×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 7 بهمن 1401  .::.   برابر با : Friday 27 January 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20515 خبر
اینفوگرافیک / کدام استان‌ها بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟

به گزارش همنوا، نرخ مشارکت اقتصادی در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته کاهشی بود. در همین حال، نرخ بیکاری نیز افزایش داشت. اما کدام استان‌ها بیشترین جمعیت بیکار را دارند؟

آنطور که داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به سال گذشته یک درصد افزایش داشت. بر این اساس ۷۴ هزار و ۸۸۵ نفر به جمعیت بیکار کشور اضافه شد.

ضمن اینکه سهم اشتغال در بخش کشاورزی و صنعت نیز نسبت به سال گذشته کاهش داشت. سهم اشتغال در بخش کشاورزی بهار سال جاری ۱۶ درصد بود. در حالی که این شاخص در بهار سال گذشته، ۱۷.۹ درصد بود‌. سهم اشتغال در بخش صنعت نیز در بهار امسال ۰٫۵ درصد کاهش داشت.

کدام استان‌ها بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که استان کرمانشاه با ۱۵.۴ درصد، بیشترین نرخ بیکاری را در میان استان‌ها دارد. هرمزگان نیز با ۱۵.۳ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

پس از این استان‌ها، خوزستان (۱۴.۱ درصد) ، لرستان (۱۲.۸ درصد) ، سیستان‌وبلوچستان (۱۲.۸ درصد) و اصفهان (۱۲.۱ درصد)، به ترتیب در رتبه‌های بعدی نرخ بیکاری هستند.

نرخ مشارکت اقتصادی کرمانشاه در بهار امسال ۴۲‌.۲ درصد و در بهار سال گذشته ۴۴.۶ درصد بود. این شاخص در بهار سال جاری برای استان خوزستان، لرستان، سیستان‌وبلوچستان و اصفهان به ترتیب ۴۰، ۴۲.۲ ، ۳۶ و ۴۰.۵ درصد بود.

این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در خرداد سال جاری سه دهک کم درآمد جامعه بیشترین تورم سالانه را متحمل شدند. تورم سالانه برای سه دهک اول، دوم و سوم به ترتیب ۴۲.۷، ۴۲ و ۴۱ درصد بود.

۱۴ میلیون نفر شغل شایسته ندارند

سال گذشته، حجت عبدالملکی، وزیر کار و رفاه سابق گفت: ۲.۵ میلیون نفر بیکار مطلق در کشور داریم.

او همچنین گفت ۱۴ میلیون نفر در کشور شغل شایسته ندارند.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.