یکشنبه ۱ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 23rd September 2018

شهریور ۱۴ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 177049

هویت زدایی از مفهوم کارگر

روزانه هزار و دویست تُن زباله توسط دو هزار رفتگر در تبریز جمع‌آوری می‌شود. تبریز، تنها شهر کشور است که رویّه خدمات شهری در آن، مطلقاً توقف ندارد و پاکسازی شهر، در طول سه شیفت شبانه‌روز، بی‌وقفه در جریان است. این ویژگی، که مدیران شهری، بسیار بر آن می‌بالند، اتفاقاً نشان‌دهنده کم‌مسئولیتی شهروندان و مشارکت ضعیف مردم برای پاکیزگی فضای شهری است.

 

تکه‌آینه شکسته‌ای در باکس زباله یک کارگر در خیابان لاله‌زار. هزار شعر ناسروده و فلسفه شهری می‌توان در توصیف این عکس سرود؛ اما بگذارید جز سیمای رفتگر رنجور شهر، چیزی در این آئینه نبینیم.
.
🔷 «سریال خیراله‌خان، صندوقچه اسرار» را دهه شصتی‌ها باید خوب به خاطر داشته باشند. خیراله‌خانِ رفتگر، صندوقچه اسرار محل‌ بود و به عنوان چهره‌ای معتمد و شریف، در هر قسمت از سریال، ماجرایی از زندگی محله را روایت می‌کرد. بگذریم.
.
🔷 تغییرنام «کارگر» به «پاکبان» یکی از جفاهای توسعه بی‌سَر و تَهِ تبریز به این قشر بود. این تغییر، چیزی نبود جز استحاله یکی از بنیادی‌ترین مفاهیم اجتماعی و سیاسی توسعه. اما همین جفا، چنان فریبنده اِعمال شد که خود کارگران هم از جفایی که بر ایشان رفت، بی‌خبر ماندند و هورا کشیدند؛ تا اسفندیار قره‌باغی، اُپرای مضحک این هویت‌زدایی را سرخوشانه در شاهگلی سر دهد.
.
🔷 روا نبود که جایگاه محترمانه و معتمدانه «رفتگر محله» به وضعیت نَزار امروز برسد. خدا کند آمار و ارقامی که بعضاً در مورد «اعتیاد کارگران شهری» درز می‌شود، صحت نداشته باشد. به خصوص این‌که کارگران شهری، هر لحظه و در همه‌جا حضور دارند و بین ایشان و شهر، رابطه تنگاتنگ و تاثیر متقابل حاکم است.
.
🔷 روزانه هزار و دویست تُن زباله توسط دو هزار رفتگر در تبریز جمع‌آوری می‌شود. تبریز، تنها شهر کشور است که رویّه خدمات شهری در آن، مطلقاً توقف ندارد و پاکسازی شهر، در طول سه شیفت شبانه‌روز، بی‌وقفه در جریان است. این ویژگی، که مدیران شهری، بسیار بر آن می‌بالند، اتفاقاً نشان‌دهنده کم‌مسئولیتی شهروندان و مشارکت ضعیف مردم برای پاکیزگی فضای شهری است.
.
🔷 فارغ از تحلیل سیاست‌های نادرست مدیریت شهری و هزار اظهار فضل آن‌چنانی، باید عادت کنیم دست‌کم نایلون کیک و بیسکویتی را که می‌خوریم زمین نیندازیم و چه خوب‌ که حتی اگر روی زمین دیدیم، برداریم. خدا را چه دیده‌اید، شاید روزی، روزگاری، شهری چنین داشتیم.

منبع صفحه اینستاگرام خیابان

برچسب‌ها, , , , ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار