×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 26 خرداد 1403  .::.   برابر با : Saturday 15 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25606 خبر
برگزاری حضوری مصاحبه های آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی لغو شد

به گزارش پایگاه خبری هم نوا، آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی سال ۱۴۰۰ در پنج نوبت صبح و عصر روز شنبه ۵ تیر، صبح و عصر روز یکشنبه ۶ تیر و صبح دوشنبه ۷ تیر ماه ۱۴۰۰ در ۳۲ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور (۳۰ شهر) بطور همزمان برگزار شد.

از مجموع ۱۶ هزار و ۸۳۵ نفر / رشته ثبت نام کرده در آزمون تعداد ۱۲ هزار و ۷۱۹ نفر (حدود ۷۵.۵ درصد) در جلسه آزمون حاضر شدند و ۴ هزار و ۱۱۶ نفر (حدود ۲۴.۵ درصد) غایب بودند.

نتایج اولیه به همراه اعلام اسامی دو برابر ظرفیت نیز ۱۳ مردادماه اعلام شد و داوطلبان مجاز فرصت یافتند نسبت به انتخاب رشته محل اقدام کنند.

بر اساس آمار اولیه از میزان ۲ هزار و ۸۸۷ نفر مجازین به انتخاب رشته، تعداد ۲ هزار و ۷۸۳ نفر نسبت به انتخاب کدرشته محل اقدام کردند.

در خردادماه دکتر معصومه جرجانی دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی خبر داد بخش مصاحبه دکتری به صورت حضوری و با مشارکت یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در شهر تهران برگزار می‌شود.

وی یادآور شده بود سال گذشته به دلیل محدودیت‌های خطوط آنلاین، نبود پهنای باند کافی و محدودیت‌های سفر و شرایط بد کرونا نتوانستیم به خوبی مصاحبه‌ها را برگزار کنیم و با محدودیت مواجه بودیم اما امسال حضوری خواهد بود.

با توجه به تشدید شرایط شیوع بیماری کرونا و تغییراتی که در برخی فرآیندهای آموزشی دیده می‌شود و همچنین تعطیلی‌های چندباره کرونایی، به نظر می‌رسد مصاحبه‌های آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی امسال نیز حضوری برگزار نمی‌شود.

تنها مصاحبه‌های آزمون دکتری پژوهشی محور به صورت حضوری خواهد بود که علت آن نیز استاد محور بودن و تعداد حدود ۱۰۰ داوطلب در این گروه است.

دکتر سعید هاشمی نظری رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر این موضوع را تایید کرد و یادآور شد: شرایط مصاحبه های آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی سال ۱۴۰۰ همانند سال گذشته خواهد بود.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که داوطلبانی که در مرحله اول آزمون دکتری تخصصی گروه علوم پزشکی مجاز به انتخاب رشته / محل شده‌اند باید در مصاحبه غیرحضوری شرکت کنند و همچون تصمیم سال گذشته بخش مصاحبه به صورت غیر حضوری و فقط بر اساس بررسی مدارک، مستندات و کلیپ (ارائه مجازی) توسط اساتید مربوطه در هر رشته خواهد بود.

شورای سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی وزارت بهداشت سال ۱۳۹۹ مقرر کرده بود نمره بخش کتبی ۷۰ درصد نمره کل و نمره بخش مربوط به مصاحبه علمی و سنجش عملی ۳۰ درصد نمره کل را تشکیل دهد که هنوز مشخص نیست برای آزمون سال ۱۴۰۰ نیز همین تصمیم گرفته می‌شود یا تصمیم جدیدی اتخاذ خواهد شد.

پیش از این مقرر شده بود از ۳۰ درصد بخش مصاحبه علمی و سنجش، ۲۰ درصد مربوط به مدارک و مستندات سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و ۱۰ درصد مربوط به ارائه مجازی از طریق بارگذاری کلیپ باشد.

هر داوطلب باید در زمان تعیین شده برای رشته خود اقدام به ارسال مدارک و بارگذاری کلیپ کند. ارسال مستندات هر رشته در زمانی غیر از مهلت تعیین شده برای آن رشته امکان پذیر نخواهد بود. فرایند بارگذاری مدارک و کلیپ از هفته آینده آغاز و زمان بندی رشته‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.