شنبه ۳۰ام تیر ۱۳۹۷ , Saturday 21st July 2018

مهر ۱۹ام, ۱۳۹۴

کد خبر : 63845

از کاهش درآمد شهرداری تبریز از عوارض و تغییرکاربری‌ها تا برخورد نامناسب با مفاخر آذربایجان در تهران

حلسه این هفته شورای شهر تبریز با حضور فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران برگزار شد.

کاهش درآمد شهرداری تبریز از عوارض و تغییرکاربری‌ها

شهردار تبریز گفت: با پایین آمدن درآمد شهرداری از عوارض و تغییرکاربری‌ها باید به سمت مدیریت شرایط و واقعی شدن درآمدها حرکت کنیم.

صادق نجفی در جلسه ظهر امروز شورای شهر تبریز با اشاره به هشدار رئیس جمهوری در مورد حرکت اقتصادی کشور به سمت رکود و نامه 4 اقتصاددان به رئیس جمهور اظهار داشت: بر این اساس و با توجه به پایین آمدن درآمد شهرداری از عوارض و تغییر کاربری‌ها باید به سمت مدیریت شرایط و واقعی شدن درآمدها حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه شهرداری تبریز تنها با 50 درصد ممیزی، 8 میلیارد تومان درآمد ناشی از عوارض نوسازی به 40 میلیارد تومان رسیده است، گفت: در شهرداری فعالیت‌‌های خوبی اتفاق افتاده است تا بتوانیم مشکلات ناشی از شرایط اقتصادی فعلی را کاهش دهیم چرا که وضعیت اقتصادی تا دو سال آینده تفاوت چندانی نخواهد کرد.

شهردار تبریز با تاکید بر اینکه لازم است به سمت درآمدهای واقعی حرکت کنیم، گفت: با توجه به شرایط لازم است در صورت نیاز تعرفه و مقرراتمان را تغییر دهیم.

نجفی افزود: برای مثال قیمت‌گذاری کارشناسان برای کاربری آموزشی در منطقه خاوران، یک میلیون و 300 هزار تومان بوده است که مسلما این رقم، رقم مناسب و درستی نیست و کسی برای کاربری آموزشی که نیازمند متراژ بالاست چنین هزینه‌ای نخواهد کرد.

نجفی با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی یکی از رویکردهای ما برای حل مشکلات است، گفت: تعدیل 40 درصدی درآمد در دستگاه‌های دولتی نیازمند این است که رویکردهای اساسی برای مدیریت این وضعیت اندیشیده شود.

ارایه تسهیلات لازم برای توسعه پارکینگ‌های سطح شهر
عضو شورای اسلامی شهر تبریز بر لزوم ارایه تسهیلات لازم برای توسعه پارکینگ‌های شهر تاکید کرد.

اسماعیل چمنی در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز با بیان این مطلب اظهار داشت: امروز ترافیک مهم‌ترین مشکل شهر تبریز است که پیامدهای ناگوار آن در اتلاف وقت و هزینه شهروندان به وضوح بارز است.
وی ادامه داد: توسعه پارکینگ‌ها از جمله اقداماتی است که باید در برنامه و بودجه لحاظ شود؛ به این منظور باید تسهیلات و تخفیفات لازم برای احداث پارکینگ پیش‌بینی شود.
چمنی با بیان این‌که در کنار توسعه پارکینگ‌ها باید در سامان‌دهی دسترسی‌های شهری نیز اهتمام داشته باشیم، اضافه کرد: تسریع در انتقال زندان، مراکز دولتی و اجرایی و همچنین مشاغل ترافیک‌زا به خارج از شهر باید مورد توجه قرار گیرد.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز همچنین بر لزوم وضع قوانین سختگیرانه در خصوص حرکت خودروهای تک‌سرنشین تاکید کرد.

برخورد نامناسب با مفاخر آذربایجان در تهران
عضو شورای اسلامی کلان شهر تبریزگفت: در تهران با مزارهای روحانی شهید شیخ محمد خیابانی و ستارخان که قهرمانان ملی ایران هستند برخورد مناسبی صورت نمی گیرد.

حبیب شیری آذر در جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز ضمن گلایه از برخورد نامناسب با مزارهای قهرمانان آذربایجانی انقلاب مشروطه در تهران و خطاب به خانم دانشور گفت: زیبنده پایتخت ایران نیست که در آن همواره سنگ های مزار شهدا و قهرمانان ملی آن شکسته بوده و با حاضرین بر سر مزار که به مناسبت های سالروز شهادت و یا دیگر مناسبت های ملی صورت می گیرد، برخورد مناسبی صورت نگیرد.
سخنگوی شورای اسلامی تبریز در ادامه گفت: ما از اعضای شورای اسلامی تهران می خواهیم با مزار این قهرمانان ملی طوری برخورد شود که جایگاهشان رعایت شود.
گفتنی ست خانم دکتر دانشور از اعضای شورای اسلامی تهران بوده و به دعوت شورای اسلامی کلانشهر تبریز جهت ارائه گزارش در مورد فعالیت هایی که شورای اسلامی شهر تهران و به همت خانم دکتر دانشور در زمینه “مسئولیت پذیری اجتماعی” انجام داده است، در این جلسه حضور یافته بود.
دانشور در سخنرانی نیم ساعته اش در صحن علنی شورا به عمده فعالیت ها و تجربه های کم نظیری که در زمینه مسئولیت پذیری اجتماعی انجام داده است، پرداخت.

تردد خودروهای سنگین در مرکز شهر محدود شود
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز ترافیک را مهم‌ترین معضل شهر تبریز عنوان کرد: جلوگیری از تردد خودروهای سنگین در مرکز شهر، در روان‌سازی ترافیک و پیشگیری از تصادفات موثر خواهد بود.

بهروز خاماچی در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز با تقدیر از نقش شرکت واحد اتوبوس‌رانی تبریز گفت: عملکرد اتوبوس‌رانی به خوبی در شهر چشمگیر است.
وی با بیان این‌که در برنامه سال آتی، توسعه مراکز تجاری، ضروری به نظر نمی‌رسد، گفت: نیازمند سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری هستیم.خاماچی ادامه داد: در صورتی که این اتفاق بیفتد، قطعا شاهد افزایش درآمدهای پایدار و  بهبود شاخص‌های اشتغال نیز خواهیم بود.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به موضوع باغ بنکداریان در مسیر پروژه برق‌لامع گفت: با هماهنگی‌های به وجود آمده با سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تبریز، هیچ درختی در این باغ قدیمی قطع نخواهد شد و در صورت ضرورت، درختان موجود در مسیر پروژه به پارک عباس‌میرزا انتقال خواهد یافت.

شورا نه نظارت می کند نه قانون گذاری
عضو شورای اسلامی شهر تبریز ضمن تبریک و تسلیت شهادت سردار همدانی ، خاطرنشان کرد که قرار بود حمایت مالی از جبهه مقاومت اسلامی صورت گیرد که متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

علی شیاری در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه بحث های ارائه شده از طرف اعضای محترم شورای شهر خوب بوده اما نتیجه ای ندارد چرا که در شورای اسلامی چهارم نه قانونگذاری شده و نه نظارتی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: شورا با رای یکجا به بودجه و تعرفه ارائه شده  از طرف شهرداری کار کارشناسی را انجام نمی دهند  و در ادامه نیز نظارتی به هیچ وجه صورت نمیگیرد.
شیاری با بیان اینکه بودجه تبریز غیر واقعی و غیر کارشناسی است افزود:  بودجه واقعی تبریز حداکثر 2000 میلیارد تومان می باشد در حالی که وقتی 3000 میلیارد ارائه شده طبیعی است خیلی از پروژه ها مخصوصا پروژه های اولویت دار مثل مسیر گشایی انجام نمی گیرد.
عضو شورای شهر تبریز  گفت: آمارهای ارائه شده از طرف شهرداری صحیح نمی باشد  چرا که برخی مناطق تحقق 160 درصدی بودجه را اعلام می نمایند و از طرف دیگر همان مناطق حقوق پرسنل را پرداخت نمی نمایند  و در کنار آن بعضا رقم های در آمدی تکرار صورت می گیرد.
شیاری ضمن بیان این مطلب که باید از ارائه لوایح و طرح های دو فوریتی خودداری نمایند تصریح کرد: با این اتفاق کار کارشناسی در بررسی لوایح و طرح ها می تواند صورت بگیرد و جلسات شورا از  طریق لوایح دو فوریتی مدیریت نمی شود.
وی با اشاره به تصویب کمک مالی به تراکتور سازی گفت: اگر مشکل مالی در  شهرداری داریم چرا چنین لوایحی مطرح می شود . فلذا این اقدامات نشان دهنده آنست که به خاطر چند رای در انتخابات چنین اتفاقاتی می افتد  اگر عزیزان در واقعیت دغدغه تراکتورسازی دارند چرا اندکی از پول را ، خود پرداخت نمی نمایند و صرفا از منابع شهرداری پرداختها تصویب می شود.
شیاری عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز همچنین با تشکر از برگزاری مسابقات زورخانه ای از طرف شهرداری افزود : اگر باز مشکل مالی داریم و نمی توانیم حقوق پرسنل را پرداخت کنیم چرا هزینه بالایی   برای آن صورت می گیرد چرا قبلا چنین کمکهایی به آن هیئت ورزشی صورت نگرفته است اما با روی کار آمدن رئیس هیت جدید چنین کمکهایی صورت می گیرد.
وی در پایان توجه عزیزان را به تامین منافع شهری جلب نمود.

نصب چراغ‌های راهنمایی صدادار در سطح شهر / طراحی ایستگاه‌های کارگری در میادین مشخص
رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تبریز، با اشاره به مشکلات نابینایان گفت: کمیته‌ای در خصوص مناسب‌سازی فضاهای عمومی در معاونت عمرانی شهرداری فعال است؛ با این حال نیازمند همت بیشتری در این خصوص هستیم.
ایرج شهین‌باهر در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز، طراحی و نصب چراغ‌های راهنمایی صدادار را از جمله اقدامات لازم در این راستا عنوان کرد.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز همچنین بر لزوم طراحی ایستگاه‌های کارگری در میادین مشخص شهر تاکید و خاطرنشان کرد: تعبیه این ایستگاه‌ها هزینه چندانی ندارد و در بودجه نیز پیش‌بینی شده است.
وی افزود: این موضوع در صورت تحقق، در حفظ سیمای بصری شهر و تکریم جایگاه کارگران شریف موثر خواهد بود.
با رکود نفس گیر در بخش مسکن مواجه هستیم
عضو کمیسیون سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر تبریز، اصل انعطاف‌پذیری را از جمله ضرورت‌های تدوین بودجه عنوان کرد و گفت: متاسفانه مسیر سرمایه‌گذاری در بخش مسکن توجیه خود را از دست داده است و لازم است که در این خصوص، برنامه و بودجه از انعطاف‌پذیری لازم برخوردار باشد.

سعید محدث در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز با بیان این‌که 30 الی 40 درصد درآمدهای شهرداری از محل صدور پروانه‌های ساختمانی است، خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم در مسیر «سرمایه‌گذاری در بخش مسکن» که یکی از عمده‌ منابع درآمدهای شهرداری است، گام برداریم، باید سیاست‌های کلان‌ تشویقی در بودجه اعمال کنیم.
وی ادامه داد: امروز، با یک رکود نفس‌گیر در بخش مسکن مواجهیم و نباید باری که بر دوش شهرداری است را سنگین‌تر کنیم؛ به این منظور، ایجاد صندوق ذخیره ریالی ضروری است.
محدث با بیان این‌که اقدامات که شهرداری انجام داده در 30 سال اخیر بی‌نظیر است، متذکر شد: همت همکاران شهرداری و در راس آن‌ها شهردار کوشای شهرمان، قابل تقدیر است؛ هر نقدی به این مجموعه، باید با لحاظ کردن کوشش‌های گسترده این عزیزان باشد.
عضو شورای اسلامی شهر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حالی که برخی شهرها که با جعل واقعیات تاریخی، به دنبال هویت‌سازی و مقبره‌سازی در شهرها هستند، امروز ما شاهد غربت مجموعه تاریخی دو کمال، بنای خلعت‌پوشان و مجموعه ربع رشیدی هستیم.
محدث تاکید کرد: جایگاه این سه مجموعه فاخر تاریخی باید مورد تبیین قرار گرفته و با فضاسازی‌های شایسته احیا شود.

 

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار