×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 12 بهمن 1401  .::.   برابر با : Wednesday 1 February 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20581 خبر
برای آمریکا برجام تمام شد مگر اینکه دوباره درخواست کند و دوباره ما بپذیریم 

به گزارش همنوا به نقل از مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت ضمن تبریک ولادت امام مجتبی(ع) اظهار کرد: امام مجتبی امام صلح و تدبیر بود. صلح، وحدت و تدبیر جزء ویژگی هایی است که در زندگی سیاسی امام مجتبی(ع) مشاهده می‌کنیم. خداوند همه ما را جزء شیعیان ایشان قرار دهد. ما در آستانه ۱۸ اردیبهشت هستیم و این تاریخ آغاز تحریم و فشار بی نظیر در تاریخ کشورها و تاریخ ایران از سوی یک رژیم مستبد علیه ملت ایران است.

 

وی عنوان کرد: دو سال پیش در همین ایام، برخلاف همه قوانین و مقررات بین المللی و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، ترامپ در یک نطقی صریحا از برجام خارج شد و خروجش را هم مکتوب کرد و مکتوب آن را در مقابل دوربین خبرنگاران قرار داد. اگر بخواهیم فعالیت ایران در مقابل توطئه‌های هسته‌ای را مرور کنیم، در واقع ما دو سال و چهار ماه با دنیا مذاکره کردیم یعنی از اوایل مهر سال ۹۲ مذاکرات را شروع کردیم و اولین موجش در نیویورک بود و بعد در مراحل مختلف ادامه پیدا کرد. دو سال و چهار ماه طول کشید تا این روند به ثمر نشست و در ۲۶دی ماه سال ۹۴ این توافق اجرایی و عملیاتی شد و دو سال و چهار ماه و تا اردیبهشت سال ۹۷ هم به این توافق عمل شد. این مدت خیر و برکت فراوانی برای کشور داشت که در تاریخ سیاسی کشور ما کم نظیر بود.

 

رئیس‌جمهور ضمن تشکر از تلاش‌های وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع افزود: این کاری که انجام گرفت یعنی همه قطعنامه‌هایی که علیه ما بسته شده بود کان لم یکن شد، یعنی پرونده بزرگی که اینها می‌خواستند ده ها سال ادامه دهند. بسته شدن پرونده PMD یعنی تحریم تسلیحاتی ایران و اینکه حساب های بانکی و اموال ما قبل از توافق اول در ژنو آزاد شد، در دو سال و چهار ماه دوم، بهره کافی بردیم از تلاش های مجدانه دو سال و چهار ماه اول.

 

وی افزود: حساب‌های بانکی ما باز شد و تمام قطعاتی که در بندرها متوقف شده بود، آزاد شد و بعد از توافق برجام در سال ۹۵ رشد اقتصادی ما بی‌نظیر حتی در سطح جهانی بود. رشد ۱۲ و نیم درصدی که در دنیا کم نظیر بود. نفت ما از ۹۰۰ هزار بشکه به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسید و تمام طرح‌های نیمه تمام شروع به تکمیل شدن کرد. پالایشگاه های عظیم و واحدهای پتروشیمی در همه استان‌ها شروع به تکمیل شدن کرد. تحمل این برای مخالفین جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت و سنگین بود که یک کشور به تنهایی در برابر جهان پای میز مذاکرات بنشیند و تمام خطراتی که کشور ایران را تهدید می‌کرد را از جلوی پای ملت بردارد.

 

روحانی تصریح کرد: عراق از سال ۱۹۹۱ داخل فصل هفت و تحریم شورای امنیت به صور مختلف رفت. سال ۲۰۰۳ شد و باز هم عراق در فصل هفت ماند. دولتی را خود آمریکا در عراق تشکیل داد و باز تحریم باقی ماند. چارچوبی برای قانون اساسی‌اش درست شد و باز تحریم باقی ماند. انتخابات شد، مجلس تشکیل شد، رییس‌جمهور و نخست وزیر انتخاب شد باز هم تحریم باقی ماند و از سال ۱۹۹۱ تا امروز عراق هنوز از فصل هفت شورای امنیت خارج نشده و جمهوری اسلامی ایران ظرف دو سال و چهار ماه مذاکره توانست کشور را از فصل هفت بیرون بیاورد. این افتخار سیاسی تاریخ ایران است. یکی از آثار این تلاش‌ها برداشته شدن تحریم تسلیحاتی بود. ما در توافق برجام دو مقطع پنج ساله که تحریم تسلیحاتی برداشته می‌شود و یک مقطع ۸ ساله و ده ساله داریم که کل تحریم‌ها برداشته می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: ما الان، به آن مقطع اول و برداشتن تحریم تسلیحاتی نزدیک شدیم. آمریکایی‌ها در ۱۸ اردیبهشت سال ۹۷ تحت فشار تندروهای داخلی آمریکا، اسرائیل و عربستان و لجبازی ترامپ با رئیس‌جمهور بعدی کار بسیار احمقانه‌ای انجام دادند و یکجانبه از این توافق خارج شدند. در ذهن‌شان این بود که ما بلافاصله بعد از خروج آنها، از برجام خارج می شویم. وقتی خارج شدیم پرونده به شورای امنیت می‌رود و تمام آنچه به دست آوردیم در یک شب از بین می‌رود، این خواب آشفته ترامپ با تدبیر نظام تعبیر نشد.‌ روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت سال ۹۷ بلافاصله مقابل دوربین ایستادم و نطق کوتاهی کردم و ضمن محکوم کردن کار آمریکا گفتم، فعلا ما ماندیم با ۴+۱ و مدتی مهلت می‌دهیم ببینیم می توانند منافع ما را تامین می کنند یا نه.

 

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اولین تیر ترامپ به سنگ خورد و خیلی عصبانی شدند و همه مشاورین ترامپ گفتند ایران همان شب خارج می شود و ما فردا به شورای امنیت می رویم. ما مهلتی به ۴+۱ دادیم و این مهلت را تمدید کردیم و مجموعا این مهلت یک سال طول کشید، تا رسیدیم به ۱۸ اردیبهشت سال ۹۸ و گفتیم دیگر مهلت کافی است و چون عمل نکردید ما هم از امروز به صورت پلکانی شروع می کنیم به کاهش تعهدات و در پنج مرحله تمام آنچه لازم بود را کاهش بدهیم، کاهش دادیم. حالا دوباره در یک میزان و ترازوی برابر آمدیم یعنی از تعهدات خود پا را عقب کشیدیم و ۴+۱ هم تا حد زیادی پا عقب کشیده است‌. هر زمان آنها حاضر شوند به تعهدات کامل برجامی عمل کنند ما هم همان روز به تعهدات کامل برجامی بر می گردیم.

 

روحانی بیان کرد: آمریکا در این دو سال در هیچ راهی موفق نبود. تلاش کرد اروپا را به سمت خود بیاورد، تلاش کرد از نو توافق جدیدی نوشته شود، تلاش کرد با حضور خود ترامپ در سازمان ملل جلسه‌ای بگذارد و موفق نبود. امروز در مقطعی هستیم که آمریکا احساس می‌کند ما در ماه های آینده طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به پیروزی بزرگی می‌رسیم و تحریم های تسلیحاتی ایران برداشته می شود و ایران می تواند سلاح لازم خود را بخرد و صادر کند.

 

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها یکی، دو ماهی است از خواب غفلت بیدار شدند و فهمیدند اشتباه بزرگی کردند از برجام خارج شدند و چه خطای بزرگی کردند برجام را به هم زدند و الان نه راه پس دارند و نه راه پیش و اگر همینطور ادامه دهند تحریم تسلیحاتی برداشته می شود. همان اسرائیل، عربستان و تندروهای آمریکا به ترامپ خواهند گفت ما همه اشتباه کردیم. اگر بخواهند کار دیگری انجام دهند و بگویند می خواهیم به برجام برگردیم و از «اسنپ بک» استفاده کنیم، دیگر برحامی وجود دارد. برای آمریکا برجام تمام شد مگر اینکه دوباره درخواست کند و دوباره ما بپذیریم و تمام خطاهایش را جبران کند و تحریم ها را کنار بگذارد.

 

رئیس‌جمهور گفت: بنابراین آنچه امروز آمریکایی ها در مورد تحریم تسلیحاتی بحث می کنند باید بدانند جزء لاینفک برجام است و اگر تحریم تسلیحاتی روزی بخواهد برگردد پاسخ ما همانی است که در پاراگراف آخر نامه به سران ۱+۴ نوشتم.

 

وی افزود: سران خوب می دانند جواب ما آن روز چه خواهد بود. در پاراگراف نهایی آن نامه نوشتم اگر چنان شود ما چنین می کنیم و آنها می دانند اگر همچین خطایی مرتکب شوند چه عواقب وخیمی برای آنها دارد و چه شکست بزرگ تاریخی برای آنها خواهد بود. امروز می خواهم از ملت بزرگ ایران تشکر کنم. مردم در این ۲ سال و چهار ماه پشتیبان بودند و اگر نبودند ما موفق نمی‌شدیم. اگر حضور و تظاهرات مردم نبود ما موفق نمی شدیم. همان ایام مذاکرات سفر استانی زیاد داشتم و یکی از مقامات گفته بود ما می‌بینیم که دولت با ملت هم نظر هستند و کل ملت پشتیبان دولت است‌. اگر مردم به صحنه نمی‌آمدند و حمایت نمی کردند و اگر رهبری ما را در برجام هدایت نمی کرد، مجلس، شورای نگهبان، شورای عالی امنیت ملی کمک نمی‌کرد ما به هدف نمی رسیدیم. موفقیتی که به دست آوردیم در سایه کار و تلاش مردم بود.

 

روحانی ادامه داد: مردم و کارآفرینان به صحنه آمدند و از اعتبارات بانکی استفاده کردند و  یک تحول بزرگ اقتصادی در کشور ایجاد شد. در دوسال اخیر هم، همه اش مردم بودند. این فشار در ایران و جهان بی نظیر بود و مردم هم خم به ابرو نیاوردند.

 

روحانی با تاکید بر اینکه معلوم بود بر مردم سخت گذشته است، گفت: هر روز لازم بود مردم به خیابان آمدند و هر روز لازم بود تظاهرات کردند. امروز هم اگر در مقابله با کرونا به طور نسبی و قابل قبول در مقایسه با همه جهان موفقیت نسبی خوبی داریم، باز هم کار مردم است. اینکه امروز در جلسه اول دولت بحث کردیم و وزیر بهداشت گفتند بخشی از ونتیلاتورها و N۹۵ ها ماسک‌های سه لایه و سی تی اسکن در مقطعی می تواند صادر شود، نشان شرکت های دانش بنیان، مردم، مهندسین و ایثار ملت ما است.

 

وی افزود: اگر امروز به جایگاهی رسیدیم که توانسته ایم تجهیزات پزشکی را صادر کنیم نشان دهنده توان شرکت های دانش بنیان و ایثار ملت ماست. اینکه ما در وسط میدان مبارزه با یک ویروس خطرناک هستیم و در عین حال می توانیم تجهیزات نیز به جهان صادر کنیم نشان دهنده توانمندی ملت است.

 

روحانی خطاب به سران آمریکا گفت: آمریکایی ها و سران کشورهای دیگر بدانند ایران به هیچ عنوان تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ را نخواهد پذیرفت، حق مسلم ایران است که به زودی از تحریم تسلیحاتی در چارچوب این قطعنامه خارج شود. البته ما چه سلاح بسازیم و چه خریداری کنیم برای دفاع خودمان و ملت هاست. سلاح ما بنزین بر آتش نیست و آبی است بر آتش. با این سلاح ما شعله ها را خاموش می کنیم و نمی گذاریم جنگی آغاز و تنشی شکل بگیرد.

 

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها و سایر کشورهایی که فکر می کنند توطئه ای پیش روی آنها علیه ملت ایران قابل امکان است بدانند این راه به روی آنها برای همیشه بسته است. البته راه عاقلانه این است که آمریکا توبه کند و به برجام بازگردد و عذرخواهی کرده و غرامت دهد و به تعهدات خودش عمل کند این بهترین راهی است که پیش روی آنهاست البته این جماعتی که امروز حاکم آمریکا هستند چنین عقلی ندارند. تا ببینیم در آینده چه خواهد شد.

 

روحانی با اشاره به شعار سال گفت: امسال، سال جهش تولید است و تلاش دولت این است که سهام شرکت های بسیار مهم و سودآور را در بورس عرضه کند که البته این کار در یک نوبت صورت گرفت و یک نوبت دیگر به زودی انجام خواهد گرفت. نوبت های دیگر در ماه های آینده به صورت متناوب صورت خواهد گرفت.

 

رئیس جمهور درباره دلیل  قرار دادن سهام شرکت های سودده در بورس  یادآور شد: ما اگر می خواهیم جهش تولید داشته باشیم دولت باید چابک شود و تصدی گری هایی که نیاز ندارد، آنها که حاکمیتی نیست، را کار بگذارد. اگر ما بخواهیم به جهش تولید برسیم باید اقتصاد را به شرکت های خصوصی و مردم واگذار کنیم و راه برای شرکت های عمومی غیردولتی نیز تسهیل شود تا در اقتصاد وارد شوند.

 

وی ادامه داد: نقدینگی در جامعه ما زیاد است و یکی از راه های صحیح و سالم برای جمع آوری نقدینگی و در نهایت کاهش تورم و مهار آن حضور مردم در صحنه بورس است. مردم اگر در بورس حضور پیدا کنند صاحب سهام شده و نقدینگی جمع می‌شود، از سوی دیگر بنگاه‌های دولتی شفاف می‌شوند. شفافیت شرکت هایی مانند شستا برای ما بسیار مهم است و اگر سهام شرکت های دولتی دیگر وارد بورس شود و همه معاملات شفاف شود، مبارزه با رانت و فساد در سایه شفافیت است و ما این راه را ادامه می دهیم و تا پایان سال قدم های مهمی را در این مسیر برخواهیم برداشت.

 

روحانی با اشاره به آزادسازی سهام عدالت گفت: حدود ۵۰ میلیون نفر صاحب سهام عدالت هستند و در هر خانواده ای یکی، دو نفر صاحب سهام عدالت هستند. مالکیت سهام عدالت از سال ۸۴  برای مردم بوده و مقام معظم رهبری با واگذاری این سهام به مردم موافقت و آیین نامه های مختلف آن نوشته شد. یک ورقه ای در دست مردم بود اما چندان روشن نبود. در دولت یازدهم همه تلاش ها صورت گرفت تا مردم مالک این سهام ها شوند و این کار در دولت یازدهم هم انجام شد که کار بسیار بزرگی بود و بر اساس آن سودی به صاحبان سهام عدالت تعلق گرفت. دولت سه نوبت سود این سهام را به مردم پرداخت کرد.

 

وی ادامه داد: زمان آن شده سهام عدالت در اختیار مردم قرار بگیرد. با اجازه مقام معظم رهبری که با درخواست دولت برای واگذاری سهام عدالت موافقت کردند از امروز به بعد مردم صاحب سهام عدالت هستند. وزارت اقتصاد و مسئولین در این حوزه تلاش کنند که نحوه مالکیت مردم بر این سهام را با یک زبان ساده به آنها اعلام کنند.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه ۱۵ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت را روستاییان تشکیل می دهند و عده زیادی دیگر بازنشستگان، عشایر و افراد تحت حمایت کمیته امداد هستند، افزود: مردم باید بدانند اگر می خواهند این سهام شان را بفروشند و به پول برسند این سهام  آماده است. باید ساز و کار فروش سهام به راحتی برای آنها تامین شود و آنهایی که می خواهند سهام شان را نگه دارند و سالانه از سودش بهره ببرند، دستگاه های مسئول به راحتی این موضوع را برای مردم حل کنند.

 

روحانی تصریح کرد: شرایط سختی برای مردم وجود دارد و بیش از دو سال است که در شدیدترین تحریم ها قرار داریم و با گسترش کرونا زندگی مردم، خیلی از شغل ها و کسب و کارها با مشکلات فراوانی رو به رو شده است و سهام عدالت می تواند کمکی برای آنها باشد. خواهش می کنم وزارت اقتصاد و شورای بورس روان و ساده و به شکل کاملا روشن به دارندگان سهام عدالت اعلام کنند که صاحب این سهام هستند و می توانند آن را بفروشند.

 

روحانی گفت: آنهایی که می خواهند سهام خود را بفروشند ساز و کار فروش را برای آنها مشخص کنیم. به انحای مختلف این کار ممکن است و من نمی‌خواهم بیش از این توضیح بدهم و مسئولان امر خودشان ترتیب این کار را داده و ساز و کار را برای مردم توضیح بدهند.فروش این سهام در بورس و واریز مبلغ آن به حساب فروشنده ها کار آسانی است. من خواهش می کنم در کوتاه ترین زمان ممکن یا تا آخر ماه رمضان یا ۱۰ روز بعد از ماه رمضان و یا هر مقدار زمان که مقدور است، ترتیب این کار داده شود. چون خانواده های ما امروز به این پول نیاز دارند و ما باید کمک کنیم که این کار هر چه زودتر صورت بپذیرد.

 

رئیس‌جمهور در ادامه درباره پول ملی گفت: ما یک پول ملی در نوشتار داشتیم و یک پول ملی در گفتار و زبان داشتیم. وقتی ما به یک فروشگاه می‌رفتیم و می پرسیدیم که قیمت فلان کالا چند است، فروشنده می‌گفت کیلویی ۷ تومان. وقتی به بانک می رفتیم متصدی بانک می پرسید ۷ هزار ریال یا ۷۰ هزار ریال می خواهی؟  سپس مراجعه کننده فکر می کرد و می گفت که ۷۰ هزار ریال یعنی همان ۷ هزار تومان؟ این ماجرا ادامه می یافت و در نهایت هم متصدی بانک اشتباه می کرد و هم مراجعه کننده و بسیاری از اشتباهات حساب در بانک به خاطر همین موضوع است. هم مردم اشتباه می‌کنند و هم کارمندان بانک.

 

وی افزود:در بین مسئولان هم وقتی می پرسیم برای فلان پروژه چقدر هزینه شد، وقتی روی کاغذ می خوانیم ۷۰۰ میلیارد ریال، بعد می پرسیم که ۷۰۰ میلیارد ریال یعنی چه؟ می گویند منظور ۷۰ میلیارد تومان است. این چه جور حساب و کتاب است و چه واحد پول ملی است که همیشه نیاز به یک مفسر دارد. در واقع ما یک پول ملی داشتیم که در عمل هیچوقت آن را نمی دیدیم، پول ملی ما ریال است، اما ریال الان کجاست؟ قدیم ها سکه یک ریالی بود ولی الان همان هم نیست. واحد پول ملی ما ریال است اما در زندگی مردم حضور ندارد.

 

وی همچنین گفت: ما برای اینکه ذهن مردم را از یک محاسبه بی‌خود خلاص کنیم باید این اقدام صورت گیرد. برخی روزنامه ها می نویسند که آیا این اقدام آثار تورمی دارد؟ خود من که مصر بودم این لایحه به مجلس داده شود و از مجلس بابت تصویب این لایحه هم تشکر می کنم، می خواستم که مردم در زندگی راحت شوند و نوشته و گفتارشان یکی شود و چند جور در ذهن هایشان محاسبه نکنند.

 

روحانی با اشاره به اینکه مردم در عمل تومان را قبول دارند گفت: در تمام مغازه ها و فروشگاه ها با تومان معامله می‌کنند، اما تا می خواهیم به صورت رسمی در جایی بنویسیم این تبدیل به ریال می شود. یعنی دولت خودش را از مردم جدا کرده بود و مردم با تومان حرف می زدند و دولت با ریال می نوشت و بعد مجددا دولت که می خواست حرف بزند با تومان حرف می زد. پس ما یک مشکل فرهنگی و اجتماعی را حل کردیم و محاسبات ذهن مردم را تسهیل کردیم. از طرفی رقم هم کوچک شد و صفر های اضافه که روی کاغذ جا نمی‌شد برداشته شد.

 

رئیس جمهور در ادامه گفت: تعداد زیادی از کشورهای دنیا این کار را انجام داده اند. برخی واحد پول را تغییر دادند و برخی هم فقط صفرهای اضافه را حذف کردند. برخی هم فقط نام واحد پول خود را تغییر داده اند مثل برخی کشورهای آسیای مرکزی پس از استقلال از شوروی سابق همه یک واحد پول جدیدی تاسیس کردند. یک زمانی ترکیه چند صفر را از واحد پول خود حذف کرد. کشورهایی بودند که ۱۲ صفر را در یک روز حذف کردند، برخی هم ۶ تا برخی دیگر ۴ صفر را حذف کردند.

 

وی افزود: مردم ما همیشه یک تومان و یک قران داشتند، یا با قران و یا با تومان با یکدیگر معامله می کردند. ما هم الان می خواهیم که به همین صورت در بیاید. بنابراین من فکر می‌کنم این یک کار خیری است و البته از لحاظ بین المللی هم برای ما بهتر می شود. وقتی ما می خواهیم واحد پول خود را با اروپا مقایسه کنیم، می‌گوییم یورو ۱۷۰ هزار ریال است، یک وقتی می گوییم یورو ۱۷ تومان است. ۴ تا صفر را که برداریم هم تلفظ آن راحت‌تر است و هم زیباتر است و هم محاسبه آن ساده تر است.

 

روحانی ادامه داد: پس این کار در مقایسه با پول های دیگر هم برای ما بهتر است و یک کار مبارک و خوبی در کشور ما انجام گرفته است. فکر نمی کنم از نظر رشد اقتصادی و تورم در اقتصاد کشور تاثیر داشته باشد و بیش از هر چیز سهولت محاسبه به وجود می آید و پول ملی در برابر پول های خارجی زیباتر می شود و اینکه مردم از یک محاسبه اضافه خلاص می شوند. گفتار و نوشتار مردم یکی می شود. ان شالله این هم برای مردم مبارک باشد و ما بتوانیم در این ماه پرخیر و برکت از امام حسن، امیر المومنین و شب های قدر بیشترین بهره را ببریم و روز به روز ایران ما سرافراز تر باشد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.