پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۹, ۱۳۹۷ / November 20, 2018

شجاعت او، کیمیای روزگار است

شهید آیت‌الله محمدعلی قاضی طباطبایی که در چنین روزی از سال 1358به دست گروهک فرقان به شهادت رسید؛ خصایص و ویژگی‌های بسیاری داشت. می‌توان فهرست بلندبالایی از اصالت خانوادگی، سواد عالی، تحقیق و پژوهش، زندان و تبعید و... برایش نوشت. اما شاید بهتر باشد او را به صفت شجاعت ستود. چیزی که کیمیای روزگار ما است.

به گزارش همنوا برای نسل جوان انقلاب اسلامی که شاید او را ندیده‌اند یا تصویر مبهم و تاری از او در خاطره دارند، شاید داشتن امام جمعه‌ای و مراد و مرشدی چون او یک رویا باشد. مردی که خصلت اصلی او را مبارزه با ظلم می‌شناسند. شهید آیت‌الله محمدعلی قاضی طباطبایی که در چنین روزی از سال ۱۳۵۸به دست گروهک فرقان به شهادت رسید؛ خصایص و ویژگی‌های بسیاری داشت. می‌توان فهرست بلندبالایی از اصالت خانوادگی، سواد عالی، تحقیق و پژوهش، زندان و تبعید و… برایش نوشت. اما شاید بهتر باشد او را به صفت شجاعت ستود. چیزی که کیمیای روزگار ما است.

در ادامه نگاهی اجمالی به اقدامات شجاعانه آیت‌الله قاضی می‌اندازیم که تاثیر بسیار مهمی در سرنوشت ایران و تبریز داشته‌است.

آیت‌الله قاضی از کسانی بود که اعلامیه امام خمینی(ره) را در خصوص انجمن‌های ایالتی و ولایتی امضا کرد.

در واقعه مدرسه طالبیه که طی آن اعلامیه‌ای از امام خمینی(ره) روی دیوار نصب شده بود و شهربانی می‌خواست اعلامیه را بردارد؛ این آیت الله قاضی بود که مانع این عمل شد. شجاعت او باعث شد شهربانی مدرسه طالبیه را محاصره کند. در این زمان بازاریان تبریز به حمایت برخاستند و قرق مدرسه را شکستند. نقش محوری شهید قاضی در این جریان شاید باعث شد که مبارزه به  میان مردم نفوذ کند. اما شهید به این اندازه اکتفا نکرد و در اعتراض به این اتفاق، اعلامیه‌ای با خط سرخ در سراسر تبریز منتشر کرد.

بعد از واقعه ۱۹ دی ماه و قیام مدرسه فیضیه قم، منزل او پناهگاه مبارزان شده بود. همین شجاعت بی‌نظیر او و قدرت رهبری مردم قیام ۲۹ بهمن را رقم زد. تاثیر او بر مردم به قدری بود که او را «خمینی آذربایجان» می نامیدند. پرونده چهارجلدی ساواک برای او نشان دهنده نظارت دائمی ساواک بر رفتار او بود.

از دیگر اقدامات شجاعانه او می‌توان به تاسیس صندوق «مجاهدان اسلامی» اشاره کرد که به وسیله این نهاد از خانواده‌هایی که زندانیان سیاسی داشتند حمایت می‌شد.

شجاعت شهید قاضی طباطبایی به قبل از انقلاب محدود نماند. بعد از انقلاب مهم‌ترین فعالیت او در جهت رفع کدورت‌ها  و اختلافات بین گروه‌های مختلف مردم بود.

مردم تبریز هیچ‌گاه او را از یاد نخواهند برد. او را که دست رئوف، اندیشه عمیق و شجاعتی بی‌تزویر داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *