پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۷, ۱۳۹۷ / November 18, 2018

۹۰ درصد بودجه احیای دریاچه ارومیه صرف پروژه‌های فنی شده است

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: ۹۰ درصد بودجه احیای دریاچه ارومیه صرف پروژه‌های فنی شده است.

به گزارش همنوا به نقل از فارس از تبریز، مجید خدابخش صبح امروز در نوزدهمین جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن تأکید بر اینکه بیش از ۹۰ درصد بودجه احیای دریاچه ارومیه صرف پروژه‌های فنی شده، اظهار کرد: باید سهم روستائیان، کشاورزی و سدها از اینکه تا چه حد در خشک شدن دریاچه ارومیه تأثیر داشته، مشخص گردد تا به همان اندازه وقت و انرژی صرف شود.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد بودجه صرف پروژه‌های فنی شده و کمتر به مسائل فرهنگی و اجتماعی اهمیت داده می‌شود، باید ۲۷ راهکار احیای دریاچه ارومیه به صورت منسجم اجرایی شود. تثبیت جایگاه سمن‌ها اندکی زمان‌بر خواهد بود تا جا  بیفتد و ما نیز تمام تلاش خود را برای افزایش بودجه سمن‌ها خواهیم کرد.  فعالیت‌های مردمی همیشه بیش از کارهای دولتی جوابگو بوده است.

محمدحسین حسن‌زاده  مسوول کمیته مردم نهاد ستاد احیای دریاچه ارومیه، این سازمان‌ها را بخشی از حاکمیت دانست و افزود: هر چند دستگاه‌های دولتی هنوز به این باور نرسیده و سازمان‌های مردم نهاد را خارج از سیستم و حاکمیت دانسته‌اند، اما این مسئله باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. سازمان‌های مردم نهاد دارای ظرفیت‌هایی از جمله آزادی عمل، مشارکت مردمی و داشتن پایگاه‌های مردمی هستند که به عنوان یک مرجع برای مردم و جوامع محلی به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: انتظاری که دستگاه‌های غیردولتی از سازمان‌های مردم نهاد دارند، این است که اقدام به جمع‌آوری پول کنند، قطعاً در سازمان‌های مردم نهاد چنین ظرفیتی وجود دارد و کمک‌های مردمی را نیز جمع‌آوری می‌کنند که عمدتاً با هزینه‌ خود این سازمان‌ها انجام می‌گیرد.

حسن‌زاده، مهم‌ترین اصل و ظرفیت موجود در سازمان‌های مردم نهاد را پیگیری، پاسخ گویی، ارزیابی و دنباله‌رو بودن طرح‌ها، و نتیجه طرح‌های دولتی دانست و تصریح کرد: در دولت‌های قبلی به مدت ۱۵ سال سازمان‌های مردم نهاد فعال نبودند اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با اهمیت یافتن بخش عمده‌ زیست محیطی، سازمان‌های مردم نهاد در همراهی با دولت سنگ تمام گذاشتند و کارهای انجام گرفته از حیث موضوعیت صحیح بود که در این جهت می‌توان ستاد احیای دریاچه ارومیه را یک اقدام سرنوشت‌ساز دانست.

مسوول کمیته مردم نهاد ستاد احیای دریاچه ارومیه، با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت و همراهی سازمان‌های مردم نهاد به نحو احسن استفاده شود، خاطرنشان کرد: دوره‌های توانمندی این سازمان‌ باید، انجام گیرد و از همه مهم‌تر اینکه نیروهای ستادی و دولتی باید نحوه‌ تعامل و همکاری با سازمان‌های مردم نهاد را فرا گیرند. اصلی‌ترین مشکل عدم باور دستگاه‌های دولتی با این سازمان‌هاست.

وی افزود: بخش‌های فرهنگی و اجتماعی در همه حال و به خصوص ستاد احیای دریاچه ارومیه، دستگاه‌های متولی متعددی دارند اما مسوول ندارند و کسی بر این پاسخگو نیست، علت اینکه مردم و جوامع محلی از برنامه‌های ستاد حمایت نمی‌کنند را کدام دستگاه جوابگو است و هر کسی سازمان‌های مردم نهاد را نشانه می‌رود سازمان‌های مردم نهاد در حد توان خود فعالیت داشته حتی برنامه‌هایی تحت عنوان ستاد احیای دریاچه ارومیه که در کشور و منطقه اجرایی می‌شود خواسته‌ مردمی، جامعه مدنی و سازمان‌های مردم نهاد است.

حسن‌زاده، با اشاره بر وضعیت خشکی دریاچه ارومیه که ناشی از سیاست‌ها و برنامه‌هایی است که دستگاه‌های دولتی در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ اجرا کرده‌اند تصریح کرد: نگاه‌های دولتی باید کاهش یابد، چرا که خواستار خارج شدن از سیستم دولتی هستیم و اینکه مدیر دولتی وجود نداشته و جامع‌نگر باشد و متأسفانه هنوز دیدگاه دولتی پا برجاست. تمامی اعتبارات برای پروژه‌ها و برنامه‌ها با دید مهندسی و فنی نگریسته می‌شود، هیچ برنامه‌ اجتماعی محوری که با مشارکت مردم همراه باشد برای آن پروژه‌ کلانی تعریف و اجرا نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *