×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 6 مهر 1402  .::.   برابر با : Thursday 28 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24010 خبر
توافق گازی با ترکمنستان و جمهوری آذربایجان نشانگر جایگاه ویژه ایران در ژئوپلتیک منطقه دارد

به گزارش همنوا، عباس موسوی گفت: نخستین دیدار روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان که در حاشیه نشست سران اکو در عشق آباد انجام شد، دیداری به موقع و بسیار مفید بود، پس از مدتی تنش در روابط که بطور ناخواسته شکل گرفته بود و عده ای که خواهان روابط خوب میان دو کشور و دو ملت نیستند، به این اختلاف دامن می زدند و باعث سوء تفاهم شده بودند. اما، خوشبختانه با اراده و خواست رهبران و تصمیم گیران اصلی دو کشور، از این مرحله عبور کردیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو افزود: طی دیدارهای وزرای خارجه دو کشور در نیویورک و عشق آباد و چند تماس تلفنی و برخی اقدامات و پیگیری ها و پیام هایی که مبادله شد، روابط به مسیر اصلی خود بازگشت و باعث خوشحالی دو ملت شد. زیرا، دو ملت سوابق درخشان همکاری و نزدیکی دینی و فرهنگی و خویشاوندی دارند و بروز اختلافات و سوء تفاهمات، هر دو ملت را آزرده خاطر می کند. رقبا و دشمنان و طرف های ثالثی که می دانیم چه کسانی هستند، از بروز سوء تفاهمات میان دو کشور خوشحال بودند و با استفاده از رسانه هایشان سعی در تهییج افکار عمومی داشتند که خوشبختانه موفق نشدند و از این مرحله عبور کردیم.

موسوی افزود: در سفری که شاهین مصطفی اف ، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به تهران انجام داد و با وزرای امور خارجه و نفت و راه و شهرسازی کشورمان که رییس ایرانی کمیسیون مشترک دو کشور نیز است، دیدارهای مفید انجام و توافقات مهمی حاصل شد و طرح های مشخصی شروع شدند که امضای توافق نامه گازی در عشق آباد از آن جمله بود. امضای این توافق نشان داد که علاوه بر اهمیت مناسبات دوجانبه و منطقه ای که داریم، ایران جایگاه ویژه ای در ژئوپلتیک منطقه و جهان دارد و همچنان امن ترین و کوتاه ترین و ارزان ترین مسیر انتقال انرژی در منطقه و جهان است و برغم راهبرد جدی آمریکا برای حذف ایران از مسیرهای انتقال انرژی منطقه و در انزوا قرار دادن ایران در معادلات اقتصادی و ژئواکونومیک ، توافق گازی اخیر نشان داد که ایران همچنان از ظرفیت و جایگاه خاص در منطقه برخوردار است و از این جایگاه خود با درایت استفاده خواهد کرد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.