×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 9 بهمن 1401  .::.   برابر با : Sunday 29 January 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20541 خبر
ایران حوزه‌های جدید علمی را پرتلاش تر از گذشته در می‌نوردد

به گزارش همنوا، احمد وحیدی، شامگاه، دوشنبه، دوم آبان ماه، در آیین گشایش دهمین نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی ۱۴۰۱ در تبریز، اظهار کرد: حرکت علمی کشور که به پرچم داری رهبر معظم انقلاب شروع شده و امروز در جریان است به نقطه بسیار پرارزشی رسیده است. چه کسی باور می‌کرد که امروز شاهد دستاوردهایی در جمهوری اسلامی ایران باشیم که دنیا مجبور به اعتراف آن‌ها شود؟

 وی با اشاره به دستاوردهای حوزه فناوری کشور در روزهای گذشته، افزود: این دستاوردها با وجود شرایط تحریم در کشور تحقق یافته و از زمانی که پرچم علم و دانش کشور توسط مقام معظم رهبری بلند شده است، این حرکت علمی هیچگاه متوقف نشده است.

وی با اشاره به ساخت موشک دوربرد پدافند هوایی کشور، افزود: با صراحت می‌گوییم که جزو سه کشور اول دنیا هستیم که به چنین دستاوردی رسیدیم. این اقدام حاصل تلاش‌های علمی جوانان و دانشمندان کشور است.

وحیدی اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان و جوانان کشور با پافشاری بر روی ایده‌های خود به دستاوردهای بسیار ارزشمندی رسیدند؛ به گونه‌ای که باقی کارها از جمله تجاری سازی و فروش از سرعت پیشرفت علم عقب مانده است. 

وی افزود: دستگاه پرینتر سه بعدی که چند سالی است در دنیا مطرح شده، امروز توسط شرکت‌های دانش بنیان داخلی بومی سازی می‌شود و یا بحث اینترنت اشیا که یک بحث جدید است، دانشمندان داخلی امروز بر آن مسلط هستند.

وی با بیان این‌که فواصل سطح فناوری کشور از سطح فناوری دنیا رفته رفته در حال کاهش است، گفت: گروه‌های علمی بسیاری در داخل کشور بر روی فناوری هوش مصنوعی که آینده پرفروغی دارد، در حال کار هستند.

وزیر کشور با بیان این‌که فناوری آبیاری زیرسطح که تنها محدود به چند کشور دنیا است، در ایران به تکنولوژی تمام ساخت آن دست یافتیم، ادامه داد: این امر می‌تواند تحول بزرگی در بخش کشاورزی، بهره وری آب و افزایش محصول در واحد سطح این بخش در کشور را ایجاد کند و انقلابی در این حوزه باشد.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت سطح فناوری کشور موردپسند کشورهای استکبار طلب دنیا و غرب نیست زیرا غرب از طریق فناوری، تمامی ارزش‌های خود را به دنیا اعلام می‌کند و دستیابی جوانان ایران به چنین فناوری‌هایی برای آن‌ها زجرآور است.

وی افزود: با تمامی توطئه‌ها، ناامیدی‌های تزریقی و سیاه انگاری‌های ایجاد شده از سوی دشمنان در کشور، جوانان ایرانی پرتوان تر از همیشه در میدان‌های علمی که جبهه اصلی مبارزه ما است، می‌درخشند.

وحیدی گفت: وقتی جمهوری اسلامی ایران، ماهواره‌های به سمت جو پرتاب می‌کند، کشورهای استکباری چنان به خشم می‌آیند و ناراحت می‌شوند که صدای کنیه آلود آن‌ها را در دنیا می‌شنویم در حالی که جوانان و ملت ما، سربلندی و عزت کشور را با بزرگداشت خون شهدا که برای استقلال و آزادی کشور ریخته شد، دنبال می‌کنند.

وی با بیان این‌که تمامی تلاش‌ها و توطئه‌های دشمن در حد آزار مگسی است که در پس آن ملتی قوی تر و پرافتخارتر به جلو حرکت می‌کند، ادامه داد: از رهبر معظم انقلاب، ندا دهنده استقلال، آزادی، عزت، عدم تسلیم و رشد دائمی ملت و سرزمین ایران است و دشمنان بیش از همه کینه ایشان را به دل دارند و وجود نازنین ایشان را بیش از همه مخل برنامه‌های توطئه آمیز خود می‌دانند.

وی با بیان این‌که مردم، واقعیت‌ها را درک می‌کنند، گفت: دشمن در وضعیت سخت و سراشیب افول به سر می‌برد و حرکت‌های انفعالی در برابر پیشرفت‌های جمهوری اسلامی دارد.

وزیر کشور با اشاره به اهمیت حوزه علم و دانش در دنیای امروز، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌هایی چون نمایشگاه فناوری ربع رشیدی عده‌ای برای رشد علم و فناوری کشور دور هم جمع می‌شوند، یکی از حوزه‌های جهاد علمی قطعی است. 

وی افزود: امروز، مبارزه با دشمن در قالب همین فعالیت‌های دانش بنیان و کارهای علمی و فناوری‌ها و دستیابی جوانان به بالاترین مراتب علم و فناوری است که کشور ما بر بال‌های آن به سرعت به جلو می‌رود.

وی در ادامه با بیان این‌که تیریز دارای ظرفیت‌های بزرگ صنعتی است، گفت: اگر هر یک از آن‌ها دانش بنیانی شوند، در حوزه بهره وری و ثروت افزایی اقدامات قابل توجه انجام می‌گیرد.

وحیدی با بیان این‌که دنیای استکبار نمی‌خواهد پیشرفت‌های جوانان ایران به گوش کسی برسد، گفت: امیدوارانه، پرتلاش تر، عالمانه تر و بیش از گذشته به جلو حرکت می‌کنیم و این بزرگترین سیلی به گوش دشمن است. دشمن باید بداند که ملت ایران، پشت سر رهبری فرزانه که پرچم علم و دانش را برافراشته است، به جلو می‌رود.

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.