شنبه ۳۰ام تیر ۱۳۹۷ , Saturday 21st July 2018

مهر ۱۵ام, ۱۳۹۴

کد خبر : 62909

وقتی بنرهای تبلیغاتی مهندسان ساختمان فضای شهر تبریز را پر می‌کند

اگر این روزها گذرتان به تبریز و خیابان‌های شلوغ آن بیفتد انبوه بنرهای کوچک و بزرگ تبلیغاتی را خواهید دید که نه مخصوص تبریک و تسلیت هستند و نه مربوط به تبلیغات شورای شهر و یا انتخابات مجلس، بلکه همه آنها برای انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی نصب شده است.

۱۶ مهر انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در حالی برگزار می‌شود که تلاش کاندیداها برای ورود به هیئت مدیره این سازمان و صرف هزینه‌های بالا برای چاپ و درج بنرهای تبلیغاتی و ارسال پیامک‌های نامحدود تبلیغاتی به نوعی جالب و البته عجیب است.

بیلبوردهای تبلیغاتی شهر و فضای پیرامونی خیابان‌های شلوغ تبریز پر است از بنرها و عکس‌های رنگی کاندیداها و بعضا شعارهای عجیبی که قرار است مهندسان ساختمان آنها را عملی کنند، شعارهایی که نه تنها در چارچوب اختیارات این سازمان نیست بلکه شاید از توان و اراده نمایندگان مجلس نیز خارج باشد.

انتخابات نظام مهندسی ساختمان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین انتخابات صنفی در کشور است که نتایج آن و عملکرد نظام مهندسی تاثیر بسزایی در سرنوشت صنعت ساخت و ساز کشور و به تبع آن اقتصاد دارد ولی بدون شک این اهمیت به میزانی نیست که هزینه‌های زیادی برای ورود به هیئت مدیره این سازمان در یک استان صرف شود.

با مردم کوچه و بازار که مشغول صحبت می‌شوم از نصب این بنرها و نحوه تبلیغات برای ورود به هیئت مدیره یک سازمان کوچک صنفی انتقاد می‌کنند عده‌ای می‌گویند صرف این هزینه‌ها درست و منطقی نیست و عده‌ای دیگر نیز می‌گویند که صرف این هزینه‌ها و این تلاش برای ورود به هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان ممکن است شائبه‌هایی برای مردم به وجود آورد که هدف کاندیداها برای ورود به عرصه صرفا خدمت به مردم نیست.

رقابت ۱۶۰ مهندس ساختمان برای ورود به هیئت مدیره ۱۵ نفری

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی  در این خصوص می‌گوید: پنج شنبه این هفته ۱۶۰ نفر مهندس ساختمان برای ورود به هیئت مدیره ۱۵ نفری باهم رقابت می‌کنند.

ایرج شهین باهر که عضو شورای شهر تبریز است می‌افزاید: جامعه آماری سازمان نظام صنفی مهندسان ساختمان در آذربایجان شرقی جهت شرکت در این انتخابات ۲۷ هزار نفر بوده که به جهت شروط اعلام شده فقط نزدیک به ۱۰ هزار نفر می‌توانند به کاندیداهای موردنظر رای دهند.

از این مهندس ساختمان درخصوص تعداد اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان در خود کلانشهر تبریز سوال ‌می‌کنم که می‌گوید: در تبریز ۱۵ هزار نفر عضو داریم که فقط ۵ هزار نفر آنها می‌توانند رای دهند چراکه پرداخت حق عضویت سالانه برای شرکت در انتخابات ضروری است.

با این اوصاف این شیوه تبلیغات خیلی عجیب است، تبلیغات به این شکل و به این عظمت برای جلب نظر فقط ۵ هزار مهندس ساختمان در تبریز.

تبلیغات به این شکل و شمایل به هیچ وجه درست و اثربخش نیست

سوال دیگرم از رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی به نحوه تبلیغات کاندیداها برای این انتخابات اختصاص دارد که شهین باهر این چنین پاسخ می‌دهد: تبلیغات به این شکل و شمایل به هیچ وجه درست و اثربخش نیست.

وی با تاکید بر اینکه انتخابات نظام مهندسی ساختمان انتخاباتی صنفی است که مخاطبان خاص و محدودی دارد، می‌گوید: به هیچ عنوان با این شرایط اقتصادی کشور صحیح نیست که پول‌های زیادی برای تبلیغات، چاپ و نصب بنر هزینه شود.

وی درخصوص شعارهای عجیب برخی از کاندیداها نیز می‌گوید: نباید خارج از ضوابط و اختیارات نظام مهندسی ساختمان شعار داده شود چراکه این شعارها می‌تواند باعث انحراف افکار عمومی شود، در این روزها شعارهایی در روی بنرها می‌بینم که واقعا تحقق آنها امکان پذیر نیست.

عضو شورای شهر تبریز به دریافتی‌های اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اشاره می‌کند و می‌گوید: اعضای هیئت مدیره حقوقی دریافت نمی‌کنند و فقط مبالغ اندکی حق جلسه می‌گیرند که پول تمام این جلسات در یک دوره کمتر از چاپ و نصب ۳۰ عدد بنر خواهد بود.

تبلیغات کاندیداهای انتخابات نظام مهندسی ساختمان در تبریز شبیه تبلیغات نمایندگان مجلس است

یکی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در گفتگو  با انتقاد از صرف هزینه‌های بالا برای تبلیغات می‌گوید: تبلیغات کاندیداهای انتخابات نظام مهندسی ساختمان در تبریز شبیه تبلیغات نمایندگان مجلس است.

احمد شمس وحدتی با تاکید بر اینکه باید تبلیغات برای مجموعه این سازمان انجام شود، ادامه می‌دهد: جناح بندی سیاسی در این انتخابات معنایی ندارد و هدف باید خدمت به مردم باشد.

وی سپس با بیان اینکه نباید انتخابات خارج صنفی برگزار شود، می‌افزاید: نباید با صرف این مبالغ بالا برای تبلیغات انتخابات نظام مهندسی ساختمان را انتخاباتی غیر صنفی جلوه داد.

تب و تاب برگزاری انتخابات نظام مهندسی آذربایجان شرقی در این ساعات باقی مانده به برگزاری انتخابات به اوج خود رسیده است و انتظار می‌رود تا کاندیداها تمام چارچوب‌های لازم و معقول را برای تبلیغات درنظر بگیرند و از صرف هزینه‌های اضافی خودداری کنند.

گزارش: محمدرضا علی اشرفی

منبع: مهر 

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار