پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۸, ۱۳۹۷ / November 19, 2018

سهم تحریم‌‌ها در بروز مشکلات اقتصادی چقدر است؟

سوءمدیریت یکی از دلایل بروز مشکلات اقتصادی است، و اگر آنگونه که اتاق بازرگانی گزارش کرده است که تحریم‌ها نهایتا ۳۰درصد می‌توانند به اقتصاد کشور لطمه بزنند، آنگاه مشخص است که عمده‌ ریشه‌ مشکلات اقتصادی، به سوءمدیریت برمی‌گردد.

ریچارد نفیو، مسئول تیم طراحی تحریم‌هاعلیه ایران، دربارهی “نقش سوءمدیریت اقتصادی”، در کتاب “هنر تحریم‌ها” می‌نویسد: “آمریکا هیچ‌گونه تحریمی علیه واردات مرغ ایران وضع نکرده بود اما قیمت مرغ در سال ۲۰۱۲ بالا رفت که یکی از دلایل آن سوءمدیریت اقتصادی در ایران بود.”

گزارش اتاق بازرگانی ایران نیز بیان دیگری از همین حرف نفیو است، که عامل تمامی مشکلات اقتصادی کشور، اعمال تحریم‌ها نیست. مطابق این گزارش، میزان تأثیرگذاری تحریم‌ها، نهایتا بین ۲۰ تا ۳۰درصد، اقتصاد را مورد تأثیر قرار می‌دهد.

از طرفی دیگر، با استناد به گزارش‌ بانک جهانی، ایران از لحاظ ظرفیت‌های استفاده نشده – هم از لحاظ منابع طبیعی و معادن مانند گاز و نفت و…، و هم نیروی انسانی تحصیلکرده و مستعد – در رده‌ی اول جهان قرار دارد. آنچنان‌که مسئولان دولتی گفته‌اند نیز تمام مایحتاج مورد نیاز مردم، در کشور تأمین شده است و به اندازه‌ی کافی ذخیره استراتژیک کالاهای مختلف صورت گرفته است.

با توجه به این موضوعات، سؤال این است پس ریشه‌ی مشکلات اقتصادی اخیر کشور در کجاست؟ به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین مشکل امروز اقتصاد کشور، “عدم مدیریت اقتصادی” توسط مسئولان امر است. یک مدیر موفق، مدیری است که مجموعه‌اش را از شرایط موجود به “نقطه‌ی مطلوب” می‌رساند. لذا در گام اول با شناخت کامل ظرفیت‌ها و نقاط قوت، برنامه‌ای برای بکارگیری آنها مشخص کرده و نقاط ضعف مجموعه را با استفاده از امکانات در دسترس خود پوشش می‌دهد.

مدیران اقتصادی هم برای “مدیریت” شرایط موجود، باید ضمن شناخت “ظرفیت‌ها” و “منابع” و “نقاط قوت و آسیب‌پذیر اقتصاد” با ترسیم یک “نقشه راه اقتصادی” تدبیری برای خروج اقتصاد از این التهابات بنمایند. مدیریت اقتصادی موضوعی است که به گفته‌ی رهبر انقلاب، وظیفه‌ی آن بر دوش دولت است.

اگر آنچنان‌که نفیو گفته است که سوءمدیریت یکی از دلایل بروز مشکلات اقتصادی است، و اگر آنگونه که اتاق بازرگانی گزارش کرده است که تحریم‌ها نهایتا ۳۰درصد می‌توانند به اقتصاد کشور لطمه بزنند، آنگاه مشخص است که عمده‌ ریشه‌ مشکلات اقتصادی، به سوءمدیریت برمی‌گردد. سوءمدیریت نیز قابل حل است به شرط آنکه مسوولان امر، به‌جای پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و اختلاف‌برانگیز، یا چشم دوختن به نقطه‌های خیالی بیرونی، همت خود را بر حل مشکلات اقتصادی متمرکز کنند.

 

منبع : فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *