×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 19 بهمن 1401  .::.   برابر با : Wednesday 8 February 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20644 خبر
تعیین شیوه استعلام از مراجع چهارگانه

فارس نوشت: نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه) و در ادامه بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مواد ۲۳ و ۲۴ آن را تصویب کردند.

طبق ماده ۲۳، ماده (۶۸) به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۶۸ - وزارت کشور و شورای نگهبان به منظور بررسی سوابق داوطلبان در رابطه با شرایط مندرج در این قانون، روزانه اطلاعات ثبت نام سجلی کامل نامزدها را حسب مورد نزد مراجع ذی صلاح مراجع چهارگانه وزارت اطلاعات، سازمان ثبت احوال کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و قوه قضائیه ارسال می‌کنند. مراجع مزبور مکلفند ظرف مهلت ۱۰ روز نسبت به ارسال پاسخ در خصوص هر یک از افراد اعلام شده به صورت مکتوب و مستدل اقدام نمایند. پاسخ مراجع مزبور باید صرفاً ناظر به وجود سوابق مربوطه در خصوص شرایط مذکور در قانون باشد.

مراجع مزبور مکلفند در صورتی که هر یک از داوطلبان فاقد هرگونه سابقه‌ای نزد آنان باشد، در پاسخ ارسالی نسبت به این موضوع تصریح کنند.

تبصره - عدم ارائه پاسخ در مهلت مقرر و یا ارسال پاسخ بر خلاف واقع، جرم است و مرتکب به مجازات درجه ۶ قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.

همچنین بر اساس ماده ۲۴، تبصره (۲) ماده (۵۲) قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۲- هیأت نظارت استان پس از کسب نظر هیأت مرکزی نظارت، موظف است مراتب تأیید یا رد صلاحیت کلیه داوطلبان را با استناد قانونی و پس از استعلام از مراجع قانونی و بررسی‌های لازم، طی صورتجلسه ای به فرماندار یا بخشدار مربوط اعلام نماید.

به گزارش فارس، علی مطهری عضو فراکسیون امید پیشنهاد حذف واژه «از قبیل» در ماده مذکور را مطرح کرد که با حمایت تلویحی مسعود پزشکان که ریاست بخشی از نشست امروز خانه ملت را برعهده داشت، همراه شد.

احمد امیرآبادی در مخالفت با این پیشنهاد گفت: اداراتی که داوطلبان در آن مشغول به کار بودند ممکن است مدارکی برای تخلفات داشته باشند که اگر واژه «ازقبیل» حذف شود این ادارات نمی توانند مدارک خود را به وزارت کشور و شورای نگهبان بدهند.

نهایتا علیرغم انتقادات شدید امیرابادی این پیشنهاد به تصویب رسید.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.