×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 8 اسفند 1402  .::.   برابر با : Tuesday 27 February 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25143 خبر
تخصیص 49 درصدی بودجه عمرانی آذربایجان‎شرقی در 6 ماه نخست سال جاری

به گزارش همنوا به نقل ازروابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: در سال 97 سهم استانی ما از بودجه معادل سهم سال‌های گذشته بوده و تاکنون حدود 49 درصد آن تخصیص یافته است.
داود بهبودی در جمع خبرنگاران، اظهار كرد: اگر بخواهیم در خصوص بودجه عمرانی صحبت‎ کنیم باید آیتم‎های مختلفی مانند بودجه استانی، بودجه پروژه‌های ملی استانی شده، پروژه‌های ملی، اعتبارات ردیف‎های متفرقه در خصوص حوادث و ... را مد نظر داشته باشیم.
 وی افزود: در سال 96 رقم بودجه‌ای که از طریق استان مدیریت شده (بودجه پروژه‏‌های استانی و ملی استانی شده)، یک هزار و 150 میلیارد تومان بوده، اما عدد پروژه‌های ملی فراتر از این رقم‎ها است؛ به طوری که برای هریک از پروژه‎های سد خداآفرین، راه‎آهن میانه- تبریز و متروی تبریز  700 میلیارد تومان در سال گذشته اختصاص یافت.
 بهبودی با بیان این‌که از اعتبار یک هزار و 150 میلیارد تومانی سال گذشته 50 درصد تحقق یافت، افزود: در سال 97 نیز سهم استانی معادل سهم سال‌های گذشته بوده، البته بودجه استانی و ملی‌های استانی شده و ردیف‌های متفرقه اعتبارات متوازن تخصیص‌های متفاوتی داشته‌اند و میانگین تخصیص 49 درصد است.
 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: بودجه جاری استان امسال 420 میلیارد تومان بوده که مربوط به 24 اداره کل است و این علاوه بر بودجه جاری تعدادی از ادارات مانند آموزش و پرورش، ثبت اسناد، دانشگاه‌ها، نیروهای مسلح و ... که از بودجه متمرکز برخوردارند، می‌باشد.
وی با بیان این‌که رتبه‌ استان‎ها در تخصیص اعتبارات تحت تاثیر یک سری از واقعیت‌ها مثل وسعت، جمعیت و تعداد شهرستان‌های استان است، ادامه داد: در چند سال گذشته رتبه آذربایجان‎شرقی در بین استان‌ها از لحاظ عمرانی و جاری بین 6 تا 8 متغیر بوده و در سال 97 رتبه ما در بودجه جاری 9 و در عمرانی 8 است.
 بهبودی بیان کرد: 86 درصد بودجه کشور هزینه‌ای و سرویس‎دهی جاری و 24 درصد بودجه عمرانی است، در این بین کل سهم استان‌ها از بودجه هزینه‌ای 4.2 درصد کشور است.
 وی با بیان این‌که در سال‏‌های 90 تا 96 بطور میانگین بودجه هزینه‌ای استان در سال 15.2 درصد رشد داشته در حالی که این میانگین رشد در مورد استان تهران 12.4 درصد بوده است، افزود: در بودجه عمرانی استانی سهم‎ها 4.25 درصد و متوسط رشد کشور 12.2 درصد است که استان ما در این شاخص 12.3 درصد رشد داشته است.
 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست‌های تعادل و توازنی که دولت و مجلس دنبال می‌کنند جهت‌گیری اعتبارات به سمت استان‌های محروم تمایل یافته و در دو سه دهه گذشته سهم استان‎های محروم افزایش نشان می‎دهد.
 وی با بیان این‌که سهم استان از تولید ناخالص ملی حدود 4 درصد و سهم جمعیتی ما 5 درصد است، گفت: در واقع در چند دهه گذشته سهم اقتصادی استان نسبت به سرانه جمعیت کاهش یافته، یعنی سرانه تولید پایین است که بخشی از این موضوع به ترکیب مشاغل باز می‎گردد.
 بهبودی یادآور شد: نرخ بیکاری ما 11 درصد و میانگین نرخ بیکاری کشور 13 درصد است، همواره نرخ بیکاری ما پایین بوده؛ چرا که جمعیت ما تحمل بیکاری نداشته و اگر در استان کار پیدا نشود به سایر استان‌ها مهاجرت می‎کنند.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.