سه شنبه ۲۴ام مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16th October 2018

مهر ۷ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 179627

در بنیاد پژوهشی شهریار برگزار شد:

بررسی شعر و شخصیت ابوالقاسم نباتی

یکی از دلایل جذابیت شعر نباتی این است که خالی از علم نیست. نباتی در اشعارش از اطلاعات علمی گوناگونی مانند اطلاعات تاریخی،پزشکی،ادیان و ... استفاده کرده است.

به گزارش همنوا، بنیاد پژوهشی شهریار، در پنجم مهرماه نودوهفت، در مراسمی با حضور اساتید و علاقمندان حوزه ادبیات از شخصیت بزرگ قرن ۱۳، شاعرآذربایجانی،سیدابوالقاسم نباتی،این محفل ادبی تجلیل کرد .

نخستین سخنران مراسم دکتر صمد رحمانی، نباتی را اینگونه معرفی کرد:”حکیم ابوالقاسم نباتی چهره ی درخشان ادبیات قرن ۱۹ میلادی،به گفته ی توماس مان قرن غول های ادبیات، است.

هم دوره با بزرگترین رمان نویس های دنیا،یعنی بالزاک و دیکنز و الکساندر پوشکین و داستایوسکی و فیلسوفان

بزرگی مثل هگل و نیچه.

او متولد ناحیه ی قره جه داغ،از سرزمین ارسباران،روستای اوشتبین است.”

دکتر صمد رحمانی افزود :”در ادبیات دنیا شاهکاری آفریده نشده مگر اینکه با مردم ارتباطی نزدیک داشته باشد و ریشه از مردم داشته باشد، و نباتی از آن دست شاعران بود. نباتی از معدود شاعرانی ست که به سرزمین خود شخصیت می دهد، و الگویی برای نسل امروز، که به محلّ زادگاه خود بنازند.”

پس از سخنرانی دکتر صمد رحمانی، دکتر محمدعلی موسی زاده به ارائه سخنرانی پرداخت.

این استاد دانشگاه تبریز، درباره سیدابوالقاسم نباتی گفت:”شعر ترکی نباتی از شعر فارسی او قوی تر است.

ما اگر دیوان شعر نباتی را نداشتیم اتفاق خاصی در ادبیاتمان نمی افتاد. و اگر با نگاه نقّادانه به دیوان اون بنگریم ،اشعار فارسی او متوسط است.”

دکتر موسی زاده در سخنان خود اضافه کرد:”نباتی در شاعری هم از تجربه ی شخصی خود استفاده کرده است و هم از تجربه ی شاعران پیش خود،از جمله حافظ و فضولی.

نباتی گاه مانند شهریار تقیّدی برای اینکه شعرش را همانطور که دراوج است به اوج برساند و با شکوه به پایان ببرد،نداشته.

شعر نباتی بسیار خوش وزن و خوش خوانش است.و مورد پسند خوانندگان واقع شده.

اگر از آذربایجانی ها بخواهیم شعری از نباتی بخوانند،حتما از ابیاتی که ردیف آنها جفت آمده خواهند خواند.

نباتی در اشعارش آرایه های زیادی استفاده کرده بدون اینکه به ذوق بزند. و بیشتر آرایه ی ایهام است در اشعارش به چشم می خورد و این ایهام دوستی او به خاطر حافظ دوستی او است.

در دیوان او به شعرهایی بر می خوریم که از چه از لحاظ لفظی و معنوی تاثیر پذیرفت.” او در ادامه به بیان ابیاتی از این دست پرداخت.

دکتر موسی زاده گفت:”یکی از دلایل جذابیت شعر نباتی این است که خالی از علم نیست. نباتی در اشعارش از اطلاعات علمی گوناگونی مانند اطلاعات تاریخی،پزشکی،ادیان و … استفاده کرده است.

این شاعر تقیّدی به وحدت موضوع ندارد و در یک قصیده ی ۶۰ بیتی می بینیم چیزی نزدیک به ۱۵ بار موضوع را تغییر داده و از ۱۵ چیز مختلف صحبت کرده است.”

گزارش از: مریم غفارنژاد

برچسب‌ها, ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار