یکشنبه ۱ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 23rd September 2018

خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۵

کد خبر : 88030

شجاعت يا گستاخي

<p style="text-align: justify;">هر آن کس که او کار خسرو شنود به گيتي نبايدْش گستاخ بود</p>

هم نوا/ سید رضا علوی

هر آن کس که او کار خسرو شنود به گيتي نبايدْش گستاخ بود

فريدون بابايي‌اقدم عزيز! ذيل کلمه گستاخ در لغت‌نامه مرحوم علي‌اکبر دهخدا چنين آمده است:

گستاخ بودن. [ گُ دَ ] (مص مرکب) بي‌حيا بودن. بي‌شرم بودن. وقيح بودن. || جسور بودن. جسارت ورزيدن.

راستش داستان چيز ديگري است. بگذاريد از همان اول برايتان بگويم. آن زمان که عده‌اي از دوستان شما در شورا به اين باور رسيدند که تمامي کارکنان و کارمندان و کارگران، حتي در قالب شرکت خدماتي و حتي رانندگان استيجاري وظيفه دارند جوابگوي شورا باشند و خود را نه فرد نظارتي، بلکه فرد اجرايي محسوب کردند، کار خراب شد. نمي‌دانم در کجاي اين شهر نگاه عاقل اندر سفيهي با عنوان گروه مشاورين تشکيل شد و از بالاي آن برج به افراد خدوم شهرداري نگاه حقيرانه شد و نتيجه آن معامله بر سر افراد و پست و اين چيزها که شما بهتر از من مي‌دانيد شکل گرفت!

بارها اين جمله را از آن عزيز عضو شورا که در حال حاضر اختيار شرکت در شورا را به جهت اتهامات وارده ندارد شنيدم، که به شهروندي مي‌گفت برويد پيش فلان مدير شهرداري و بگوييد که با من تماس بگيرد و بارها شنيدم که چگونه با حالت تحکم دستوراتي را که شهردار مي‌بايد صادر مي‌کرد به مدير منطقه ديکته مي‌کرد.

عزيز دل، جناب بابايي‌اقدم! دستور دادن و کار خواستن و جواب خواستن و مسؤوليت خواستن از کارکنان شهرداري، کار شورا نيست! بلکه، کار شهرداري است که شورا آن را انتخاب کرده و شهردارِ انتخاب شده، مسؤول و جواب‌گوي کار کارکنان خود در مقابل جمع شورا، نه فرد شورايي‌ست. کارمندي که در مقابل خواسته‌هاي شما اعضاي شوراي شهر تمکين نمي‌کند، گستاخ و بي‌ادب نيست؛ بلکه فرد آگاه به قانون و شجاع و جسور است.

راستش اين همه بي‌آبروئي براي شهر فرهنگ و ادب از آنجايي شروع شد که برخي از اعضاي شوراي شهر يا قانون را نمي‌دانستند و يا، دانسته خلاف مي‌کردند و از تک تک کارکنان شهرداري، انتظار پاسخگوئي و گزارش کاري و گاهي گزارش محرمانه را داشتند.

چرا يک مدير بايد به عضو شورا پاسخ بدهد؟ مگر قانون چنين تعيين نکرده که رابط بين کارکنان و شوراي شهر، شهردار است و مسؤوليت هرعملي در بين کارکنان شهرداري با اوست. شما شهردار را دور زديد و شهردار شايد شما را و کارمند وکارکنان مبهوت از اين بازار آشفته، گاهي به نعل و گاهي به ميخ و گاهي به دستان پر تلاش خود کوبيدند و زماني که مديري خواستار اجراي قانون و خواستار رعايت سلسله مراتب اداري شد، گستاخ و بي‌ادب ناميده شد و شبانه در برج مشاورين شورا، پرونده او بسته و پست به شخصي که مطيع و فرمان‌بر يک يا دو نفر از اعضاي شورا بود سپرده شد. فريدون بابايي‌اقدم عزيز! داستان از آنجا شروع شد و با آبروريزي تبريز بزرگ خاتمه پيدا کرد.

دوست من! کارمندان شجاع را گستاخ خطاب کردن صواب نيست. بيايد مطيع و پيرو قانون باشيم و شورا و اعضاي شورا را در حد و حدود جواب کارمندي تنزيل رتبه ندهيم و شهردار منتخب را مسؤول تمام کارهاي کارمندان دانسته، از او سوال بپرسيم و او جوابگو باشد.

منبع: روزنامه سرخاب

شماره: 2463/ تاریخ: نوزدهم خردادماه 1395

برچسب‌ها, , , ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار