×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 24 فروردین 1403  .::.   برابر با : Friday 12 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25337 خبر
«امنیت مردم پایه» جزء اصول خدشه ناپذیر ایران است

به گزارش هم‌نوا امیر سرتیپ آشتیانی در این مراسم که به میزبانی دهلی نو و با حضور وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: در طول چند دهه گذشته، روند توسعه و نقش آفرینی‌های مثبت سازمان همکاری شانگهای در عرصه تحولات منطقه‌ای و بین المللی، به خوبی گویای واقعیت‌ها و افق‌های آینده این سازمان است. این واقعیت موجب شده تا در دکترین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، عضویت در سازمان‌ها و نهادهای مبتنی بر چندجانبه گرایی مانند سازمان همکاری شانگهای به دلیل آنکه می‌توانند نقطه تلاقی منافع و امنیت مشترک جهانی باشند، مورد توجه قرار گیرد.

 

* دستاوردهای سازمان همکاری‌های شانگهای باید در مسیر تقویت سیاست‌های موازنه‌ساز قرار گیرد

 

وزیر دفاع افزود: سازمان همکاری شانگهای از زمان تأسیس، با طی کردن مسیر هوشمندانه، تأثیرگذار و نقش آفرین، اکنون تبدیل به یک نهاد تأثیرگذار در روندهای جهانی و ضامن صلح و ثبات و احترام به حقوق ملت‌ها و نیز به محل رجوع بسیاری از کشورهای جهان شده است. این سازمان هم اکنون از ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی متنوع و گسترده‌ای برخوردار است که در نقش آفرینی‌ها و کارکردهای جهانی و منطقه‌ای آن تأثیرگذار می‌باشند.بنابراین باید انتظار داشت که تجربیات و دستاوردهای گرانبهای این سازمان در مسیر تقویت سیاست‌های موازنه ساز و توسعه چندجانبه گرایی مورد استفاده بیشتر قرار گیرد.

 

* سیاست‌های توسعه طلبانه غرب و ناتو برای احیای جهان تک قطبی سرعت گرفته است

 

وی با بیان اینکه برخی روندهای کلان جهانی گویای برخی واقعیت‌های نگران کننده‌ای است که تقویت نقش و جایگاه سازمان همکاری شانگهای را اجتناب ناپذیر کرده است، گفت: رقابت‌های ژئواستراتژیک جهانی با رویکردهای نظامی و امنیتی در حال تشدید شدن است. رقابت‌های منطقه‌ای در مناطق مختلف جهان تحت تأثیر سیاست‌های تهاجمی و تفرقه‌افکنانه برخی قدرت‌های بزرگ در حال تشدید شدن هستند. سیاست‌های توسعه طلبانه و هژمونیک غرب و ناتو و تلاش برای احیای جهان تک قطبی و سلسله مراتبی سرعت گرفته است. اقدامات غرب و ناتو در بحران اوکراین گویای این واقعیت است.

 

امیر آشتیانی ادامه داد: جنگ‌های نیابتی و تروریسم به عنوان ابزار سیاست‌های برتری جویانه در دست برخی قدرت‌های بزرگ قرار دارد. بنیان‌های نظام کنترل تسلیحات، عدم اشاعه و معاهدات بین المللی در معرض خطر جدی قرار دارند.

* کشورهای عضو شانگهای در قبال شکل‌گیری هندسه نظم جدید جهانی مسئولیت دارند

 

وزیر دفاع با بیان اینکه بدون تردید تأمل و تعمق در روندهای مزبور، مسئولیت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را مضاعف می‌سازد، تصریح کرد: در واقع، سازمان همکاری شانگهای امروزه با برخورداری از مؤلفه‌های قدرت سیاسی، اقتصادی و امنیتی در پهنه جغرافیایی و ژئوپلیتیکی خود مسئولیت‌های سنگینی را در قبال شکل‌گیری هندسه نظم جدید جهانی و تحقق امنیت مشارکتی و جمعی بر عهده دارد. به ویژه اینکه روندهای حاکم بر نظام جهانی هنوز در مرحله توسعه و تکامل هستند و نباید در مورد آن‌ها مبتنی بر پیش فرض‌ها قضاوت کرد.

 

* بزرگ‌ترین مشکل جامعه جهانی در مبارزه با تروریسم به کارگیری رفتارهای دوگانه است

 

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه اکنون این پرسش در سازمان همکاری شانگهای مطرح می‌شود که نظام مسائل و موضوعات این سازمان چیست؟ گفت: نخستین موضوع؛ پدیده تروریسم در اشکال مختلف آن است که در شکل گیری و گسترش آن عوامل مختلفی مانند افراط گرایی، تبعیض و بی عدالتی، جهل و عقب ماندگی، منافع و دخالت برخی قدرت‌ها و برخی دیگر از عوامل نقش دارند. بزرگ‌ترین مشکل جامعه جهانی و مناطق جغرافیایی برای غلبه بر این پدیده، بکارگیری استانداردهای دوگانه است. جمهوری اسلامی ایران هم قربانی تروریسم و هم پیشرو در مبارزه با ترویسم است و در این مسیر شهدای گرانقدر و قهرمانان بزرگی را تقدیم نموده است. بدون تردید، جنایت آمریکا در به شهادت رساندن فرمانده ارشد ایرانی مبارزه با تروریسم در منطقه چیزی جز حمایت از تروریسم نیست.

 

وی در تشریح افراط گرایی به عنوان موضوع دوم گفت: این پدیده هم در اشکال مختلفی ظهور و بروز دارد. امروزه افراط گرایی در چارچوبی فراتر از مرزهای ملی و به شکل پیچیده و در هم تنیده با تولید خشونت و ترور جوامع انسانی را آزار می‌دهد.

 

امیر سرتیپ آشتیانی در تشریح موضوع سوم گفت: پدیده قاچاق مواد مخدر به عنوان یک معضل فراگیر جهانی و تهدید کننده حیات بشری می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران با توجه به برخورداری از موقعیت ترانزیتی از جایگاه منحصر به فردی در زمینه مبارزه با این پدیده برخوردار بوده و در این خصوص هزینه‌های مادی و انسانی سنگینی را پرداخت نموده و می‌نماید. بنابراین ضمن اعلام آمادگی برای انتقال تجریبات به اعضای سازمان همکاری شانگهای، انتظار داریم همسویی و تعاملات جدی تری در درون سازمان همکاری شانگهای برای مواجهه با این مساله ایجاد شود.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه جرایم سایبری به عنوان پدیده‌ای نوین، موضوع دیگری است که بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات به شدت در حال گسترش بوده است خاطرنشان ساخت: اکنون شاهد توسعه ناامنی‌های سایبری از طریق سرقت اطلاعات، تجاوز به حریم خصوصی، جعل داده‌ها، نفوذهای امنیتی و جاسوسی، ناامنی‌های روانی و اجتماعی، خرابکاری‌های صنعتی، اقدامات براندازانه و … هستیم. ضمن اینکه به بهانه‌های مختلف شاهد به کارگیری استانداردهای دوگانه در مورد گردش آزاد اطلاعات در سطح جهان هستیم.

 

وی با اشاره به موضوعات ناامنی در خطوط مواصلاتی دریایی و اختلال در کشتیرانی، بیوتروریسم، جنگ‌های نیابتی، تجزیه طلبی، بحران‌ها و بلایای طبیعی و چالش‌های زیست محیطی، گفت: این موارد از اهمیت زیادی برخوردارند که نیازمند توجه جدی تر به آنها در سازمان همکاری شانگهای در چارچوب ایجاد فهم مشترک و به کارگیری ظرفیت‌ها و انگیزه‌های جمعی هستیم.

* تأکید بر «امنیت مردم پایه» جز اصول خدشه ناپذیر ایران است

 

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران، انقلاب علیه ظلم و بی عدالتی بوده و راز ماندگاری آن بر استواری در این مسیر می‌باشد تصریح کرد: بر این اساس، تأکید بر «امنیت مردم پایه»؛ «احترام به حاکمیت‌های ملی»؛ «امنیت انسانی»؛ «نگاه فرا مذهبی و غیر فرقه ای» و … جز اصول خدشه ناپذیر نظریه دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران هستند.

 

وزیر دفاع تأکید کرد: دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران متکی بر ظرفیت‌ها و مزیت‌های همه جانبه ملی، منطقه‌ای و بین المللی، تابع اصولی پایدار برای ایجاد بازدارندگی بوده و مفاهیمی چون حفظ صلح و آرامش منطقه‌ای از طریق همکاری‌های جمعی و مناسبات چند جانبه به طور جدی در دستور کار این دکترین می‌باشد.

 

* پیام دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران، پیام صلح و دوستی برای منطقه و جهان است

 

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه پیام همیشگی دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران، پیام صلح، ثبات، دوستی و امنیت برای همه کشورهای همسایه، منطقه و جهان است گفت: به همین دلیل، امروز ما به طور جدی در صدد فعال کردن دیپلماسی دفاعی چندجانبه و مشارکت فعال در ترتیبات امنیتی منطقه‌ای و بین المللی هستیم.

 

وزیر دفاع در پایان ضمن تاکید بر آمادگی و اراده کامل جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش فعال و همکاری‌های دفاعی و امنیتی همه جانبه با سازمان همکاری شانگهای، با ارائه چند پیشنهاد برای تقویت رویکردها و راهبردهای سازمان همکاری‌های شانگهای گفت: حجم عمدهای از تجارت جهانی در کمربند دریایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به ویژه اقیانوس هند و آب‌های آزاد اطراف آن صورت می‌گیرد. بنابراین با عنایت به اهمیت این موضوع برای توسعه و رفاه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و ضرورت تضمین امنیت آن، پیشنهاد می‌کنم سازوکار «کمربند امنیت دریایی شانگهای» با هدف حفظ امنیت خطوط مواصلاتی و تضمین جمعی تجارت جهانی، با مشارکت نیروهای مسلح کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در دبیرخانه این سازمان تشکیل گردد.

 

همچنین با توجه به شکل گیری تهدیدهای نوظهور مناسب است این سازمان تدابیر لازم و بلند مدتی برای طراحی و تأسیس ساختارهای مناسب برای دو بخش "دفاع سایبری" و "دفاع شناختی" را در دستور کار قرار دهد.

* آمادگی جمهوری اسلامی ایران در برگزاری رزمایش‌های دریایی مشترک

 

امیر سرتیپ آشتیانی که به نمایندگی از دولت و نیروهای مسلح، در این اجلاس شرکت کرده بود: آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای نقش آفرینی بیشتر و مشارکت فعال با اعضای سازمان همکاری شانگهای در محورهایی چون: برگزاری رزمایش‌های دریایی مشترک، تبادل اطلاعات امنیتی به ویژه ضدتروریسم، آموزش و انتقال تجربیات مقابله با تروریسم در اشکال مختلف آن، مقابله با بلایای طبیعی، مقابله با بیماری‌های همه گیر و دیگر موضوعات مهم، اعلام کرد.

منبع: مهر 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.