×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 24 تیر 1403  .::.   برابر با : Sunday 14 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25726 خبر
تنها فوتبالیست تبریزی که در المپیک حضور داشت

به گزارش هم‌نوا به نقل از خبرگزاری فارس با حذف تیم ملی امید ایران در مسابقات مقدماتی انتخابی المپیک 2026 پاریس، آرزوی حضور ایران در این رقابت‌ها به بیش از پنج دهه به درازا کشید.

المپیک به عنوان بالاترین مسابقات ورزشی جهان محسوب شده و مدال طلای این رقابت‌ها از سایر مدال‌های جهانی و بین‌المللی با ارزش‌تر است. اما فوتبال در المپیک حکایت دیگری داشته و همیشه سطح آن پایین‌تر از جام جهانی بوده است.

تا سال 1988 فوتبال در المپیک محدودیت سنی نداشته، اما بازیکنان حرفه‌ای قادر به حضور در این رقابت‌ها نبودند و همین سبب شده بود که تیم‌های مطرح جهان بدون بازیکنان نامی و حرفه‌ای خود در این رقابت‌ها شرکت کنند و نتایج دور از انتظاری نیز کسب کنند.

اما با توجه به اینکه در آن سال‌ها فوتبال آسیا و شرق اروپا هنوز حرفه‌ای نشده بود، تیم‌های آسیایی و بلوک شرق با تیم اول خود در این رقابت‌ها حضور می‌یافتند که می‌توان به قهرمانی تیم‌های اروپای شرقی نظیر لهستان، آلمان شرقی، یوگسلاوی، چکسلواکی، شوروی و مجارستان در المپیک اشاره کرده و ناکامی تیم‌هایی همانند برزیل، آرژانتین، فرانسه، آلمان غربی را برشمرد و قهرمانی‌های آرژانتین برزیل نیز در دوره‌های اخیر به دست آمده است.

از المپیک 1992 بارسلونا محدودیت سنی برای رشته فوتبال در نظر گرفته شده و تیم‌ها ملزم به حضور با بازیکنان زیر 23 سال شدند.

 

فوتبال ایران در المپیک

 

تیم فوتبال ایران سه دوره تجربه حضور در المپیک را داشته است که مهم‌ترین نتیجه کسب شده در این مسابقات پیروزی بر تیم برزیل است.

ایران در اولین حضورش در سال 1964 توکیو در گروه اول مسابقات با 4 گل از آلمان غربی شکست خورده و با یک گل مغلوب رومانی شده و تنها برابر مکزیک به تساوی یک بر یک دست یافت که گل ایران توسط کرم نیرلو به ثمر رسید.

دومین حضور ایران در المپیک مونیخ بود که تیم ایران با 5 گل برابر مجارستان و 4 گل برابر دانمارک مغلوب شده و تنها مقابل برزیل با یک گل به پیروزی رسید که گل تیم ایران را مجید حلوایی به ثمر رساند.

سومین دوره حضور ایران به المپیک 1976 مونترال کانادا باز می‌گردد که با بهترین نتایج همراه بود. ایران در مرحله مقدماتی برابر لهستان نیمه اول حتی با یک گل پیش بود اما در نهایت با نتیجه 3 بر 2 بازی را واگذار کرد. گل‌های ایران را علی پروین و حسن روشن به ثمر رساندند.

پیروزی یک بر صفر برابر کوبا با گل غلامحسن مظلومی حکم صعود ایران به مرحله بعد را داد. در یک چهارم نهایی ایران برابر تیم شوروی بازی خوبی را از خود به نمایش گذاشته و در نهایت 2 بر یک مغلوب حریف خود شد.

جالب اینکه تیم لهستان و شوروی در پایان این مسابقات به مقام‌های دوم و سوم رسیده و مدال نقره و برنز این رشته را کسب کردند و تیم ایران تنها با اختلاف یک گل برابر این دو تیم مغلوب شده بود.

تیم ایران در سال 1980 به المپیک مسکو راه یافت اما به دلیل اشغال افغانستان توسط شوروی، ایران این رقابت‌ها را تحریم کرد. ایران چهار سال بعد المپیک 1984 لس‌آنجلس آمریکا را نیز تحریم کرد.

 

حضور بازیکنان تبریزی در مقدماتی المپیک

 

حسین خداپرست تنها فوتبالیست تبریزی است که سابقه حضور در المپیک را داشته و در سال 1964 در توکیو برای تیم ملی ایران بازی کرده است.

وی در این مسابقات در 3 بازی ایران برابر آلمان شرقی با 4 گل و رومانی با یک گل مغلوب و برابر مکزیک یک بر یک مساوی کرد. خداپرست در بازی اول ایران برابر آلمان شرقی از ابتدا در ترکیب ایران قرار داشت.

در دو دوره بعدی حضور ایران در المپیک، هیچ بازیکن تبریزی در تیم ملی حضور نداشته است و نام هیچ بازیکنی از این دیار در لیست تیم ملی ارسال شده به کمیته این مسابقات به چشم نمی‌خورد.

تیم ایران برای حضور در المپیک 1988 سئول در مرحله اول باید با تیم کویت بازی رفت و برگشت انجام می‌‌داد که هر دو بازی در کشور قطر برگزار شده و پیروزی دو بر یک در بازی رفت و شکست در یک بر صفر در بازی برگشت حکم به حذف ایران را داد.

سید محمد علوی بازیکن تیم ماشین‌سازی تبریز در بازی رفت در ترکیب تیم ملی ایران قرار داشت.

از سال 1992 بازی‌های با محدودیت سنی برگزار شده و تیم‌های امید که زیر 23 سال بودند، حق حضور در مسابقات المپیک را داشتند.

ایران برای حضور در مقدماتی المپیک بارسلونا با تیم‌های قطر، امارات، پاکستان و یمن هم‌گروه بود. ایران در این مسابقات در سه ‌بازی اول امتیازات حساسی را از دست داد اما در 5 بازی بعد برابر تمامی تیم‌های حاضر در گروه به پیروزی رسیده اما موفق به صعود نشد.

حسین خطیبی بازیکن تیم تراکتورسازی به همراه خداداد عزیزی زوج خط حمله ایران بودند. حسین خطیبی با 6 گل زده آقای گل دور مقدماتی شد، اما گلزنی‌های وی نیز نتوانست موجب صعود ایران شود.

در تیم امید ایران برای حضور در المپیک 1996 آتلانتای آمریکا سه بازیکن تبریزی به نام‌های کریم باقری، اسماعیل حلالی و ستار همدانی حضور داشتند. ایران با تیم‌های ترکمنستان و امارات هم‌گروه بود که در نهایت با وجود پیروزی رفت و برگشت بر ترکمنستان، به دلیل تساوی در تهران برابر امارات و شکست از این تیم در بازی برگشت از صعود بازماند.

در این رقابت‌ها کریم باقری برای اولین و آخرین بار در سایه درخشش یک بازیکن تبریزی دیگر قرار داشته و اسماعیل حلالی ستاره تیم امید ایران در این رقابت‌ها بود که در چهار بازی نیز سه گل به ثمر رساند.

چهار سال بعد تیم ملی امید ایران با تیم‌های بحرین و لبنان هم‌گروه بود که باز هم از دور مقدماتی صعود نکرد و به المپیک 2000 آتن راه نیافت. در این دوره رسول خطیبی و یونس باهنر از تبریز در تیم امید حضور داشتند که رسول خطیبی در بازی برابر بحرین زننده هر دو گل تیم ملی ایران بود.

تیم امید ایران برای بازی‌های المپیک 2004 سیدنی دوره مقدماتی را با موفقیت سپری کرد، اما در دور دوم نتوانست از گروهی که چین و کره‌جنوبی حضور داشتند صعود کند. در اسامی تیم ملی امید ایران در ان سال‌های رضا حدادی و ابوالفضل حاجی‌زاده از تبریز به چشم می‌خوردند که زیاد در ترکیب تیم ملی امید از این دو بازیکن استفاده نشد.

تیم ملی امید ایران برای المپیک 2008 پکن با یک پیروزی، دو تساوی و سه شکست در گروه خود بعد از عربستان و استرالیا قرار گرفته و حذف گردید. در این دوره هیچ بازیکن تبریزی در تیم ملی امید ایران حضور نداشتند.

تیم امید ایران در سال 2012 به شکل عجیبی حذف شد. بعد از پیروزی شکننده یک بر صفر طی بازی رفت و برگشت برابر قرقیزستان، تیم ایران در عراق با یک گل تیم امید این کشور را شکست داد.

در حالی که یک تساوی ایران را به مرحله بعدی این رقابت‌ها می‌رساند اعلام شد که تیم ایران برابر عراق بازیکن محروم بازی داده و نتیجه بازی سه بر صفر به سود عراق اعلام شده و بازی برگشت نیز دو بر صفر به سود این تیم به اتمام رسید تا تیم ایران بار دیگر از صعود به المپیک بازماند.

در ترکیب تیم ایران برابر عراق بازیکن تبریزی حضور نداشت، اما در مقاطع مختلف مسعود ابراهیم‌زاده و پیام صادقیان به اردوی تیم ملی امید ایران در این سال دعوت شده بودند.

در بازی‌های مقدماتی المپیک 2016 نیز ایران در مرحله یک هشتم نهایی مغلوب تیم ژاپن شده و از صعود به مرحله نیمه نهایی بازماند. از تیم تراکتورسازی تبریز محمدرضا اخباری و شاهین ثاقبی در تیم ملی امید حضور داشتند که هر دو غیر بومی بوده و تنها بازیکن تبریزی تیم امید، علیرضا نقی‌زاده بود.

در اردوهای قبلی تیم امید سامان نریمان جهان و فرشاد احمدزاده نیز از بازیکنان بومی به تیم ملی امید دعوت شده بودند.

در بازی های مقدمانی المپیک 2022 توکیو و 2026 پاریس تیم ملی ایران در همان مرحله مقدماتی حذف شد. بار اول به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به ازبکستان و بار دوم تفاضل گل برابر با مالزی و فقط به خاطر دریافت کارت زرد بیشتر.

در این دو دوره هیچ بازیکن تبریزی در تیم ملی امید ایران حضور نداشتند و تنها رضا شکاری در مقدماتی المپیک توکیو و هاشم نژاد از مقدماتی المپیک پاریس از تیم تراکتور در ترکیب تیم ملی امید به میدان رفتند.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.