×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 9 آذر 1401  .::.   برابر با : Wednesday 30 November 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 19799 خبر
"تشکیل نیروهای سه‌گانه" نقطه عطف ارتقای توان رزمی سپاه

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، امام خمینی (ره) در روز 26 شهریور سال 1364 طی فرمانی به محسن رضایی فرمانده وقت کل سپاه دستور تشکیل سه نیروی زمینی، دریایی و هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر فرمودند.

در این فرمان آمده بود: «با توجه به اینکه در اصل 150 قانون اساسی ادامه نقش سپاه در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن تصریح شده است، و نظر به آنکه انجام این نقش بدون آمادگی کامل سپاه از جهت تجهیزات و آرایش جنگی و فنون دریایی، زمینی، هوایی امکانپذیر نیست، شما مأموریت دارید هرچه سریعتر سپاه پاسداران را مجهز به نیروهای زمینی، هوایی، دریایی قوی نمایید، تا در موارد لازم با همکاری و هماهنگی با ارتش جمهوری اسلامی از مرزهای زمینی، دریایی، هوایی کشور حفاظت نمایند».

پس از برکناری بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا، همکاری بین سپاه و ارتش افزایش یافت و سپاه توانست از ظرفیت‌های مردمی برای دفاع بهره ببرد. از این رو با ساماندهی نیروهای مردمی، عملیات پیروز ثامن‌الائمه با فرماندهی مشترک ارتش و سپاه انجام شد و در ادامه سپاه توانست از نیروهای مردمی به خوبی استفاده کند و در آستانه عملیات طریق‌القدس برای اولین بار به تاسیس یگان‌های رزم بپردازد. در عملیات طریق القدس با فرماندهی مشترک محسن رضایی و شهید صیادشیرازی، جبهه میانی استان خوزستان که به اشغال دشمن بعثی درآمده بود، آزاد شد.

پس از آن عملیات، سازمان رزم سپاه باتوجه به نیازهای عملیاتی و برای کسب موفقیت‌ها و پیروزی‌ها، گسترش یافت و در عملیات بیت‌المقدس سپاه دارای یگان‌های بسیاری برای آزادسازی مناطق اشغالی و آزادسازی خرمشهر بود که این یگان‌ها در کنار یگان‌های ارتش توانستند نقطه عطفی را در جنگ ایران و عراق به وجود بیاورند.

پس از اجرای عملیات بیت‌المقدس و در راستای استراتژی تنبیه متجاوز و به دست آوردن حقوق جمهوری اسلامی ایران، عملیات‌های بزرگی همچون خیبر طراحی و اجرا شد که در عملیات خیبر که در منطقه هور اجرا شد، برای نخستین بار یگان‌های سپاه به یگان‌های آبی – خاکی تبدیل شدند. همچنین به تدریج تعدادی از یگان‌های سپاه از تیپ به لشکر ارتقا یافتند. ضمن اینکه از ابتدای شروع عملیات‌های پیروز ایران، یگان‌ها و واحدهایی همچون پدافند هوایی، پهپادی و موشکی نیز تشکیل شدند که بعد از صدور فرمان امام، این یگان‌ها زیر نظر نیروی هوایی سپاه قرار گرفتند.

محسن رضایی فرمانده وقت کل سپاه از ابتدای تعقیب و تنبیه متجاوز به این جمع‌بندی رسیده بود که برای ارتقای جنگندگی نیروهای نظامی ایران، باید تغییرات و توسعه‌ای در سازمان رزم به وجود آورد. از این رو وی درخواست تشکیل سپاه‌های هوایی و دریایی را خدمت امام خمینی (ره) مطرح کرد. تشکیل نیروهای سه‌گانه توانست تحول بزرگی را در سازمان رزم سپاه به وجود آورد که در ادامه و در سال‌های پس از پایان جنگ نیز منشا تحولات و اتفاقات بزرگی در سپاه شد که نمونه بارز و برجسته آن دستیابی به قدرت بازدارندگی موشکی است.

توسعه سازمان رزم سپاه ابتکار و ایده فرمانده جوان سپاه یعنی محسن رضایی و دیگر فرماندهان این نهاد انقلابی بود که پیروزی در عملیات‌ها و سربلند بیرون آمدن از شرایط سخت جنگ در گرو آن توسعه و ارتقای توان بود. علی‌رغم اینکه در سال 64، سپاه از امکانات لازم و کافی برای تشکیل نیروهای سه‌گانه برخوردار نبود، اما با همت و تلاش فرمانده وقت سپاه و دیگر فرماندهان به خصوص فرماندهان نیروها، سپاه توانست در عرصه زمین، دریا و هوا به قدرت‌هایی دست یابد که بسیاری از آنان پس از سال‌های دفاع مقدس شکوفا و درخشنده شدند.

به هر حال در طول دوران دفاع مقدس، با تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه، نیروهای نظامی ایران توانستند در مقابل پیشرفته‌ترین ارتش و تجهیزات خاورمیانه و علی‌رغم حمایت تمام قد تمامی قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای یک وجب خاک این مرز  و بوم را به دشمن ندهند و با عملیات‌های موفقی که داشتند تا عمق خاک دشمن نیز پیش رفتند.

در سایه این تدبیر و تشکیل نیروهای سه‌گانه قدرت دفاعی و بازدارندگی و تهاجمی سپاه در هوا، دریا و زمین به شکل به سابقه‌ای ارتقا یافت. با ابلاغ فرمان امام (ره)، فرمانده سپاه، سرلشکر محسن رضایی، گسترش سازمان رزمی و جذب 1500 گردان نیرو را در دستور کار قرار داد و متعاقب این اقدام، عملیات‌های بزرگی طراحی و اجرا شد که در تعیین سرنوشت جنگ و تصویب قطعنامه 598 اثرگذار بودند.

با پایان 8 سال دفاع مقدس، سپاه بیش از پیش به تجهیز توان رزمی خود پرداخت و توانست لنگرگاه امنیت داخلی و منطقه‌ای شده و کابوس دشمنان در منطقه و جهان به شمار آید. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اکنون به یک نیروی نظامی، امنیتی، سازندگی و اطلاعاتی کارآمد و خستگی‌ناپذیر برای نظام جمهوری اسلامی تبدیل شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.