×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 14 آذر 1402  .::.   برابر با : Tuesday 5 December 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24864 خبر
به فکر «ستاد احيای ارسباران» باشيم

به گزارش همنوا در حالي که عليرغم ابراز نگراني نهادهاي حامي محيط زيست و عموم مردم در خصوص قطع درختان منطقه ارسباران، اين موضوع ظاهراً همچنان ادامه دارد و همه روزه شاهد انتشار عکس‌هاي حمل درختان قطع شده در فضاي مجازي هستيم، رئيس جهاد کشاورزي آذربايجان‌شرقي طي اظهارنظري که خبرگزاري فارس آن را منتشر کرده، با بيان اينکه در رابطه با جنگل‌هاي ارسباران نگراني خاصي نداريم، گفت: «از رسانه‌ها کمال تشکر بابت حساسيت نسبت به جنگلها داريم، ولي قطع انبوه درختان در ارسباران وجود ندارد و موردي مشاهده شده است که براي آنها نيز پرونده قضايي تشکيل يافته و صدور حکم شده است.»  

طرح دعوي براي 1043 مورد ويلاسازي در آذربايجان‌شرقي

اکبر فتحي همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص ويلاسازي مناطق هروي، امند، صوفيان، باسمنج و ارسباران گفته است: «برخي از اين ويلاها در گذشته انجام گرفته است که تعدادي از آنها داراي مجوز بوده ولي تعدادي از آنها بدون مجوز هستند.» او اظهار داشته: «در حال حاضر هرگونه ويلاسازي غيرمجاز با برخورد جدي روبه‌رو بوده و در صورت بي‌توجهي به تذکرات، اقدام به قلع و قمع آنها با اجازه دستگاه قضايي خواهيم بود.» اين در حاليست که فتحي خود متذکر شده: «در سال گذشته 1043 مورد طرح دعوي براي ويلاسازي‌ها انجام گرفته است.» رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان‌شرقي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر درخواست محيط زيست براي جلوگيري از حمل درختان در پنج شهرستان، گفته است: «فصل برداشت چوب براي يک فصل خاصي است و البته بايد افکار عمومي حساب بين باغ و جنگل را جدا کنند. چراکه باغ‌هايي شخصي هم هستند و صاحب ملک اختيارات لازم را در محدوده قانوني دارد. ولي براي هرگونه قطع درخت در هر فصلي از سال در جنگل‌هاي ارسباران ممنوعيت داريم.» فتحي در پايان اظهار داشته: «قطع درختان در باغات شخصي در فصلي از سال نيز صرفاً براي اقتصادي کردن باغات انجام مي‌گيرد.»

دلواپسيم چون تجربه داريم

اين اظهارات در حالي مطرح شده که دامنه اعتراض‌ها به قطع درختان منطقه ارسباران به عنوان ميراث طبيعي جهاني،  گسترش يافته و حتي نماينده ولي فقيه در استان نيز بر لزوم جلوگيري از اين امر تأکيد داشته است. با اين حال، اظهارات رييس جهاد کشاوري استان از جنبه‌هاي ديگر نيز مورد نقد است، اينکه وظيفه ذاتي اين ارگان در کنار منابع طبيعي و سازمان محيط‌زيست، ايجاد حساسيت جهت حفاظت از منابع طبيعي است. حتي به فرض اگر، نگراني خاصي وجود نداشته باشد– که به نظر مي‌آيد دارد- ايشان بايستي همصدا با مسؤولان عالي رتبه و نهادهاي حامي محيط‌زيست و حتي در رأس آنها، نسبت به از بين رفتن منابع طبيعي به هر شکل، حساسيت و روحيه مقابله داشته باشد. اين در حاليست که بنا به اذعان شاهدان امر، قطع گسترده درختان ارسباران به وضوح در اين منطقه قابل رويت است. به‌طوري که يکي از عکاسان با سابقه حوزه محيط زيست طي گفتگو با سرخاب عنوان کرد: «طي بيش از 20 سال سابقه عکاسي، هفته گذشته براي اولين بار نتوانستم از زيبايي‌هاي ارسباران عکس تهيه کنم. چرا که قطع درختان و تخريب محيط‌زيست بيش از همه به چشم مي‌آيد.» و البته عکاسان ديگري هم بوده‌اند که از قطعي درختان تصاويري را منتشر کرده‌اند. همچنين يکي از کارشناسان محيط زيست کشور که هفته گذشته از ارسباران بازديد داشته، وضعيت اين منطقه را تأسف‌بار و در حد فاجعه توصيف کرده است. با اين حال مشخص نيست که اظهارنظرهايي نظير آنچه از جانب رييس جهادکشاوري استان آذربايجان‌شرقي نقل شد، بر چه اساس و با چه هدفي مطرح مي‌شود. از سوي ديگر، چنين شرايطي، اذهان عمومي را نسبت به پشتيباني نهادهاي دولتي و مسؤولين نسبت به محيط‌زيست بي‌اعتماد مي‌کند و اين حس، ناخودآگاه به‌وجود مي‌آيد که اتفاقاتي در پشت‌پرده در جريان است که منافع مردم در نظر گرفته نمي‌شود و از طرفي در شُرُف قضايا قرار نمي‌گيرند. تنها واکنش و پاسخ دلواپسان حقيقي کشور به اين اظهارات شايد اين باشد که: «اگرچه مي‌گويي حال ارسباران خوب است امّا ما باور نمي‌کنيم و نگرانيم». اين دلواپسي شايد از تجربه تلخ تماشاي مرگ تدريجي يک درياچه باشد. اگر روزنامه‌ها و آرشيو خبري بسياري از رسانه‌هاي يک دهه پيش را جستجو کنيم مي‌بينيم که همه مي‌گفتند درياچه اروميه در حال خشک شدن است، ولي مسؤولين با اطمينان‌ خاطر و غرور مي‌گفتند نه خبري نيست و جايي براي نگراني وجود ندارد. اما مدت زيادي طول نکشيد که ستاد احياء براي درياچه تشکيل دادند. حفر غيرقانوني چاه‌ها آشکار شد، هرچند ديگر خيلي دير شده بود.   عکس‌ها از نگاه دوربین بهرام تندران  

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.