×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 24 تیر 1403  .::.   برابر با : Sunday 14 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25726 خبر
اقتصاد را به توانایی داخلی شرطی کنیم/ چشم دولت به خارج از مرزهاست

به گزارش همنوا به نقل از مهر، مجتبی رحماندوست نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیرامون منوط نکردن مسائل اقتصادی کشور به تحولات خارجی و انتخابات یک کشور اظهار داشت: متاسفانه این اولین باری نیست که می‌بینیم به فرمایشات رهبری نگاه عملیاتی نمی‌شود. یعنی صحبت ایشان در این مورد که وضعیت اقتصادی کشور را به تحریم‌ها وصل نکنید و به موضوع تحریم‌ها نگاه خارجی نداشته باشید، بلکه تکیه باید بر عناصر داخلی باشد و منتظر تحولات بیرونی نباشیم یا اینکه اقتصاد داخل را با تحولات خارج از ایران شرطی نکنید، چندان در داخل مورد توجه قرار نگرفته است.

وی عنوان کرد: بعضاً نه تنها در این زمینه شاهد بی‌توجهی بوده‌ایم، بلکه حتی می‌توان گفت شاهد برعکس این موضوع یعنی نگاه به خارج و نگاه به بیرون بوده‌ایم. متاسفانه اولاً توانمندی‌های داخل کشور شناسایی نشده است و ثانیاً این توانمندی‌ها به کار گرفته نشده است.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ظرفیت بسیار بزرگی در اقتصاد کشور به نام ظرفیت مردمی وجود دارد. یعنی ما همواره شعار ظرفیت مردمی اقتصاد را داریم اما بر عکس آن و به صورت دولتی عمل کردیم. هر جا پای مردم به اقتصاد باز شده، مسائل اقتصادی کشور منوط به توانمندی‌های مردم شده و پروژه‌ها به دست مردم داده شده یا با پول مردم کار انجام شده است، هم کار ارزان‌تر، هم متقن تر و هم مستحکم‌تر از آب در آمده و هم اینکه در اصل محقق و انجام شده است.

رحماندوست اضافه کرد: در حالی که بسیاری از مواقع وقتی پروژه‌ها دولتی می‌شود هم دیرتر جواب می‌دهد، هم گران‌تر در می‌آید و هم اطمینانی به پایان یافتن آن نیست و اگر پایان یابد دیرتر به نتیجه می‌رسد و هم اینکه کارهایی که با توانمندی مردم انجام می‌شود در مقایسه با کارهایی که به شکل دولتی انجام می‌شود موفق تر است.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهند اقتصاد کشور را شرطی کنند آن را به توانمندی داخلی شرطی کنند. توانمندی داخلی بعضاً به گونه‌ای است که به موجب آن می‌توان بیش از ظرفیت اقتصادی کشور را از مردم انتظار داشت. ظرفیت استعدادی مردم کشور آنقدر زیاد است که اگر آنها را به کار بگیریم هیچ چیزی کم نمی‌آوریم.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای مثال چرم در داخل کشور می‌تواند به اندازه بخش عمده‌ای از صادرات نفت برای کشور ارز بیاورد. فرش، مصنوعات چرمی مانند کفش می‌تواند در کشور بخش زیادی از ارز مورد نیاز کشور را به جای فروش نفت تامین کند. زعفران کشور ظرفیت اینکه بخش عمده‌ای از درآمد ارزی کشور را تامین کند دارد.

رحماندوست با بیان اینکه ظرفیت مردمی یعنی سراغ استان‌ها برویم گفت: باید در این رویکرد سراغ استان‌ها رفت که یکی کفش و چرم بدهد، یکی فرش بدهد، یکی محصولات کشاورزی برای صادرات بدهد. برای مثال تا حالا شده است به نگاه صادرات ارزی به برگ مو در این کشور نگاه شود؟ عرض بنده این است که اگر صادرات این چنین شد دیگر به بیرون و انتخابات آمریکا و تحولات سیاسی کشورهای دیگر نگاه نمی‌کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر دولت توان این کارها را داشت، تا به حال انجام داده بود و آثارش را هم دیده بودیم. حالا که تا این لحظه این کارها را انجام نداده است من دیگر ذره‌ای امیدوار نیستم در سال آخر بتواند این کارها را انجام دهد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.