×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 3 مهر 1402  .::.   برابر با : Monday 25 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23898 خبر
انتقال آب زاب احیای دریاچه ارومیه را تضمین خواهد کرد

به گزارش همنوا، داوود بهبودی در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از چالش های مهم زیست محیطی آذربایجان خشکی دریاچه ارومیه بود و با اقداماتی که طی سال های گذشته انجام گرفت و بارندگی های مناسب در دو سال گذشته، سطح آب دریاچه در سال 98 و ابتدای سال 99 نسبت به مدت مشابه قبل افزایش امیدوارکننده ای داشته است.

وی ابراز داشت: سطح آب دریاچه ارومیه در اردیبهشت سال جاری به 1271.90 متر و حجم آب دریاچه نیز به بیش از 5 میلیارد و 250 میلیون متر مکعب رسیده است.

بهبودی افزود: تونل انتقال آب زاب حدود ۳۶ کیلومتر است که ۳۳ کیلومتر آن حفر شده و ۳ کیلومتر باقی‌مانده نیز امسال به اتمام خواهد رسید و از طریق این تونل، ۶۲۳ میلیون متر مکعب آب که از کشور خارج می شد، به سمت دریاچه هدایت خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی در عین حال خاطرنشان ساخت: پروژه‌های تصفیه‌خانه‌های آب شهر‌های تبریز و ارومیه تا پایان امسال تمام و ۳۰۰ میلیون متر مکعب هم از این تصفیه خانه ها وارد دریاچه می‌شود و روند احیا را سرعت می بخشد.

بهبودی با بیان اینکه سالیانه حدود ۰.۷ میلیارد متر مکعب از آب دریاچه تبخیر می‌شود، افزود: با اتمام پروژه‌های مذکور به‌طور خالص ۱.۵ میلیارد متر مکعب به دریاچه اضافه می‌شود و انتظار می رود تا سال ۱۴۰۶ دریاچه به تراز نرمال اکولوژیک خود یعنی ۱۲۷۴.۱ متر با ۱۴.۷ میلیارد متر مکعب آب و ۲۵ درصد شوری به اکوسیستم منطقه برگردد.

وی یادآور شد: احیای دریاچه ارومیه کمک می کند تا ما بر چالش های زیست محیطی آذربایجان غلبه و مسیر توسعه پایدار استان و کشور را هموار کنیم.

بهبودی در عین حال خاطرنشان ساخت: باید توجه داشت رعایت دقیق ضوابط مصوب هیات دولت در خصوص اصلاح الگوی کشت، جایگزینی محصولات کم آب بر، عدم توسعه اراضی کشت آبی و غیره به طور جدی مد نظر قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی ادامه داد: کلیه کشاورزان، نهادهای مدنی و دستگاه های مدنی مرتبط اهتمام ویژه ای نسبت به رعایت اصول مذکور داشته باشند؛ چرا که احیای دریاچه و در نتیجه توسعه پایدار استان در گرو رعایت ضوابط و پروتکل های مربوطه در این زمینه است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.