×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 24 خرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 13 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25602 خبر
افزایش بیماریابی کرونا با ۱۵هزار تست روزانه

کیانوش جهانپور روز چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد در پاسخ به ایرنا افزود: آزمایش های تست کرونا اکنون در کشور در ۹۵ آزمایشگاه با حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار تست انجام می شود و قابلیت افزایش تعداد تست ها تا ۲۰ هزار مورد در روز هست و اگر کشورهای تعداد چند برابر این تست را انجام می دهند به هر حال شرایط اقتصادی بهتری دارند و دارندگی و برازندگی.

 

وی گفت: ما ادعا نداریم که تعداد تست هایی که انجام می دهیم در حد کشورهای توسعه یافته و ثروتمند است و باید خودمان را کشورهای همتراز اقتصادی خودمان مقایسه کنیم از این نظر ممکن است تعداد تست کرونا در ایران همتراز کشورهای ثروتمند دنیا نباشد اما سرعت و رشد تعداد  تست ها در یک ماه اخیر در ایران قابل توجه و کم نظیر است و البته این ظرفیت با همکاری بخش خصوصی باز هم افزایش پیدا می کند و تست های الایزا نیز برای تشخیص وضعیت افرادی که مصونیت پیدا کرده اند؛ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا افزود: میزان تست کرونا در ایران در حد کشور ترکیه است که شرایط اقتصادی و جمعیتی مشابه ما دارند. گر چه میزان این تست در کشوری مثل آمریکا خیلی بالاست اما ۱۰ کشوری که بیشترین میزان تست را نسبت به جمعیت دارند عمدتا کشورهای خیلی کوچک و کم جمعیت مثل جزایر فارو، لوگزامبورک، ایسلندۀ جزیره مالت یا لیختن اشتاین و بحرین است که جمعیت برخی از این کشورها به اندازه یک محله تهران هم نیست.

 

ترافیک خودروهای شخصی با فاصله گذاری هوشمند هماهنگ است

 

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره نگرانی از بازگشت مشاغل و افزایش ترددها در جامعه گفت: بازگشت مشاعل به صورت تدریجی و با احراز سلامت افراد و شاغلان انجام می شود و در مورد اجرای گام دوم فاصله گذاری اجتماعی به هر حال وزارت بهداشت علاقه مند است که کل کشور تا آخر سال تعطیل باشد و در همه خانه ها هم قفل باشد حتی ویزیت و بستری بیماران هم نداشته باشیم اما چنین امری نه ممکن و نه مطلوب است و باید شرایط اقتصادی و واقعیت های اجتماعی جامعه را در نظر بگیریم.

 

جهانپور افزود: ما درباره اقدامات ناممکن و نامطلوب صحبت نمی کنیم باید همه شاخص های مرتبط با اقتصاد و اقتصاد سلامت را در نظر بگیریم حفظ اشتغال و معیشت مردم مهم است و امروزه درآمد و اشتغال مردم یکی از عوامل مهم اجتماعی و اقتصادی موثر بر سلامت است که نمی توانیم آن را نادیده بگیریم.

 

وی گفت: در ستاد ملی کرونا نیز فقط مسئولان حوزه سلامت حضور ندارند بلکه همه شاخص ها و الزامات اقثصادی، اجتماعی در نظر گرفته می شود و به هر حال بازگشایی مشاغل به صورت تدریجی از ۲۳ فروردین در کشور و از ۲۰ فروردین در تهران با رعایت تعهدهای بهداشتی اتفاق می افتد.

 

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: ترافیک روزهای اخیر هم به جز بخشی که مربوط به عشاق و زوج های جوان است و قطعا غیر ضروری است اما بخش مهمی از آن نشانه این است که مردم با اتومبیل های شخیصی تک نفره یا دو نفره بیرون آمده اند و به جای استفاده از مترو و اتوبوس که خطر بیشتری در طرح فاصله گذاری اجتماعی دارند اتفاقا در مسیر فاصله گذاری اجتماعی گام برداشته اند و گر چه آلودگی و ترافیک بیشتری ایجاد کرده اند اما در راستای فاصله گذاری اجتماعی بوده است.

 

ویروس ترامپ از کرونا خطرناکتر است

 

جهانپور درباره توقف کمک آمریکا به سازمان بهداشت جهانی گفت: اگر بخواهیم سازمان بهداشت جهانی را وارد مقولات سیاسی کنیم تا پیش از این هم جملات مثل آنچه امروز ترامپ می گوید در مورد سازمان بهداشت حهانی استفاده می شد. برخی مدعی بودند این سازمان آمریکا محور است اما ما سعی می کنیم همچنان قطار سلامت را به لوکوموتیو سیاست پیوند نزدیم.

 

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی یک سازمان بین المللی غیر سیاسی است و همکاری ما با این سازمان به صورت تنگاتنگ ادامه دارد. رویکرد ما در ارزیابی این سازمان سیاسی نیست. نشانه ای از اقدامات سیاسی هم در این سازمان سراع نداریم اگر قرار است مقابله با بیماری کووید ۱۹ به صورت همکاری جهانی و اقدام مشترک انجام شود این ارزیابی های سیاسی به سازمان بهداشت حهانی مثبت نیست و برهم زننده رویکرد مشترک حهانی است.

 

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: این اقدام ترامب و دولت آمریکا اگر گفته باشد در مسیر رفتارهای ضد سلامت است که قبلا اتخاد کرده است و همچنان معتقدیم ویروس کرونا از ویروس ترامپ خطرناکتر نیست.

 

داروی تقلبی فاویپیراویر در ناصر خسرو

 

وی درباره داروی فاویپیراویر نیز گفت: در مورد فاویپیراویر تکلیف روشن است تا زمانی که تحقیقات بالینی اثربخشی این دارو را تایید نکرده و به تایید ستاد ملی کرونا نرسد تجویز آن برای کووید ۱۹ مورد تایید نیست. اینکه در یک مطالعه در چین استفاده شده درست است. در ایران هم مطالعات شروع شده اما هنوز نتیجه قطعی مبنی بر اثربخشی نسبی این دارو برای کرونا تایید نشده است.

 

جهانپور گفت: از نظر ما فاویپیراویر دارویی است که برای آنفلوانزا در ژابن و چین تایید شد است و بیش از این از آن انتظار نداریم. در کشور ما هم اواخر اسفند ثبت شده و صرفا برای کووید ۱۹ یک پروژه تحقیقاتی است و اگر تایید شود ممکن است در پروتکل درمانی قرار می گیرد.

 

وی افزود: کسانی که این دارو را تجویز می کنند بیمار را به بازار سیاه ارجاع می بندند. در این بازارغیر قانونی بخشی از دارویی که به نام فاویپیراویر دربازار سیاه عرضه می شود جعلی و تقلبی است و ممکن است محتوای آن موادی باشد که برای بیمارعواقب و پیامدهای ناگواری داشته باشد.

 

وی تاکید کرد: به افرادی که می خواهند مسیر دیگری بروند نمی توانیم بیش از این هشدار بدهیم. هر کسی این دارو را در بازار سیاه ارائه کرده و با قیمت های  گزاف  به مردم می دهد خلاف مرتکب شده است. بازار ناصرخسرو بوده و هست و به نظر می رسد ادامه خواهد داشت.

 

اعلام کرونا در ایران تاخیر نداشت

 

جهانپور درباره شناسایی مواردی از ابتلا به کرونا قبل از ۲۹ فروردین گفت: اولین موارد تشخیص قطعی آزمایشگاهی ۲۹ یا ۳۰ بهمن بود که به فاصله یک ساعت بعد از تست دوم و قطعی شدن نتیجه آزمایش بدون کتمان و تاخیر اعلام کردیم. این طور نیست که قبل از این تاریخ مورد قطعی داشتیم البته نمی گوییم اولین مورد در ایران بوده اما اولین مورد تشخیص قطعی بوده است و قبل از آن هیچ مورد تشخیص قطعی کرونا در ایران نداشتیم.

 

وی گفت: پروتکل وزارت بهداشت در آن زمان این بود که افرادی مشکوک تلقی می شدند که یا به چین سفر کرده باشند، یا با مسافران بازگشته از چین یا افراد مثبت ارتباط داشته اند. هیچ یک از دو نفری که ۲۹ بهمن تست آنها مثبت شده چنین شرایطی نداشتند و چون علایم آنها شبیه آنفلوانزا بود و با پروتکل وزارت بهداشت مطابقت نداشت، هیچ کس در این زمینه قصوری مرتکب نشده است.

 

جهانپور افزود: این در تاریخ ایران ثبت می شود که فاصله تشخیص قطعی تا اعلام کرونا یک ساعت طول نکشید.

 

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره هشدارهای دکتر زالی، فرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران گفت: هشدار دکتر زالی در مورد تهران درست است و من این هشدار را در مورد همه جهان می دهم. هشدار برای این است که مردم در همه جا مراقبت ها را معمول داشته باشند و در هفته ماههای آینده ادامه دهند و فکر نکنند اوضاع  عادی شده است. این هشدار را به همه جهان تعمیم می دهیم و برخی جاهای مثل برخی شهرهای کشور ترکیه از تهران بدتر است.

 

وی افزود: هشدار برای ترکیه به مراتب قرمزتر از تهران است تهران پیک و نقطه اوج را تا حدی پشت سر گذاشته است. تهران دیروز ۸۰۰ نفر ترخیص شده داشت و دیروز تعداد ترخیص شده از تعداد موارد ترخیص ۱.۵ برابر کسانی است که بستری شده اند.

 

هشدار کرونا جدی است

 

جهانپور گفت: مردم فکر نکنند کرونا تمام شد همچنان هفته های زیادی برای مبارزه باقی مانده است.

 

وی گفت: آمارهای کرونا در شهرهای مختلف از طرق مختلف شامل موارد بیمارستانی و غربالگری بهداشتی از طریق سامانه ۵۰۳۰ و سامانه salamat.gov.ir و آزمایشگاههای مختلف و انستیتو پاستور و معاینات بالینی مشخص می شود و فقط شامل تشخیص بیمارستانی نیست.

 

وی درباره رقم تخصیص داده شده از اعتبار صندوق توسعه ملی برای  حوزه سلامت گفت: بخشی از این بودجه متوجه وزارت بهداشت است اما کل این مبلغ به اندازه بدهی بیمه ها به وزارت بهداشت است و باید معادل آن را به عنوان مطالبات مراکز درمانی پرداخت کنیم.

 

جهانپور گفت: درمان بیماران کووید ۱۹در بیمارستانهای دولتی که تقریبا در حد رایگان است، هزینه های بالایی در هفته های اخیر و در هفته های آینده به وزارت بهداشت تحمیل کرده و می کنیم اما این مبلغ برای حمایت از بیمارستانهای خصوصی نخواهد بود مگر مراکزی که از آنها خرید خدمت شده باشد.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد دکتر وزیر سابق بهداشت برای استفاده از ظرفیت شبکه بهداشتی گفت: در این مورد برای استفاده از ظرفیت بهورزان و شبکه بهداشتی اقدامات مداخله ای حاکمیتی همه مبتنی بر همین بوده است و کاری غیر از این انجام نشده است. تمام انرژی سیستم برای تشخیص زودهنگام انجام شده است که حلقه آن بهورزان در خانه بهداشت و مراقبان سلامت در پایگاههای بهداشت بوده است و همه ۷۰ میلیونی که غربالگری شده توسط این افراد غربالگری شده است و موارد مشکوک به پزشکان در مراکز بهداشتی ۱۶ساعته ارجاع شدند و حدود ۱۸۰۵ مورد از بستری بیمارستانی نیز از طریق غربالگری شبکه بهداشتی انجام شده است.

 

۹۰ هزار بهرورز و مراقب سلامت در خط مقدم مبارزه با کرونا

 

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود:  بیش از ۹۰ هزار بهورز و مراقبت سلامت شبکه بهداشتی کشور را شکل داده اند و در ۳۴ هزار تیم سلامت هستند که این خدمات را انجام می دهند. کار جدیدی نیست. من هم ندیده ام که دکتر هاشمی چنین حرفی زده باشد شاید منظور ایشان تمجید از این افراد بوده است.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره تعداد جان باختگان کرونا در بین پزشکان و پرستاران گفت: آخرین آماری که داشتیم ۴۳ نفر بود و آمار جدید نداریم. کمیته ای با مشارکت بنیاد شهید برای تعیین مصادیق شهدای سلامت تشکیل شده و این طور نیست که هر فردی که الزاما درگیر کرونا نبوده و جانش را از دست داده شهید تلقی شود این موضوعی است که با تایید مقام معظم رهبری اجرایی شده و با دقت دنبال می شود و آمار دقیق آن بعد از اعلام کمیته مشترک وزارت بهداشت و نهادهای دیگر مرتبط اعلام خواهد شد.

 

احتمال انتقال کرونا از انسان به حیوان

 

جهانپور در پاسخ به پرسش دیگری درباره احتمال انتقال کرونا از انسان به حیوان توضیح داد: ویروس کرونا مانند سارس که از خفاش و مرس که از شتر به انسان منتقل شد، منشا حیوانی دارد و فعلا متهم ردیف اول آن آنگلولین ها یا مورچه خوارها در چین است گر چه هنوز قطعیت ندارد. اینکه دوباره این ویروس از انسان به حیوان و از جمله ببر منتقل شود، منتفی نیست کما اینکه گزار هایی از انتقال از انسان به  سگ یا گربه هم داشته ایم.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.