سه شنبه ۲۴ام مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16th October 2018

مهر ۱۹ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 181822

در نیمه نخست سال‌جاری؛

صادرات کالاهای غیر نفتی آذربایجان شرقی ۹ درصد افزایش یافته است

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: طی شش ماهه نخست سال جاری، میزان صادرات کالاهای غیر نفتی استان از گمرکات کشور بالغ بر یک میلیون و 350 هزار تن و به ارزش یک میلیارد و یکصد میلیون دلار است .
به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، غلامعلی راستی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی ضمن تشریح عملکرد مجموع مبادلات بازرگانی استان اظهار کرد: در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۱۲.۵ درصدی در وزن و ۹.۲ درصدی در ارزش صادرات اقلام غیر نفتی استان هستیم .
وی ادامه داد: علاوه بر ارقام یاد شده میزان صادرات محصولات مس سونگون در این مدت بالغ بر ۷۳ هزار تن و به ارزش ۱۱۰ میلیون دلار است که با احتساب این ارقام میزان صادرات استان به ارقام ۱.۵ میلیون تن در وزن و ۱.۲ میلیارد دلار در ارزش می رسد .
وی همچنین عمده بازارهای هدف صادراتی استان در نیمه اول سال جاری را ۸۵ کشور عنوان کرد و گفت: عراق ، ترکیه ، افغانستان ، گرجستان و ارمنستان عمده کشور پذیرنده  اقلام غیر نفتی استان محسوب می شوند .
راستی با اشاره به گروه کالاهای صادراتی برتر استان در این مدت عنوان کرد: کالاهای صنعتی، کشاورزی، شیمیایی، منطقه آزاد و فرش و صنایع دستی به ترتیب با ۴۷۷ ، ۱۲۸ ، ۱۳۲ ، ۱۲۰ و ۷۹ میلیون دلار پنج گروه کالایی برتر صادراتی استان هستند .
وی خاطرنشان کرد: در شش ماهه سال جاری شاهد خروج کالا از گمرکات استان به ارزش ۷۶۰ میلیون دلار و به وزن یک میلیون تن هستیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش دلاری ۳۰ درصد و از لحاظ ارزش وزنی ۴۰ درصد افزایش یافته است.

برچسب‌ها,

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار