شنبه ۳۰ام تیر ۱۳۹۷ , Saturday 21st July 2018

بهمن ۲ام, ۱۳۹۳

کد خبر : 17709

تولید۱۱هزارتن گوشت قرمز توسط عشایر آذربایجان شرقی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هم نوا، مهندس سیدمحمدحسن آل هاشم در جلسه شورای عشایر شهرستان اهر اظهار داشت: عشایر آذربایجان شرقی بواسطه پرورش یک و نیم میلیون دام سبک و سنگین استان، سالانه بیش از یازده هزار تن گوشت قرمز، ۲۴ هزار تن شیر و یک هزار و ۶۰۰ تن پشم تولید و به بازار مصرف عرضه می کنند.

وی با بیان اینکه جمعیت قابل توجهی از این عشایر در مناطق ارسباران سکونت دارند، افزود: هرچند عشایر تنها دو درصد جمعیت اذربایجان شرقی را تشکیل می دهند اما با تلاش بی وقفه خود برای خودکفایی و عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری در تحقق اقتصاد مقاومتی بیش از ۲۰ درصد پروتئین و گوشت مورد نیاز استان را تأمین می کنند.

مدیر کل امور عشایری آذربایجان شرقی تأمین نیازها و تقویت امورات زیربنایی جامعه عشایری را نیازمند همکاری و همراهی بین بخشی کلیه ادارات دانست و ابراز امیدواری کرد با تعامل اعضای شورای عشایری و برگزاری جلسات مستمر گامی در جهت حل مشکلات این قشر برداشته شود.

وی در ادامه تولید بیش از ۳۵ درصد صنایع دستی آذربایجان شرقی را مخصوص عشایر اعلام و تصریح کرد: ورنی به عنوان صنعت دستی منحصر به فرد جامعه عشایری از جمله این تولیدات است که در صورت حمایت های لازم و بازاریابی مناسب به یکی از کالاهای مهم صادراتی غیر نفتی استان تبدیل خواهد شد.

مهندس آل هاشم هم چنین از برنامه ریزی لازم برای پایاب سد ارسباران، سد مغار و چول قشلاقی برای  توسعه فعالیت های کشاورزی عشایر ساکن در این منطقه خبر داد و افزود: طرح دوقلوزایی گوسفندان، راه اندازی انرژی های خورشیدی در آلاچیق ها، نصب حمام خورشیدی، طرح بسته بندی علوفه، جوجه کشی پرتابل، پشم چینی، توسعه امکانات زیربنایی و ارتباطی از اولویت های اداره کل امور عشایر استان هستند.

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار