سه شنبه ۲۴ام مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16th October 2018

مهر ۸ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 179807

نقشه برای تغییر کاربری مجموعه ورزشی شهید جعفریان ایدم

مجموعه ورزشی شهید جعفریان «ایدم» نزدیک به یک دهه با خطر انحلال و تغییر کاربری مواجه بوده است‌.

مجموعه ورزشی «ایدم» تبریز در سال ۱۳۵۴ در جاده ائل گلی تبریز و در مساحت ۲۳ هزار متر مربع تاسیس گردید. این مجوعه ورزشی پیش از انقلاب اسلامی با نام کلوپ شناخته می‌شد، اما بعد از انقلاب به مجموعه فرهنگی ورزشی شهید جعفریان «ایدم» تغییر نام داد.

این مجموعه ورزشی شامل زمین چمن طبیعی، استخر و سونا خشک و بخار، زمین فوتسال، میدان اسکیت، تنیس خاکی و سالن‌های تکواندو، بدنسازی، بوکس، وزنه‌برداری، ایروبیک، آمادگی جسمانی، بیلیارد، پینگ‌پنگ، پلاتس، یوگا و سنگ‌نوردی و امکانات رختکن و بوفه است و در  حال حاضر کانون بازنشستگان «ایدم» و خود شرکت «ایدم» اداره آن را برعهده دار‌د.

این مجموعه ورزشی نزدیک به یک دهه در خطر تعطیلی و انحلال قرار دارد. خبرگزاری فارس در تبریز با امین آذر مسوول کانون بازنشستگان شرکت «ایدم» و تنی از پیشکسوتان این شرکت نشستی در مورد مشکلات این مجموعه برگزار کرده است که مشروح آن به شرح زیر است.

امین‌آذر مسوول کانون بازنشستگان شرکت «ایدم» در مورد ساخت این مجموعه گفت: در سال ۵۴ کلنگ ساخت این مجموعه ورزشی به عنوان باشگاه ورزشی چند منظوره  زده شده و هزینه ساخت و نگهداری مجموعه از محل حقوق و راندمان و بهره وری کل پرسنل «ایدم» کسر شده و در این مکان هزینه گردیده است و سرانه ورزشی این مجموعه تا به امروز به هیچ یک از سازمان‌های مربوطه اعم از اداره کار، سازمان ورزش و جوانان و اداره مالیات پرداخت نشده است و باید گفت صاحبان اصلی این مجموعه ورزشی خود کارگران «ایدم» هستند.

وی گفت: این مجموعه امروز توسط کانون بازنشستگان «ایدم» و هیات امنای «ایدم» اداره می‌شود و کلیه خدمات برای کارکنان و بازنشستگان شرکت «ایدم» و خانواده‌هایشان رایگان است و برای عموم شهروندان در حد توان خدمات ارائه می‌شود.

امین‌آذر گفت: سال ۱۳۵۸ پروانه باشگاه «ایدم» در ۴ رشته ورزشی والیبال، بسکتبال، پینگ‌پنگ و تنیس صادر شد و در سال‌های بعدی باشگاه «ایدم» در رشته‌های مختلف به تیم‌داری پرداخته و تیم فوتبال ایدم تبریز قطب سوم فوتبال تبریز شده و تا لیگ دسته یک ایران صعود کرد و بازیکنانی نظیر کریم باقری، احد شیخ لاری و کاظم محمودی از تیم «ایدم» به فوتبال ایران معرفی شدند.‌

مسوول مجموعه ورزشی «ایدم» از آغاز مشکلات این مجموعه از یک دهه پیش سخن گفت: سال ۸۵  توسط یکی از خودروسازان کشور که از سهامداران ایدم است، به این شرکت وعده دادن خط تولید موتور داد که تا به امروز این خط تولید واگذار نشده و در حد وعده باقیمانده است.

وی ادامه داد: قیمت کارشناسی برای هر متر این مجموعه ۴۰۰ هزار تومان توسط کارشناسان غیر بومی اعلام شد در حالی که در سال ۸۵ در دورترین نقطه تبریز زمین متری ۶۰۰ هزار تومان بود و کاملا مشخص بود که قرار است این مجموعه به نازل‌ترین قیمت به یکی از شرکت خودروساز واگذار گردد، این در حالی است که روال فروش در شرکت ایدم از طرق مزایده و چاپ در روزنامه های کثیرالانتشار بوده و در این مورد هیچ گونه تشریفات مزایده صورت نگرفته و کارشناسان غیربومی در سال ۸۵ در این مورد قیمت‌گذاری کردند که این برخلاف قوانین شرکت «ایدم» است

پیشکسوت شرکت «ایدم» تصریح کرد: کارگران و کارگران شرکت «ایدم» بعد از باخبر شدن از این موضوع که در حق آنان صورت گرفته بود، اعتراض خود را نسبت به این تصمیم اعلام کرده و مخالفت خود را با این انتقال اعلام کرده و با تحصن در مجموعه ورزشی مانع از تغییرات در آن شدند‌.

وی افزود: متاسفانه مدیرعامل وقت یک از خودروسازان کشور سیاسی کاری کرده و برای اینکه مدتی بیشتر در سمت مدیرعاملی قرارداشته باشد، این شیرین کاری را کرده و حق صدها نفر پرسنل شرکت ایدم را پایمال کرده است.‌

 پیشکسوت شرکت «ایدم» گفت: متعاقب آن و در سال ۱۳۸۷ فرمانداری تبریز نیز مخالفت خود را با تغییر کاربری این مجموعه ورزشی اعلام کرد‌.

امین‌آذر گفت: به دنبال تغییرات در مدیران یکی از خودروسازان شرکت «ایدم»، این قضیه راکد بود که بعدا مشخص شد که ایبن شرکت خودروساز این مجموعه را که با معامله صوری تصاحب کرده است، بابت بدهی خود به این شرکت بیمه  واگذار کرده است‌.

 

برچسب‌هادیدگاهها (۰)آخرین اخبار