ببینید / ته‌سیگارها کجا می‌روند؟
×

منوی اصلی

   تاریخ انتشار: 16 خرداد 1401 ارسال توسط: مدیر کل برچسب ها : ,
 

از حدود ۸ میلیارد جمعیت در جهان ۴/۵میلیارد ته‌سیگار سالانه در طبیعت رها می‌شود و با وجود این همه مشکل زیست محیطی این همه ته‌سیگار روی زمین چه کار می‌کنند و در نهایت چه بلایی برسرشان می آید؟  

مشکل اساسی از لحظه‌ای شروع می شود که فیلتر سیگار خیس شده و وارد آب می شود. در این صورت فیلتر ته‌سیگار باز شده و سم آن وارد زمین، آبراه‌ها، رودها و حتی دریاها می شود.

استات سلولز یا همان فیلتر سیگار نه تنها حاوی مواد سمی است بلکه مانند پلاستیک بسیار جان‌سخت هست و به کندی تجزیه می شود و تنها با دور انداختن ته‌سیگارها سالانه ۱۷۵ هزار تن زباله غیر ارگانیک تولید می‌شود که حدود ۱۴ سال طول می کشد تا تجزیه شود.

اگر به طور تخمینی چهار تا پنج میلیارد ته‌سیگار سالانه دور انداخته شود می توان گفت بخش‌هایی از این فیلترها وارد بدن ۷۰ درصد پرندگان دریایی و ۳۰ درصد لاک‌پشت‌ها می‌شود.

سالانه بیش از ۸ میلیون نفر در جهان جان خود را به علت کشیدن سیگار از دست می دهند. اما از اینکه چقدر موجود زنده در طبیعت با فیلتر سیگار می میرند، آماری در دست نیست، موجوداتی که نه سیگار می کشند و نه سرطان ریه می گیرند بلکه با فیلتر سیگار می میرند. پس سیگاری های عزیز اگه می خواهید خودتان را به کشتن بدهید، حداقل فیلتر سیگارتان را در طبیعت رها نکنید.

گزارش، تصویر و تدوین: مهلا داریان