پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۷, ۱۳۹۷ / November 18, 2018

شفاف‌سازی میراث فرهنگی در خصوص مسیرگشایی محله سرخاب

به دنبال اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر این‌که «خانه‌های قدیمی محله سرخاب و حتی بازارچه این محله در نتیجه اجرای پروژه‌ی مسیرگشایی در محله سرخاب تبریز، تخریب می‌شوند»، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان توضیحاتی در این رابطه ارائه داد.
به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، مرتضی آبدار با بیان این‌که ثبت جهانی بازار تاریخی تبریز مبداء و مسیر تصمیم گیری‌های اجرایی در محدوده تاریخی و فرهنگی تبریز است، اظهار کرد: از زمانی که بازار تاریخی تبریز به عنوان یک ابنیه جهانی به ثبت رسید، ضوابط در مورد بافت تاریخی و فرهنگی این منطقه فرق کرد و ضوابط جهانی در این رابطه حاکمیت داشته و همه موظف به رعایت آن هستیم.
وی با بیان این‌که در سال ۱۳۷۸ طرح تفصیلی بافت تاریخی و فرهنگی تبریز توسط مهندسين مشاور نقش جهان پارس مطالعه و به تصویب رسید، افزود: یکی از موضوعات این طرح، احیای میدان صاحب آباد(میدان صاحب الامر) بود و بر اساس این طرح پیشنهاداتی ارائه شده بود تا از یک قسمت، مسیرگشایی شود.
وی گفت: پروژه‌ی مسیرگشایی در محله سرخاب بعد از این‌که بازار تبریز در سال ۸۹ به ثبت جهانی رسید، لغو و متوقف شده است و اکنون هیچ فعالیت عمرانی در این رابطه وجود ندارد؛ مصوبه‌ای داریم که ایجاد مسیرگشایی و اقدامات جدید در بافت قدیمی که مغایر با ضوابط جهانی یونشکو باشد، ممنوع بوده و ما این موضوع را رسماً به شهرداری ابلاغ کرده‌ایم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با تاکید بر این‌که بعد از ثبت جهانی بازار تبریز در سال ۸۹ ضوابط جهانی میراث فرهنگی یونسکو در این رابطه حاکمیت دارد، گفت: تاسف می‌خوریم که بعضا در فضای مجازی به جای اینکه روشنگری اساسی شود، شایعاتی این چنینی مطرح می‌شود چرا که تصاویر ابنیه‌های منتشر شده در فضای مجازی به این موضوع(پروژه‌ی مسیرگشایی) هیچ ارتباطی ندارد.
وی با بیان این‌که امروز به همراهی مدیر پایگاه جهانی بازار، معاون میراث فرهنگی اداره کل و مدیر میراث فرهنگی شهرستان تبریز از محل موردنظر بازدید کردیم، تاکید کرد: اتفاقاتی که در گذشته در این رابطه افتاده همگی متوقف شده و آنگونه که بحث را در فضای مجازی مطرح می‌کنند، حقیقت ندارد.
آبدار با اشاره به این‌که تابلویی هم که در مسیر نصب شده مربوط به گذشته بوده و به دستور میراث فرهنگی برداشته می‌شود، تاکید کرد: شهرداری بدون هماهنگی با دفتر پایگاه جهانی بازار، هیچگونه اقدامات عمرانی نمی‌تواند در این محدوده انجام دهد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این رابطه در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: پروژه‌ی مسیرگشایی در سال ۸۷ مصوب شده بود که از سال ۸۹ به بعد با ثبت جهانی بازار تاریخی تبریز، متوقف شد و امکان اجرای ادامه‌ی پروژه لغو شد. 
سید حسن قریشی با بیان این‌که تصویر بنایی که در فضای مجازی منتشر شده هیچ ربطی به پروژه نداشته و از آن فاصله دارد، تاکید کرد: این درحالی است که پروژه از سال ۸۹ متوقف شده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا قبل از ثبت جهانی بازار(در سال ۸۹) و زمانی که روند این پروژه متوقف نشده بود، خانه‌ی تاریخی در مسیر طرح وجود داشت که تخریب شده باشد؟ گفت: خیر چنین موردی وجود نداشته و خانه‌های واقع در این محله الزاما تاریخی ثبتی نیستند و صرفا قدیمی هستند.
قریشی با تاکید بر این‌که از سال ۸۹ تا کنون در این مسیر در رابطه با طرح مسیرگشایی، هیچ عملیات عمرانی انجام نشده است، تشریح کرد: با یک بازدید میدانی ساده می‌توان به راحتی این موضوع را دریافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *