پایگاه خبری - تحلیلی هم‌نوا

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۸ / April 25, 2019

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی:

۷۰۰ روستا در مسیر سیلاب قرار دارند

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: طرح‌های عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با اعتباری بالغ بر سه هزار و 431 میلیارد ریال در دهه حساب 100 امام (ره) افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسند.
به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، حافظ باباپور در نشست خبری اظهار کرد: اجرای طرح هادی در ۱۵ روستا، اجرای آسفالت معابر روستایی در ۱۴ روستا از محل قیر رایگان، صدور ۳۳۹۸ جلد سند مالکیت روستایی، صدور ۱۱۷۹ جلد سند مالکیت شهری، طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی برای ۸۰۰۰ واحد مسکونی، اتمام بازسازی زلزله مناطق شربیان و بهره‌برداری از پروژه ۳۱۲  واحدی بهاران ارسباران پروژه‌های قابل افتتاح در دهه حساب ۱۰۰ امام (ره) است.
وی از نوسازی و مقاوم‌سازی ۵۲ درصد از واحدهای مسکن روستایی در استان خبر داد و گفت: تاکنون درسطح روستاهای استان بیش از ۱۶۶ هزار واحد مسکونی، مقاوم‌سازی شده است.
باباپور در خصوص مطالعه و اجرای طرح‌های هادی روستایی نیز گفت: تاکنون تهیه و مطالعه طرح هادی در ۲۰۱۳ روستای استان انجام شده و در ۸۱۴ روستا نیز اجرای طرح هادی به اتمام رسیده است، همچنین طرح هادی ۷۰۰ روستا نیاز به بازنگری دارد.
وی همچنین از صدور بیش از ۲۱۳ هزار سند مالکیت روستایی و ۲۴ هزار سند در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر خبر داد و گفت: تاکنون ۲۱ هزار پروانه ساختمانی نیز از سوی بنیاد مسکن صادر شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه به عملکرد این بنیاد در حوادث سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن روستایی و پنج هزار واحد شهری در جریان زلزله ارسباران، ساخت ۹۵۴ واحد در جریان سیل سال ۹۶ و ساخت ۳۵۰ واحد در جریان زلزله شهرستان سراب در سال ۹۶ از جمله اقدامات بنیاد مسکن استان است.
باباپور افزود: بنیاد مسکن استان در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر بالغ بر ۱۶هزار و ۵۰۶ واحد در قالب طرح مسکن مهر و ۱۱ هزار و ۵۷۵ واحد در قالب تأمین مسکن ارزان‌قیمت برای اقشار کم‌درآمد احداث کرده است.
وی همچنین از ساخت ۱۰۰۵ واحد مسکونی برای محرومان توسط انجمن خیرین مسکن‌ساز استان خبر داد.
وی به طرح عظیم نهضت قیر یارانه اشاره و خاطرنشان کرد: از سال ۹۴ تا سال ۹۷ حدود ۴۵ هزارتن‌ قیر یارانه به این استان تخصیص یافته که بنیاد مسکن توانسته است تاکنون ۴۵۰ میلیون متر مربع از روستاهای استان را آسفالت کند. سهمیه قیر رایگان استان در سال جاری نیز حدود ۴۸ میلیارد تومان است.
باباپور با بیان اینکه بنیاد مسکن تنها نهاد متولی بازسازی خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی است، بیان کرد: ماشین آلات بنیاد مسکن در مناطق مختلف آذربایجان شرقی در حال لای‌روبی مسیل‌ها بوده و همچنان در مناطق سیل زده لرستان نیز حضور دارند. احتمال دارد به زودی در خوزستان هم حضور یافته و بازسای یکی از شهرستان‌های این استان را بر عهده بگیریم.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۷۰۰ روستا در مسیر سیلاب قرار دارند، گفت:  ۴۰ الی ۴۵ روستا جا‌به‌جا شده و بر اساس مطالعه طرح هادی، از ساخت‌و‌ساز در روستاهای در معرض سیل جلوگیری می‌شود. لیست روستاهای در خطر سیلاب به مراجع قانونی ارسال شده و درخواست اعبتار برای جابه‌جایی کامل و یا بخشی از روستا انجام شده است.
وی در خصوص مشکلات پروژه آفتاب، گفت: پیمانکار این پروژه مشارکتی ۱۷۰ واحدی در تبریز، پس از برنده شدن در مناقصه و دریافت تسهیلات، قصد فرار از کشور را داشت که با هوشیاری نیروهای انتظامی دستگیر شده‌ است. این پروژه پیشرفت ۸۵ درصدی دارد و بخشی از مشکلات آن رفع شده است.
باباپوردر خصوص احداث بزرگراه «تبریز – اهر» گفت: یکی از شرکت‌های وابسته بنیاد مسکن احداث ۳۵ کیلومتر از این بزرگراه را برعهده دارد که حدود ۲۰ کیلومتر از آن زیر بار ترافیک رفته و این شرکت ۱۵ میلیارد تومان از وزارت راه طلب دارد، از طرفی سهمیه قیر نیز برای این پروژه اختصاص نیافته است.
وی با بیان اینکه روستاهای اطراف تبریز خطر بالقوه هستند، گفت: ایجاد حاشیه نشینی جدید در تبریز ممکن نبوده و به همین دلیل حاشیه نشینی در روستاهای اطراف تبریز همچون چاوان، باغ معروف و … به وجود آمده است که همان ویژگی‌های ریز دانگی، ناامنی و نفوذناپذیری را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب