پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۷, ۱۳۹۷ / November 18, 2018

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز کار خود را آغاز کرد

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز و ششمین نمایشگاه نشر دیجیتال با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران ارشد استانی و شهری و علاقه مندان کتاب شنبه عصر در نمایشگاه بین المللی تبریز گشایش یافت.

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا  ایرنا، شانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز از ۲۹ مهر تا ۴ آبان از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ شب پذیرای محققان، پژوهشگران و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی است.
نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در آیین گشایش این نمایشگاه با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: انسان مسجود ملائک شد نه به خاطر اینکه روزه می گرفت، نماز می خواند، بلکه به علت علم و دانایی او بود.
مسعود پزشکیان افزود: همه موجودات و خلایق هستی به خاطر علم انسان در مقابل آن کوچک هستند.
وی با بیان اینکه کتاب آدم را بزرگ و عزیز می کند، اظهار داشت: برای اینکه با کتاب و نوشتن بیگانه هستیم، بنابراین بزرگ نیستیم.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: فرق انسان با همه موجودات هستی در درک، علم و آگاهی است و امید است این نمایشگاه ابزاری برای تغییر رفتار ما باشد.
پزشکیان از حضور نیافتن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز انتقاد کرد و ادامه داد: کدام جلسه و موضوعی می تواند از این آیین برای تبلیغ کتاب، مهارت آموزی و تغییر رفتار جامعه مهمتر باشد.
معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: اگر کتابخوانی و فهم و عمل به آن در جامعه فرهنگ شود در این صورت رستگار خواهیم شد.
سیدهادی حسینی با بیان اینکه در دنیا ایران را به عنوان قطب فرهنگ می شناسند، افزود: هیچ کس در دنیا به ماشین، فناوری های دیجیتالی و دستاوردهای کشاورزی ایران افتخار نمی کند، بلکه در مقابل فرهنگ این کشور سرتعظیم فرود می آورد.
وی اظهار داشت: اگر حوزه فرهنگ در جامعه تقویت شود در چنین جامعه متمدنی تولید ماشین، محصولات کشاورزی و کار نهادها و متولیان حوزه های مختلف جامعه آسان خواهد شد و مشکلات جامعه مرتفع می شود.
معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به کمبود بودجه حوزه فرهنگی در کشور یادآوری کرد: سرانه کمک به کانون های فرهنگی و هنری مساجد سالانه کمتر ۱۰ میلیون ریال است.
حسینی ادامه داد: هم اکنون ۲۳ هزار مسجد در کشور تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد، در حالی که تکلیف این وزارتخانه در برنامه ششم تحت پوشش قرار دادن بیش از ۷۵ هزار مسجد است.
وی گفت: در این راستا ریالی اعتبار برای آن در نظر گرفته نشده است و باید از توان مردم و خیران در این زمینه کمک گرفت.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز با بیان این‌که بسط و گسترش فرهنگ کتاب خوانی در جامعه ما شاه کلید دست یابی به قله‌های معرفت در فرهنگ و تمدن اسلامی است، گفت: توجه به ایجاد مراکز کتابخوانی، بسترها و ترویج فرهنگ مطالعه از راه‌های ترویج کتابخوانی محسوب می‌شود.
حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم با بیان این‌که کتاب و نگارش از گران مایه ترین و مهم‌ترین امور بشر محسوب می‌شود، اظهار کرد: کتاب بزرگ‌ترین عامل صیانت و نگهبانی از اندیشه‌های دانشمندان است، بقای علوم و اندیشه‌ها است که باعث رشد فکری و عملی اجتماع می‌شود، اگر علم با تمام ارزش ذاتی خود منتقل نشود، محبوس مانده و کوچک‌ترین ارزشی نخواهد داشت.
وی با بیان این‌که دین اسلام برای کتاب و کسب علم، ارزش و اعتبار خاصی قائل است، گفت: اهمیت کتاب خوانی در اسلام به قدری است که معجزه‌ی پیامبر اعظم از نوع کتاب بوده و در این کتاب مقدس اولین آیاتی که بر پیامبر نازل شده با امر به خواندن و با الفاظ کتاب، قلم و علم توام شده است.
وی ادامه داد: اهمیت کتاب، کتاب خوانی و عظمت آن در اسلام تا حدی است که خداوند به قلم و آنچه که می‌نویسند، قسم یاد می‌کند. نقش سازنده‌ی کتاب و کتاب خوانی برای رشد و تعالی فکری و اجتماعی انسان‌ها در قرآن کریم و روایات مختلف، بسیار تاکید شده است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ادامه داد: قرآن و روایات معصومین، کتاب و کتاب خوانی را وسیله‌ای برای حفظ، سازماندهی و انتقال ذخایر فرهنگی علمی به نسل های آینده دانسته و بر تاثیرات معنوی و اخروی مطالعه کتاب و به میراث گذاشتن دانش همواره تاکید شده است.
وی بیان کرد: کتاب و کتاب خوانی از جایگاهی عظیم برخوردار بوده به طوری‌که طبق بررسی آماری محتوای کلام الله مجید، کلمه کتاب ۲۵۵ بار، کلمه علم ۵۸۲ بار، کلمه‌ی قلم دو بار و کلمه‌ی اقرا سه بار در قرآن تکرار شده، برهمین اساس مطالعه و کتابخوانی، تحصیل علم و دانش از فرائض بسیار موکد در دین اسلام است
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر عظیم الشان اسلام، خاطرنشان کرد: در مورد اهمیت کتاب و کتابت روایات زیادی بیان شده؛ به طوری‌که در حدیثی به زنجیر کشیدن علم و دانش اشاره شده است.
حجت الاسلام آل هاشم، کتاب و کتابخوانی را از مهم‌ترین دغدغدهای مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ عنوان کرد و گفت: مقام معظم رهبری همواره تاکیدات فراوانی برای کتاب خوانی در میان تمامی اقشار به ویژه جوانان دارند، پس در این راستا باید به مساله کتاب و کتابخوانی و نمایشگاه کتاب توجه زیادی داشت.
وی گسترش و تقویت کتاب خانه‌ی عمومی تبریز و حضور همگان را در آن یادآور شد.
استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین با اشاره به صبغه تاریخی آذربایجان و تبریز در حوزه کتاب و چاپ، گفت: از فرصت برپایی این نمایشگاه باید برای خواندن کتاب استفاده کرد چراکه با خواندن کتاب گنجینه واژگان افراد زیادتر می شود.
مجید خدابخش افزود: هر چقدر گنجینه واژگان انسان زیاد باشد، رفتار وی نیز متفاوت بوده و سطح تخیلات و عمق تفکرات او بیشتر می شود.
وی با بیان اینکه اگر کتاب از تمدن بشری کنار گذاشته شود، اولین اثر آن حاکم شدن وحشیگری در جامعه است، اظهار داشت: از طریق کتاب روشنگری و تفکر ایجاد می شود بنابراین کتاب نیز مانند هوا برای انسان لازم است.
استاندار آذربایجان شرقی یادآوری کرد: انسان بدون کتاب تربیت و تزکیه نمی‌شود و کتاب برای بیماری‌های قلب و دل انسان، اخلاق مداری و علم و پیشرفت اهمیت زیادی دارد.
خدابخش با بیان اینکه خواندن رمان و رفتن به استخر، استرس انسان را از بین می برد، گفت: کتاب صرفا کارکرد انتقال علم ندارد بلکه کارکرد تربیتی آن نیز قابل چشم پوشی نیست.
وی با اشاره به اینکه کانال های تلویزیونی، فضای مجازی، اینترنت و ماهواره فرصت خواندن کتاب را کاهش می دهد، گفت: در کنار نشر دیجیتالی کتاب باید به چاپ کتاب های کاغذی اهتمام و توجه شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این آیین با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز بزرگترین رویداد فرهنگی در شمال غرب کشور است، گفت: برگزاری این نمایشگاه به یکی از مطالبات به حق اهالی حوزه فرهنگ و هنر کشور و مردم این منطقه تبدیل شده و این امر نشان از تعالی فکر و اندیشه آنان است.
محمد محمدپور با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی در جامعه افزود: حوزه فرهنگ و هنر سرمایه زاینده بوده و امید است روزی آثار و کالاهای فرهنگی جایگزین نفت در اقتصاد کشور شود.
وی با بیان اینکه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز در سال گذشته ۸۰۰ هزار نفر بازدیدکننده داشت و بیش از ۶۵ میلیارد ریال فروش آن بود، اظهار داشت: در این دوره ۹۰۰ ناشر داخلی با ۱۵۰ هزار عنوان و حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب، ۱۵۰ ناشر خارجی از ۲۰ کشور دنیا با ۳۳ هزار عنوان کتاب و ۳۰ ناشر رسانه های دیجیتال شرکت دارند.
معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار آذربایجان شرقی در این آیین برای خرید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی کتاب از این نمایشگاه قول مساعد دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *