سه شنبه ۲۴ام مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16th October 2018

مهر ۱۹ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 181765

صید میگو در آبهای هرمزگان ۲۲ درصد افزایش یافت

مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: در یک هفته نخست آغاز صید میگو در آبهای استان، میران صید این آبزی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 22 درصد رشد یافته که این رشد نوید بخش رشد صید در طول فصل میگو است.

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، محسن یکتاپور اظهار داشت: از دهم مهرماه تاکنون ۳۷۵ تن میگو در آبهای هرمزگان صید شده که از این میزان ۷۲ تن میگوی سرتیز و ۳۰۳ تن میگوی درشت است.
وی افزود: از جمله عوامل اصلی افزایش صید میگو در آبهای هرمزگان کاهش آلودگی خورها که به دلیل کاهش قاچاق سوخت در سالهای اخیر محقق شده، رهاسازی بچه میگو با هدف بازسازی ذخایر و افزایش مبارزه با صید غیرمجاز است.
یکتاپور، تعداد لنج های صیادی فعال در صید میگو در آبهای هرمزگان را بیش از ۱۶۰ فروند اعلام کرد و گفت: حدود ۲ هزارو ۲۰۰صیاد نیز در هرمزگان مشغول به صید میگو هستند.
وی خاطرنشان کرد: کارشناسان پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان میزان صید قابل مجاز امسال (۹۷) را یک هزار و ۶۵۰ تن، شامل یک هزارو ۱۵۰ تن میگوی درشت و ۴۵۰ تن میگوی ریز و سرتیز پیش بینی کرده اند.
این مقام مسوول از صیادان خواست ضمن همکاری با یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان این اداره کل را در زمینه مدیریت هرچه بهتر این مهم یاری کنند زیرا صید بیش از میزان پیش بینی شده موجب آسیب دیدن ذخایر می شود.

صید میگو در آبهای هرمزگان از دهم مهرماه آغاز شده و به مدت ۴۰ روز ادامه دارد.
در اطلاعات منتشره اداره کل شیلات هرمزگان آمده است: با توجه به طول نوار ساحلی این استان، تنوع گونه ای، تنوع روشهای صید و داشتن ۴ هزار و ۲۰۰ فروند شناور مجاز صیادی و صید بیش از ۴۰ درصد آبهای جنوب ، هرمزگان به عنوان قطب صید و صیادی کشور محسوب می شود.
در این اطلاعات آمار فعالان حوزه صید و صیادی حدود ۳۰ هزار نفر ذکر شده که ساکن جزایر و ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی این استان در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان هستند.
تنوع زیستی جانوری در خلیج فارس و دریای عمان بسیار زیاد است به طوری که آمارها نشان می دهد حدود ۸۰۰ گونه ماهی، ۱۵ گونه میگو، ۱۰ گونه پستاندار دریایی، ۵ گونه لاک پشت دریایی، بیش از ۹۰ گونه پرنده و تنوع زیادی از پلانگنتون ها در این پهنه آبی وجود دارد.

برچسب‌ها, ,

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار