیت امام عزیز و بزرگوار ماست... ناگفته‌ها هنوز بسیار است.
هر چه گویم عشق را شرح و بیان      چون به عشق آیم خجل باشم از آن

* بسیاری از ابعاد شخصیت امام بزرگوار ما همچنان ناشناخته است. درواقع نسل کنونی انقلاب،‌نسل جوان ما به‌خصوص،‌ امام عزیز را به‌درستی نمی‌شناسند. عظمت امام را نمیدانند. امام را با امثال این حقیر مقایسه میکنند در حالی که فاصله بسیار زیاد است. فاصله نجومی است.

* امام فقط امام دیروز نیست، امام امروز و فردا هم هست/ درسهای امام نرم افزار اداره کشور در گام دوم است

* رهبر انقلاب صبح امروز: شناسایی امام برای نسل جوان از این جهت اهمیت دارد که به آنها برای اداره بهینه آینده کشور کمک میکند. امام فقط امام دیروز نیست، امام امروز هم هست، امام فردا هم هست.

* نسل جوان و هوشمند ما که قرار است مسئولیت ملی و انقلابی گام دوم این انقلاب را بر عهده بگیرد، و آینده این کشور را اداره بکند، احتیاج دارد به یک نرم افزار واقعی برای اینکه بتواند راه انقلاب را درست طی کند. یک نرم افزار مطمئن و جامع که بتواند به او کمک کند این نرم افزار که می تواند شتاب دهنده و کمک کننده باشد و حتی در مواقعی تحول آفرین باشد، عبارت است از درسهای امام. درسهایی که هم در گفتار امام و هم در رفتار امام، میتوان آنها را یافت.

* انقلاب را مردم به پیروزی رساندند اما آن دل مطمئن و زبان ذوالفقارگون که آنها را در میدان نگه داشت، خمینی عظیم بود

*  امام رضوان الله علیه، رهبر این انقلاب بود و رهبر نهضتی بود که به این انقلاب انجامید.

*انقلاب را البته مردم به پیروزی رساندند، در این تردیدی نیست ... اما آن دست قدرتمند، آن شخصیت پولادین، آن دل مطمئن، آن زبان ذوالفقارگونه که توانست میلیونها انسان را از قشرهای مختلف وارد میدان کند، اینها را در میدان نگه دارد،‌ یأس و ناامیدی را از آنها دور کند،‌ جهت حرکت را به اینها تعلیم بدهد، امام بزرگوار، خمینی عظیم بود.

* امام در مقاطع مختلف، میدان مبارزه را هم مشخص میکرد. به مردم تعلیم میداد که میدان مبارزه کجاست. در مقاطع مختلف به تناسب. در دوران نهضت یک جور، در گرماگرم روزهای خونین پیروزی انقلاب یک جور.

* امام هم حماسه ساز بود هم دارای معرفت و معنویت

* امام یک شخصیتی بود به معنای واقعی کلمه باتقوا و پرهیزگار و پاک... اهل معنویت و حالات عرفانی بود. اهل گریه سحر بود. مرحوم حاج احمد آقا به بنده گفت  که امام سحرها که بلند می‌شوند و گریه می‌کنند در نماز و در دعا، این دستمال معمولی که ایشان دارند کفاف نمی‌دهد،  برای ایشان حوله می‌گذاریم! حوله برای اشک!

* امام اهل این معنویت‌ها بود. اهل لطافت روحی بود. این کتابهای معنوی امام مثل آداب الصلاة، مثل شرح حدیث عقل و جهل، همه اینها را امام تقریبا در جوانی یا در اوایل میانسالی حدود چهل سالگی نوشته بود از جوانی این جور بود. امام هم حماسه‌ ساز بود هم دارای معرفت و معنویت بود.

* امام، رهبر بزرگترین انقلاب تاریخ انقلابها بود

*امام، رهبر بزرگترین انقلاب تاریخ انقلابها بود. چرا می‍گوییم بزرگترین انقلاب، در تاریخ انقلاب‌ها؟ در تاریخ انقلاب‌ها،‌ از همه‌ی انقلاب‌ها معروفتر، انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب شوروی است. این دو انقلاب به وسیله مردم پیروز شد اما بعد از آنی که انقلاب پیروز شد، مردم شدند هیچ‌کاره. مردم کنار زده شدند.

نتیجه این شد که این دو انقلاب به سرعت از مسیر مردمی اولی خودشان منحرف شدند.

در فرانسه بعد از ۱۲، ۱۳ سال از انقلاب مجدداً کشور فرانسه سلطنتی شد و ناپلئون سرکار آمد، تاج سلطنت گذاشت. بعد هم برکنار شد و همان خانواده‌ای که انقلاب فرانسه بر علیه آنها -خانواده بوربون‌ها- بود، برگشتند و اداره امور فرانسه را بر عهده گرفتند.

در انقلاب شوروی به دوازده سال هم نرسید. بعد از جند سال کوتاه، استالین و جانشینانش آنچنان استبدادی و دیکتاتوری را بر کشورهای شوروی،‌ اعمال کردند که سلطنت های قبل از آنها این استبداد را ندیده بودند؛‌ باز هم مردم هیچ‌کاره بودند و هیچ‌کاره شدند.

****

این برنامه ساعت ۹ صبح امروز؛ شنبه چهاردهم خرداد با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حرم مطهر امام خمینی(ره) آغاز شد.  حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار امام پیش از بیانات رهبر انقلاب سخنرانی کوتاهی برای حضار داشتند و سپس زائران را به شنیدن بیانات رهبر انقلاب دعوت کردند.

این مراسم به صورت زنده و مستقیم از رسانه KHAMENEI.IR و شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

****

متن کامل بیانات رهبر انقلاب متعاقبا ارسال خواهد شد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.