شنبه ۳۰ام تیر ۱۳۹۷ , Saturday 21st July 2018

شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۴

کد خبر : 57855

مدیران تنها منافع سازمانی خود را حفظ می کنند/ آیا بخشنامه وزیر راه و شهرسازی جلوی استفاده از منافع مشترک را می گیرد؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی هم نوا، طبق بخشنامه وزیر راه و شهرسازی مهندسان کارمند وزارت کشور و شهرداری‌ها برای شرکت در انتخابات هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی منع شدند و هدف از ابلاغیه این بخشنامه استقلال سازمان های نظام مهندسی بود.

در بخشی از این ابلاغیه نوشته شده است؛ «با توجه به اصل ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تبصره چهار ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب ۱۳۷۳ و نظر به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها مطابق ماده سه قانون مدیریت خدمات کشور مصوب سال ۱۳۸۶ موسسه عمومی غیردولتی تلقی می شوند، در راستای اجرای مواد یک و ۱۵ قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب ۱۳۹۰ و به جهت وجود تعارض منافع، منع انحصار و تسهیل رقابت سالم عضویت همزمان کارکنان مراجع صدور پروانه ساختمان، کارکنان وزارت کشور، شهرداری ها و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی یا کاردانی ساختمان استان یا عضویت در شورای انتظامی یا تصدی سمت بازرس در این سازمان ها، جایز نمی ‌باشد.»

بعد از ابلاغ این بخشنامه وزیر راه و شهرسازی در خصوص انتخابات هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی برای برخی از افراد شائبه ای به وجود آمده بود که وزیر برای یکسان کردن شرایط برای این دوره از انتخابات مدت زمان سه روزه ای را برای ثبت نام کنندگان واجد شرایط تعیین کرد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر برخی از مهندسان فعال در مجموعه وزارت کشور، مجموعه شهرداری و اعضای شورای شهر تبریز به بخشنامه ابلاغ شده وزیر راه و شهرسازی مخالف و عده ای نیز مخالف هستند.

خبرنگار هم نوا برای بررسی این موضوع گفتگویی با چند تن از ثبت نام کننده ها برای این دوره از انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی که خود از مجموعه شهرداری هستند، گفتگویی ترتیب داده است که در مطلب زیر می خوانید.

***

بخشنامه وزیر راه و شهرسازی برای ثبت نام در انتخابات نظام مهندسی مشکلاتی دارد

رئیس نظام مهندسی آذربایجان شرقی و عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز در گفتگو با خبرنگار هم نوا با اشاره به انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی استان و همچنین در خصوص ابلاغ بخشنامه وزیر راه و شهرسازی کشور افزود: بخشنامه وزیر راه و شهرسازی از لحاظ شکل و محتوایی مشکلاتی دارد، از جمله این مشکلات بحث دو شغله بودن ثبت نام کنندگان  انتخابات این دوره از نظام مهندسی استان است.

ایرج شهین باهر ادامه داد: عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی و همچنین اعضای شورا بودن شغل نیست و این بخشنامه در دیوان عدالت اداری در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه بنده در این دوره از انتخابات نظام مهندسی استان ثبت نام کرده ام، افزود: بنده به علت احساس تکلیفی که به شهروندان تبریزی دارم دوست دارم در این انتخابات شرکت کنم تا در نظام مهندسی استان تاثیرگذار باشم.

شهین باهر اظهار داشت: نتیجه اقدامات انجام شده در طول 9 ماه گذشته در نظام مهندسی انعکاس یافته و مردم نیز از این اقدامات رضایت دارند.

وی همچنین در ادامه تکریم ارباب رجوع و کنترل در ساخت مسکن را یکی از اقدامات مثبت اعضای سازمان نظام مهندسی  فعلی عنوان کرد.

تعیین شرایط برای انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی قدمی برای اصلاح جامعه است

یکی از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز در گفتگو با خبرنگار هم نوا با بیان اینکه بنده نیز در انتخابات این دوره از هیئت مدیره نظام مهندسی آذربایجان شرقی شرکت کرده ام، اظهار داشت: وزیر با ابلاغ بخشنامه ای قصد اصلاح در امور انتخابات هیئت مدیره نام مهندسی را دارد و نباید به این بخشنامه به علت منافع شخصی خود ایراد و اشکال بگیریم.

رسول درسخوان اضافه کرد: اگر بخواهیم جامعه مان به صورت اصولی حرکت کند، باید از گفته های وزیر راه و شهرسازی حمایت کنیم، حتی اگر این اقدام به ضررمان باشد.

وی همچنین در ادامه گفت: شاید برخی از افراد با لابی بخواهند باعث منصرف شدن تصمیم وزیر راه و شهرسازی شوند، اما به نظر بنده این بخشنامه قدمی برای اصلاح جامعه است و این امر در نامه وزیر نیز به صورت دقیق قید شده است.

درسخوان اظهار داشت: بنده در خصوص نحوه برگزاری انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی استان از فرد خاصی حمایت نمی کنم و تنها گفته وزیر راه و شهرسازی در خصوص این انتخابات را تایید می کنم.

 

ایجاد تضاد منافع با نپذیرفتن بخشنامه وزیر راه و شهرسازی در خصوص انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی

مدیر پروژه ایستگاه های خط یک مترو شهرداری تبریز در گفتگو با خبرنگار هم نوا با اشاره به انتخابات نظام مهندسی استان و همچنین در خصوص ابلاغ بخشنامه وزیر راه و شهرسازی کشور اظهار داشت: با نپذیرفتن بخشنامه وزیر راه و شهرسازی در خصوص انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی تضاد منافع ایجاد می شود.

رضا زائر همچنین در ادامه با بیان اینکه بنده هم در زمان ثبت نام برای انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی شرکت کرده ام، افزود: در زمانی که ما در این انتخابات ثبت نام کرده بودیم هنوز وزیر راه و شهرسازی بخشنامه عدم شرکت کارمندان حوزه شهرداری را ابلاغ و اعلام نکرده بود.

وی با اشاره به بخشنامه ابلاغ شده از سوی وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم امکان ثبت نام برای کارمندان وزارت کشور، مجموعه شهرداری و همچنین اعضای شوراهای شهر و روستا گفت: ذات بخشنامه وزیر راه و شهرسازی صحیح است و علت صحیح بودن این امر این است که زمانیکه فردی در شهرداری یا ارگان های وابسته به صدور پروانه وابسته باعث تضاد منافع ایجاد شود.

مدیر پروژه ایستگاه های خط یک مترو شهرداری تبریز تصریح کرد: یک مدیر نمی تواند همزمان از منافع شهرداری و نظام مهندسی حفاظت کند و آن فردی که تصمیم گیر است نمی تواند همزمان برای هر دو سازمان و مجموعه تصمیم گیری کند.

زائر اضافه کرد: یک مدیر باید برای منافع یک سازمان تلاش کند و به نظر بنده بخشنامه وزیر راه و شهرسازی خوب است.

وی با بیان اینکه فردی که در شورای شهر و یا در مجموعه شهرداری است همزمان فرصت خدمت به مجموعه دو سازمان را ندارد، اظهار داشت: زمان ناکافی یک مدیر نمی تواند پاسخی به دغدغه ها و مشکلات مهندسان و کاهش مسایل مربوط به این حوزه باشد.

مدیر پروژه ایستگاه های خط یک مترو شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: یک شهردار و یا اعضای شورا در زمینه فعالیت خود به هر میزانی که فعالیت کند، باز هم برای فعالیت برای آن مجموعه جا دارد.

وی همچنین در ادامه گفت: بخشنامه وزیر راه و شهرسازی برای برخی از مدیران و افراد شک و شبهاتی در زمینه ثبت نام انتخابات قبل از ابلاغ بخشنامه ایجاد کرده بود که وزیر راه و شهرسازی با تمدید مدت زمان برای ثبت نام انتخابات نظام مهندسی شرایط یکسان برای ثبت نام کنندگان را فراهم کرد.

***

در سال های گذشته شرکت در انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان با موانعی همراه نبود، اما امسال ابلاغ بخشنامه وزیر راه و شهرسازی برخی از افراد را تکان داد و این امر باعث شد که صدای برخی از افراد که مهندس وزارت کشور، مجموعه شهرداری و شورای شهر تبریز و روستا هستند را درآورد، در حال حاضر باید منتظر باشیم تا ببینیم این بخشنامه تا چه حدی در اصلاح انتخابات سابق و جلوگیری از منافع مشترک مدیران این سازمان خواهد داشت؟

………………………………

گزارش از زهرا ناصران

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار