جمعه ۲۷ام مهر ۱۳۹۷ , Friday 19th October 2018

شهریور ۲۷ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 178434

حسام‌الدین سراج:

صدای ویژه فردی، آلبوم وداع را ماندگار کرد

خواننده نام‌آشنای موسیقی سنتی کشورمان با اشاره به سابقه همکاری با مرحوم اصغر فردی، در دو آلبوم عاشورایی وداع گفت: فردی، خالصانه آن دو اثر را اجرا کرد و از این‌که وجه مادی در قبال کار خود بگیرد، پرهیز داشت.

به گزارش همنوا به نقل از روابط‌عمومی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز، حسام‌الدین سراج، در ویژه‌برنامه «چله وداع» پاسداشت چهایم روزدرگذشت استاد اصغر فردی، خاطرنشان کرد: مرحوم فردی را سال‌ها پیش از تولید آلبوم وداع می‌شناختم و پیگیر کارهایش بودم. از جمله، با برنامه‌ای که در حوزه هنری تهران، برای بزرگداشت استاد شهریار داشتند. صدای ایشان را بسیار دوست داشتم.
وی ادامه داد: وقتی قرار شد آلبوم «وداع» را کار کنیم، برخی از افراد خوش‌صدا برای دکلمه اشعار، از طرف دوستان پیشنهاد شد. اما دوست داشتم صدایی باشد که در عین زیبایی، تا حالا شنیده نشده باشد و به ماندگاری اثر کمک کند. صدایی که ویژه‌ این کار باشد و حس‌وحال شعر عمّان  سامانی را درک کند. در نهایت نیز آقای فردی انتخاب شدند که کارشان، بازخورد بسیار مثبتی داشت.
سراج یادآور شد: با این حال، ضبط آلبوم، همزمان شد با فوت مرحوم «جواد آذر» و به تاخیر افتاد. بعد از تدفین و ترحیم آذر، فردی یک روز ساعت هفت بعد از ظهر آمدند و به رغم خستگی‌ی که داشت، شعرها را عالی دکلمه کردند. چشمان اشک‌آلود او را به هنگام ضبط اثر هرگز فراموش نمی‌کنم. کار ضبط دو روز طول کشید و فردی با اشرافی که به فنون شعر و به ویژه گنجینه عمان سامانی داشت، خالصانه کار خود را انجام داد. حضور ایشان، از توفیقات آلبوم «وداع» بود.
این خواننده اظهار داشت: پس از پایان کار وقتی قرار شد تهیه‌کننده حق و حقوق ایشان را بپردازد، با پافشاری زیاد، قبول کرد که وجهی را بپذیرد، می‌گفت کاری است که برای اهل بیت‌(ع) شده و اصلاً انتظار مادی برای این همکاری نداشتم.
سراج متذکر شد: فردی، شاعر و پژوهشگری توانمند بود و در عین حال، تواضع و مهربانی، از ویژگی‌های شاخص وی بود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: خدا را شاکرم که همکاری با ایشان در دو آلبوم عاشورایی وداع، خاطرانگیز و ماندگار بود و آرزومندم روح ایشان با صاحب اصلی اثر محشور باشد. درگذشت ناباوارنه فردی را به خانواده، آشنایان و دوستداران، ایشان صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم.

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار