×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 3 فروردین 1402  .::.   برابر با : Thursday 23 March 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20974 خبر
نظر مدیرعامل شستا درباره واگذاری آن در بورس

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، محمد رضوانی فر با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما افزود:​ هلدینگ چند رشته‌ای «شستا» متشکل از 187 شرکت است که از این تعداد 82 شرکت، بورسی هستند و از نظر ارزشی بیش از 81 درصد پرتفوی ما بورسی است.

 

وی با بیان اینکه محاسبه ارزش پرتفوی بورسی بر مبنای قیمت تابلو و بخش غیر بورسی بر مبنای گزارشات رسمی کارشناسی است، ادامه داد:​ بر اساس آخرین محاسبات کارشناسی، ارزش خالص دارایی‌های شستا حدود 100 هزار میلیارد تومان است.

 

 رضوانی فر افزود:​ با توجه به اینکه 8 هزار میلیارد تومان سرمایه ماست ارزش هر سهم هزار و 250 تومان می‌شود.

 

وی ادامه داد: بر اساس روال و روشی که در عرضه‌های اولیه وجود دارد بین 60 تا 70 درصد ارزش خالص دارایی‌ها هر سهم قیمت می‌خورد که با توجه به ظرفیت و قابلیت‌هایی که در این سهم وجود داشت و با همراهی سازمان بورس، این سهم را با 69 درصد ارزش خالص به قیمت 860 تومان عرضه کردیم.

 

وی ادامه داد:​ چهارشنبه 8 درصد یعنی 6 میلیارد و 700 میلیون سهم از سهام «شستا» عرضه شد و دو میلیون و 61 هزار نفر خریدار این سهام بودند که به هر نفر سه هزار و 637 سهم رسید به استعداد سه میلیون و 100 هزار تومان.

 

 رضوانی فر افزود: اکنون شستا در بازار سرمایه حدود دو میلیون و 100 هزار سهامدار حقیقی دارد.

 

مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه عرضه ”شستا“ در تاریخ 52 ساله بازار سرمایه، بزرگترین عرضه اولیه کشور است، ​ گفت: با این عرضه، شاخص کل بورس سه درصد و شاخص هم وزن هم در همین حدود رشد کرد.

 

علی صحرایی با بیان اینکه​ سازمان تامین اجتماعی، این منابع را در اختیار می‌گیرد، افزود:​ شاخص بورس، ​ عدد 645 هزار و 762 واحد را ثبت کرد که رکورد تازه‌ای است.

وی اضافه کرد: سازمان تامین اجتماعی، عرضه 2 درصد دیگر را به بورس متعهد است که این عرضه به تدریج بر اساس شرایط بازار و با هماهنگی بورس، ظرف سه ماه آینده انجام می‌شود.

 

مهدی حیدری کارشناس اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه مشارکت تعداد زیادی از مردم در بازار سرمایه موضوع مبارکی است، گفت:​ امروز یکی از بزرگترین شرکت‌ها در بورس عرضه شد و حدود هفت هزار میلیارد تومان تامین مالی شد و بیش از دو میلیون نفر، سهام خریدند.

 

وی همچنین به انتقاداتی در عرضه ”شستا“ اشاره و اضافه کرد: قطعاً بورس، بهترین و شفاف‌ترین راه برای انتقال مالکیت شرکت هاست، اما مسئله اساسی، ساختار مالکیت شرکت‌هایی مانند «شستا» است که در نتیجه عرضه آن در بورس، ​ مالکیت به مردم منتقل می‌شود، اما در مدیریت، تغییری ایجاد نمی‌شود و در حقیقت کنترل و حاکمیت شرکت همچنان مانند قبل باقی می‌ماند.

 

حیدری با اشاره به اینکه شستا سهام دار حدود 80 شرکت بورسی است، اضافه کرد: چرا مالکیت کامل شرکت‌های پایین زنجیره، عرضه نمی‌شود و چرا از این فرصت به وجود آمده برای چابکسازی مجموعه عریض و طویلی مانند «شستا» استفاده نمی‌شود.

 

* بیش از 95 شرکت در مجموعه «شستا»، رد دیونی است

 

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با اشاره به اینکه بیش از 95 شرکت در مجموعه «شستا»، رد دیونی است، گفت: ساختار چند رشته‌ای در شستا داریم و نمی‌شود همه فعالیت‌ها را در یک قالب و هلدینگ اداره کرد. 

 

محمد رضوانی فر در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری با بیان اینکه بخشی از دارایی‌های ما بورسی و بخشی غیر بورسی است، افزود: برای واگذاری 100 درصدی، بورسی کردن، محدودیتی ایجاد نمی‌کند همانگونه که در 87 شرکت، سهامدار اقلیت هستیم و از این تعداد، 51 شرکت، بورسی است.

 

وی اضافه کرد: فلسفه وجودی شرکت سرمایه گذاری، بهینه سازی دائم پرتفوی است.

 

رضوانی فر با بیان اینکه علاقه به واگذاری شرکت‌های زیر مجموعه شستا هم وجود دارد، گفت: 35 درصد از عرضه‌های اولیه پارسال توسط شستا انجام شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) افزود: پارسال سه مجموعه را به صورت 100 درصد واگذار کردیم.

 

رضوانی فر با اشاره به اینکه بودجه امسال سازمان تأمین اجتماعی حدود 170 هزار میلیارد تومان است، گفت: برخی از طرح‌های عمرانی مانند ساخت درمانگاه ها، توسعه سی سی یو و آی سی یو نیاز به بودجه دارد که از محل‌های مختلف تأمین می‌شود.

 

وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی مجموعه تعهداتی را در قبال بیمه شده‌ها و کارگران و مستمری بگیران دارد که باید انجام دهد و این منابع صرف ارائه خدمات می‌شود.

 

رضوانی فر گفت: منابع حاصل از عرضه اولیه سهام شستا، صرف امور جاری نمی‌شود و این منابع مال دولت نیست بلکه متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) افزود: در 187 شرکت مدیریتی بیش از 230 عضو هیأت مدیره، متعلق به اشخاص حقوقی صاحب سهم است و در مجامع سال 99 هم از این موضوع، استقبال بیشتری خواهیم کرد.

 

رضوانی فر گفت: علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) مراجعه کنند.

 

وی افزود: هدف از عرضه مالکیت به بخش خصوصی، ارتقای کارآیی، بهره وری، استقرار نظام مدیریت هوشمندانه تر، مدبرانه‌تر و شفاف‌تر است و بورس در حال فراهم کردن زمینه آن است.

 

مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران هم گفت: منطق اقتصادی می‌گوید که منابع مالی به دست آمده از طریق عرضه سهام شستا در بورس، نباید صرف هزینه‌های جاری شود بلکه باید در جهت برنامه‌های حمایتی کارگران و طرح‌های پربازده هزینه شود تا ذینفعان واقعی از آن منتفع شوند.

 

صحرایی افزود: اکنون بورس تهران 27 تالار منطقه‌ای دارد و بیش از 2 هزار ایستگاه معاملاتی در استان‌های کشور داریم.

 

وی با بیان اینکه هیچکس نمی‌تواند در بازار سرمایه، سودآوری را تضمین کند، گفت: سرمایه گذاران با پس انداز‌های خود و حتماً از طریق اطرافیان مورد اعتماد خود وارد این بازار شوند.

 

حیدری کارشناس اقتصادی و عضو هیأت علمی دانشگاه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: بهینه سازی ساختار شستا در حال حاضر، راحت است. به جای اینکه تکه‌هایی از بالای زنجیره را به مردم عرضه کنیم سهام کامل شرکت‌های پایین زنجیره را عرضه کنیم.

 

وی افزود: متمرکز بودن و رقابت ضعیف یکی از مشکلات اقتصاد کشورمان است و باید به سمت اقتصاد غیرمتمرکز و رقابتی پیش برویم.

 

حیدری اضافه کرد: حدود 15 شرکت سیمانی به نحوی در تملک شستا هستند که هر کدام می‌توانند در بورس عرضه شوند و بازار سرمایه هم ظرفیت پذیرش آن‌ها را دارد.

 

سید مصطفی صفاری کارشناس بورس هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به عرضه اولیه سهام شستا گفت: این پول به کارگران تعلق دارد و از محل حق بیمه آن‌ها در سال‌های مختلف، جمع شده است و سازمان تأمین اجتماعی باید آن را سرمایه گذاری کند تا عواید و خدمات آن به بازنشستگان ارائه شود.

 

وی افزود: به نظر می‌رسد سازمان تأمین اجتماعی در حال تقویت بخش درمان است تا سرمایه گذاری مولد.

 

صفاری اضافه کرد: در کنار تغییر مالکیت باید تغییر مدیریت را هم داشته باشیم.

 

محمد اسکندری کارشناس بورس هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ماده 26 قانون برنامه پنجم توسعه تأکید کرده بود که صندوق‌های بازنشستگی باید از مدیریت و بنگاه داری خارج شوند و به سمت سهامداری و حضور در بازار سرمایه بروند.

 

وی ادامه داد: هدف قانونگذار این بوده است که بنگاه داری در نهاد‌های عمومی و دولت انجام نشود، اما از طرف دیگر فضای کشور، خیلی مناسب واگذاری‌های واقعی نیست و جرأت واگذاری مدیریت و فروش شرکت‌ها به صورت مدیریتی وجود ندارد.

 

اسکندری با اشاره به اینکه سابقه خصوصی سازی در کشورمان بد است، افزود: در حال حاضر عرضه بخشی از سهام شستا، بیشتر نوعی تأمین مالی است تا خصوصی سازی، اما شاید در ادامه، راه برای خصوصی سازی هموار شود البته این عرضه، شفافیت را افزایش می‌دهد.

 

 

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.