پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۹, ۱۳۹۷ / November 20, 2018

شهر روی هوا است!

شنیده ها حاکی از آن است که همه اعضای شورای شهرتبریز در حرکتی یهویی ـ انتحاری داوطلب عضویت و ایضا ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر شده‌اند. در این خصوص چند نکته باریک‌تر از مو قابل عرض است.

فرهاد باغشمال

شنیده ها حاکی از آن است که همه اعضای شورای شهرتبریز در حرکتی یهویی ـ انتحاری داوطلب عضویت و ایضا ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر شده‌اند. در این خصوص چند نکته باریک‌تر از مو قابل عرض است:
از قدیم ندیم‌ و در همه امورات زندگی بشری فرهنگ جای درست و درمانی ندارد. چرا که همیشه خدا از مایه فطیر بوده و کفگیر اصحاب فرهنگ ننه مرده در ته دیگ در حال سورتمه سواری است! حالا با این پیش آگاهی از وضع قمر در عقرب فرهنگ، همه اعضای شورای شهر که در عصردلارچندنرخی، به حتم در باغ هستند که دو دو تا چهار تا نیست! ضربتی‌وار کمیسیون‌های شیک و تخصصی و دهان پرکن نظیر: کمیسیون عمران، کمیسیون بودجه، کمیسیون نظارت، کمیسیون ماده صد، کمیسیون ژاپن، کمیسیون آنتالیا و امثالهم را رها نموده و تمایل به عضویت در کمیسیون سَرِ کاریِ فرهنگ را دارند، کمی تا قسمتی اذهان هر آزاده شهروندی را متعجب ساخته است! بنابراین نتیجه از دو حال خارج نیست:
۱- یا کمیسیون‌های تخصصی یاد شده که بایستی سیاست کلی شهر و شهرسازی را پیاده‌سازی کنند، ارجحیت و اولویت خود را از دست داده‌اند و اصولا #حوصلۀ‌مالی! برای حضور در کمیسیون‌های فاقد درآمدمالی! نیست پس آن وقت باید اعتراف کرد که شهر روی هواست!
۲- یا این که عاملی کمیسیون فرهنگی را این طور «تو چشم برو» کرده است. و البته همه شهروندان بهتر از بنده می‌دانند که این روزها کمیسیون فرهنگی را نه دیدگاه و علایق فرهنگی و هنری، بلکه #چیزکی دیگر از نوع ورزش چنین شیرین کرده است، و شیرینی قضیه هم از آنجا بیشتر آغازیدن فرموده که حتی دکتر و مهندس‌های ژگول که تا سال قبل، کمیسیون فرهنگی را مثل بچۀ زن بابا نگاه می کردند، حالا دنبالش هَروله‌کنان می‌دونند و حتی شعارهای فرهنگی از خودشان در می‌کنند چنین و چنان! و بعد از مانیفست فرهنگی ـ مدنی درون شان صحبت‌های غرا می‌کنند، که آدمیزاد با خود می‌گوید: ما شهروندان خوش‌بحال! عجب شورای با دغدغه فرهنگی داشتیم و خودمان خبر نداشتیم!
اما بعد… در این برهوت، و با عنایت به تغییر ذائقه اعضای معزز شورای شهر، بنده پیشنهاد می‌کنم از دور آینده انتخابات شورای شهر، مردم تبریز ابتدا کمیسیون فرهنگی شورای شهر را که مرکب از سیزده عضو است، انتخاب کنند، سپس از بین اعضای این کمیسیون، اعضای سایر کمیسیون‌ها و از جمله اعضای «کمیسیون تازه تاسیس شورای شهر تبریز» انتخاب شود. والسلام. نامه تمام!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *