پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۷, ۱۳۹۷ / November 18, 2018

ایران در جایگاه کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفته است

وزیر اسبق اقتصاد با اشاره به ارتقاء شاخص درآمد سرانه، امید به زندگی، گفت: ایران با رسیدن به رتبه 0.7 در شاخص توسعه انسانی در سطح کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفته است.

به گزارش همنوا به نقل از فارس، نشست شنبه‌های انقلاب اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب با موضوع اقتصاد برگزار شد که با حضور شمس الدین حسینی وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی و چند کارشناس دیگر ارائه شد.

شمس‌الدین حسینی در این نشست با شاخص‌های مختلف توسعه انسانی در دوران پس از انقلاب پرداخت و اظهار داشت: شاخص توسعه انسانی قبل از انقلاب در سطح ۰.۵ بود که این نسبت ایران را جزء کشورهای رتبه‌های پایین توسعه انسانی نشان می‌داد، اما پس از انقلاب و اکنون این شاخص به ۰.۷ افزایش یافته و این نشان می‌دهد، ایران جزء کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار دارد.

وی افزود: شاخص درآمد سرانه براساس برابری قدرت خرید که در سال ۱۹۹۰ به میزان ۱۱ هزار و ۴۰۰ دلار بود، در سال ۲۰۱۷ به ۱۹ هزار و ۱۰۰ دلار رسیده و امید به زندگی از ۶۳.۸ سال در سال ۱۹۹۰ به بیش از ۷۶ سال در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است.

وزیر اسبق اقتصاد و دارایی با بیان اینکه ایران می‌تواند به شاخص توسعه انسانی ۰.۸ هم برسد، گفت: ایران کشوری با جمعیت جوان است و فکر می‌کنم، دهه پنجم انقلاب دهه به کارگیری این ظرفیت‌ها و استفاده از آن برای افزایش سطح رفاه عمومی است.

وی تاکید کرد: آنچه که باعث می‌شود، آثار اقتصادی دستاوردهای انقلاب کمتر مورد توجه قرار گیرد، افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و بیکاری است و حل این مساله نیازمند برنامه‌ریزی و اقدام مسئولان کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *