×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 1 مرداد 1403  .::.   برابر با : Monday 22 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25742 خبر
بزرگداشت«سلطان محمد تبریزی» بهانه ای برای برگزاری جشنواره ملی نگارگری

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا محمد محمدپور اظهار کرد: این جشنواره با هدف شناساندن نقش و جایگاه نگارگری مکتب تبریز دوم در نگارگری ایران، شناساندن نقش و جایگاه سلطان محمد تبریزی و پیروان مکتب او در نگارگری ایرانی، تاثیر نگارگری مکتب تبریز دوم بر دیگر هنرها، شناساندن بیشتر آثار مکتب نگارگری تبریز دوم، بررسی تاثیر مکتب نگارگری تبریز دوم بر دیگر مکاتب نگارگری، شناسایی و معرفی آثار خلاقانه و ایده­‌های نو در نگارگری، بستر سازی و حمایت مناسب جهت رشد و تعالی نگارگران و ایجاد فضای گفت‌وگو و تبادل نظر بین هنرمندان نگارگر برگزار می‌شود.
وی با اشاره به بخش‌های جشنواره، گفت: بخش هنری جشنواره شامل نگارگری با موضوعات اشعار حیدر بابای استاد محمد حسین شهریار و استاد پروین اعتصامی، تذهیب، گل و مرغ، تشعیر و مثنی سازی از آثار نگارگری مکتب تبریز دوم خواهد بود.
وی افزود: بخش پایانامه های برتر دیگر بخش این جشنواره است که طی آن در راستای اهداف جشنواره توسط هیات داوران پنج پایانامه برتر در مقطع تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری ) در حوزه‌های نگارگری مکتب تبریز دوم انتخاب خواهد شد.
محمدپور آخرین مهلت ارسال تصاویر از طریق سایت به آدرس https://azarsh.farhang.gov.ir را پانزدهم فروردین ماه ١٣٩٨ و آخرین مهلت ارسال پایان نامه را بیستم  اسفند ماه ١٣٩٧ از طریق پست به آدرس پستی دبیر خانه واقع در تبریز،  بلوار ٢٩ بهمن تبریز، مجتمع فرهنگی و هنری ٢٩ بهمن تبریز، انجمن نگارگران آذربایجان شرقی اعلام کرد و گفت: این جشنواره دهه‌ی اول اردیبهشت ماه ٩٨ نفرات برتر خود را معرفی خواهد کرد.
براساس این گزارش، هر هنرمند  با ارسال حداکثر سه اثر در هر بخش از  جشنواره می‌­تواند شرکت کند و ‌ ابعاد و تکنیک آزاد است و  در بخش نگارگری می‌بایست به شعر نگارگری شده اشاره شود.
همچنین در بخش تذهیب، گل و مرغ و تشعیر موضوع آزاد است و  آثار باید قاب شده و آماده نصب به دبیرخانه تحویل داده شود.
 استفاده از طلا در اجرای آثار تذهیب دارای امتیاز ویژه­ای است و آثار تذهیب می­بایست بدون متن و خوشنویسی ارائه گردد.
کیفیت تصاویر ارسالی از طریق سایت باید دارای وضوح  ٣٠٠ dpi در قالب tiff یا raw و حداقل حجم ٥٠٠  kb  باشد، تصاویری که کیفیت لازم را نداشته باشد در داوری اولیه انتخاب آثار مطرح نخواهد شد .
پس از انتخاب آثار از روی تصاویر و اعلام اسامی منتخبین باید اصل آثار تا تاریخ اعلام شده به دبیرخانه تحویل داده شود .
داوری آثار در ابتدا از روی تصاویر ارسالی و در صورت پذیرش، داوری در مرحله  نهایی از روی اصل آثار انجام می‌شود .
برای کلیه شرکت کنندگانی که آثارشان به بخش نمایشگاهی راه یافته است گواهی شرکت صادر خواهد شد .
گفتنی است آنچه امروزه تحت عنوان «نگارگری تبریز» می­شناسیم برآیند چندین مکتب نقاشی ایرانی است که در تبریز شکل گرفت، مکاتب نقاشی دوره­های ایلخانی، جلایری، ترکمانی و صفوی در تبریز نمونه بارزی از این فرآیند به شمار می­‌آید.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.