یکشنبه ۱ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 23rd September 2018

بهمن ۱۵ام, ۱۳۹۳

کد خبر : 20721

آیین گرامیداشت عکاس برجسته آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد

<p style="text-align: justify;"><span style="text-align: justify;">عکس های این هنرمند فقید از مناظر طبیعی و تاریخی آذربایجان و تصویربرداری دو فیلم سینمایی سارای و سکوت کوهستان از مهمترین فعالیت های هنری وی به شمار می رود و کتاب عکس نفیس و ارزشمندی نیز از این استاد توسط نشر سروش منتشر شده است.</span></p>

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هم نوا به نقل از  ایرنا، مرحوم خانعلی صیامی (۱۳۳۱ – ۱۳۹۲) متولد کلیبر و از عکاسان شناخته شده کشور بود و عکس های هنری شاخص و برجسته ای از مناطق مختلف آذربایجان به تصویر کشید و در چندین جشنواره ملی و بین المللی مقام های برتر را از آن خود نمود.

عکس های این هنرمند فقید از مناظر طبیعی و تاریخی آذربایجان و تصویربرداری دو فیلم سینمایی سارای و سکوت کوهستان از مهمترین فعالیت های هنری وی به شمار می رود و کتاب عکس نفیس و ارزشمندی نیز از این استاد توسط نشر سروش منتشر شده است.

منتخب هیات داوران جشنواره بین المللی شانگهای چین (۱۹۸۷)، دیپلم افتخار و جایزه کالج عکاسی توکیو در سیزدهمین جشنواره بین المللی جهانی عکس آسیا و اقیانوسیه (۱۹۸۸)، دیپلم افتخار و جایزه خطوط هوایی ژاپن در هفدهمین جشنواره عکس آسیا و اقیانوسیه (۱۹۹۶)، تندیس و دیپلم افتخار جشنواره داسک ترکیه (۲۰۰۷) و فستیوال دوسالانه هنرهای تجسمی در موزه مونتونه سنت فرانسیسکو مونتن ایتالیا (۲۰۱۱) جوایز خارجی زنده صیامی هستند.

وی همچنین مقام نخست بخش اجتماعی و انسانی جشنواره انجمن سینمای جوان آذربایجان غربی (۱۳۶۵)، مقام نخست بخش فرهنگ و هنر اولین جشنواره انجمن سینمای جوان آذربایجان شرقی (۱۳۶۶)، مقام نخست بخش زندگی دومین جشنواره انجمن سینمای جوان آذربایجان شرقی (۱۳۶۷)، مقام نخست بخش اسلاید اولین مسابقه عکس و اسلاید صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (۱۳۶۷)، رتبه دوم سومین مسابقه فرهنگی و هنری فجر استان آذربایجان شرقی و رتبه چهارم نخستین جشنواره فرهنگ ایران زمین (۱۳۸۳) را از ان خود کرد.

فرماندار تبریز در آیین گرامیداشت یاد و خاطره استاد صیامی، فعال بودن و بالندگی هنر عکاسی در آذربایجان شرقی را حاصل فعالیت مستمر و خالصانه هنرمندانی همچون این استان فقید دانست و گفت: هنرمندانی همچون صیامی نقش مهمی در اعتلای فرهنگی جامعه داشتند و باید با زنده نگه داشتن یاد خاطره این عزیزان، برای آینده هنرمندان کشور الگوسازی کرد.

رحیم شهرتی فرد رمز هنرمندی را قدرت کشف زیبایی ها، ابتکار را گوهر هنر و آفت این عرصه را تقلید برشمرد و افزود: هنرمندی همچون صیامی در زیبایی، حقیقت را می جست و با ابتکار و تکیه بر حساسیت درونی خود زیبایی ها را به تصویر می کشید.

وی گفت: استاد فقید صیامی از جمله هنرمندانی است که با فعالیت خود خود زیبایی هارا در اختیار هنردوستان قرار داد و با این کار هیچگاه از یاد و خاطره مردم نخواهد رفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این آیین، هنر را زبان گویای روح هنرمند نامید و گفت: آثار هنرمندی همچون استاد صیامی نیاز به ترجمان ندارد و در هر کجای دنیا قابل فهم است.

فرزین حق پرست اظهار کرد: آوازه این استاد فقید در تمام جهان گسترده است و آثار هنری وی زبان گویایی در وصف روح لطیف این هنرمند به شمار می رود.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در آیین تجلیل از استاد فقید صیامی گفت: انقلاب اسلامی به پشتوانه ماهیت اصیل خود، یک انقلاب فرهنگی است و تجلیل از هنرمندانی همچون استاد صیامی در جهت زنده نگه داشتن این ارزش ها برگزار می شود.

علی محرمی ادامه داد: جامعه ای که قدرشناس هنرمندان، بزرگان و اصحاب فضل و فرهنگ نباشد دچار بی هویتی و خودباختگی فرهنگی خواهد شد و نسل های آتی آن نخواهد توانست راه پیشکسوتان خود را ادامه دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز با ارسال پیامی به این آیین، یاد و خاطره استاد فقید خانعلی صیامی را گرامیداشت.

علی اکبر صفی پور پیش از این نیز در وصف شخصیت این هنرمند فقید، وی را از عکاسان بنام آذربایجان برشمرده بود که در پرتو یک عمر کوشش صادقانه در اعتلای هنر عکاسی کشور گام برداشته است.

وی اظهار امیدواری کرده بود که هنرمندان عرصه عکاسی استان با زنده نگه داشتن آثار و یاد و خاطره استاد صیامی، هنر مردمی و پویای وی را بیش از پیش به جوانان و اهالی فرهنگ و هنر نمایان سازند.

در پایان آیین گرامیداشت استاد فقید صیامی طی آیینی نمادین سالن آمفی تئاتر مجتمع سینمایی ۲۲ بهمن تبریز به نام آن زنده یاد مزین شد.

این عکاس برجسته کشور چهارم آبان ماه سال ۹۲ چهره در نقاب خاک کشید و در قطعه هنرمندان وادی رحمت تبریز به خاک سپرده شد.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار