پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۹, ۱۳۹۷ / November 20, 2018

موسسه الف پرده از اسرار مهمان ناخوانده برداشت

نمایش "مهمان ناخوانده" نوشته اریک امانوئل اشمیت به کارگردانی علی پوریان بازیگر و کارگردان مطرح سینما و تئاتر تبریزی اجرا می‌شود.

به گزارش همنوا به نقل از فارس از تبریز، داستان نمایش “مهمان ناخوانده” در دوران جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد، زمانی که ارتش نازی در خیابان‌های اتریش رژه می‌رود. فروید تهدید به ترک وین می‌شود. در این بحبوحه یک فرد ناشناس وارد مطب او شده و باورها و افکار فروید را به چالش می‌کشد.

“مهمان ناخوانده” با بازی هنرمندان حامد منافی، مهرداد نیکجو، مرتضی میرزازاده، سئویل شیرگیر از روز ۱۶ مهر ماه در حال اجراست.

سایر عوامل یاری‌کننده علی پوریان در این نمایش، تهیه‌کننده: محمد پژوهان، دستیاران کارگردان، آرش فرتاش، حسام کاظمی، منشی صحنه: رزیتا شیرگیر، مدیر صحنه: امین مهری، طراح نور: امیر پورحکمت، طراح لباس: هاله ذرخورد، طراح گریم: مینا پناهی، طراح پوستر: مهناز معصوم زاده، عکاس: آیدا تیمورلوئی، روابط عمومی: ناهید زمانی خواهند بود.

اریک امانوئل اشمیت یکی از نمایش‌نامه‌نویسان و فیلسوفان فرانسوی است که نوشته‌های او به ۴۳ زبان دنیا منتشر شده و در بیش از۵۰ کشور روی صحنه رفته‌است.

آثار این نویسنده معروف چندوجهی و عمیق بوده و آثار امانوئل اشمیت بیشتر بعد فلسفی دارد و مفاهیم به‌کار رفته در این آثار با جذابیت خاصی جهان شمول است.

کارگردان نمایش “مهمان ناخوانده” نگاه فلسفی اشمیت و پرداخت وى به دغدغه‌های کلان جهان در برهه‌های خاص را عامل اصلی انتخاب متن این نویسنده دانست، یادآور شد: داستان نمایش “مهمان ناخوانده” در دوران جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد، زمانی که ارتش نازی در خیابان‌های اتریش رژه می‌رود، فروید تهدید به ترک وین می‌شود و در این بحبوحه یک فرد ناشناس وارد مطب او شده و باورها و افکار فروید را به چالش می‌کشد.

بحث‌ها و مفاهیمی که در “مهمان ناخوانده” مطرح می‌شود، موضوعاتی است در مورد شر، خشونت و عدم قبول دیدگاه مخالف و این موضوعات همیشه تازگی دارد و به درد جامعه کنونی ما هم خواهد خورد.

کارگردان نمایش “مهمان ناخواده” انتخاب بازیگر برای این نمایش را مقوله‌ای قابل اهمیت برای کارگردان دانسته و ابراز کرد: انتخاب بازیگر برای هر نمایشی یکی از موضوعات مهم است، چراکه مهره اصلی هر نمایشی به شمار می‌روند و باید بازیگران توانایی را برای اثر انتخاب کرد.

پوریان با بیان اینکه این نمایش یک اثر دیالوگ محور است، عنوان کرد: دیالوگ‌های سنگین، کار بازیگر را به زحمت خواهد انداخت، اما به ظرفیت این بازیگران امیدوارم، اولویت اولم در زمان انتخاب متن، توانایی بازیگر است و در ادامه نزدیکی شخصیت به بازیگر را می‌سنجم، اما باید بازیگران آثارم از همه لحاظ عالی باشند و این شامل مسائل اخلاقی هم می‌شود.

این کارگردان تبریزی تصریح کرد: نقش آموزشگاه‌ها در روند پیشرفت تئاتر تبریز بعد از دانشگاه نبی‌اکرم بسیار برجسته است، پیشرفت کمی و کیفی تئاتر تبریز بسیار مشهود بوده و این در مقایسه با دهه‌های قبلی بسیار قابل توجه است.

وی، در رابطه با مسئله اقتصاد تئاتر گفت: متاسفانه چرخ اقتصاد در تئاتر تبریز نمی‌چرخد، یعنی یک‌سری گلوگاه‌های عظیم وجود دارد که موجب کم رونقی فعالیت فعالان این عرصه می‌شود. البته حمایت برخی از هنردوستان نیز در نقطه عطف این موضوع قرار گرفته که حرکتی شایسته است.

پوریان نقش مردم و مخاطب را یکی از قطب های تاثیرگذار تئاتر دانسته و افزود: تئاتر می‌تواند پیام خود را برای مردم و مخاطبان بازگو کنند، اگر مردم و مسوولان از تئاتر و هنرمندان حمایت‌های لازم را انجام دهند طبیعتاً هنر در مسیر موفقیت‌های هرچه بیشتر گام برخواهد داشت.

کارگردان نمایش “مهمان ناخوانده” در تشریح رسالت تئاتر در مقابل جامعه و مخاطب اذعان داشت: تئاتر بر چندگونه است تئاتر سرگرمی و تئاتر اندیشه هرکدام مسوولیت و پیام ویژه‌ای برای مخاطب دارد و اجرای آن برای همه جهانیان الزامی است، تئاتری که تفکر و اندیشه تماشاگر را مورد هدف قرار داده مخاطبان خاص خود را دارد.

گفتنی است، نمایش “مهمان ناخوانده” از ۱۶ مهر هر روز ساعت ۱۸:۳۰ در سالن تئاتر مستقل تبریز، موسسه بین‌المللی الف، اجرا می‌شود.

نگارنده: یاسمین مولانا 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *