پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۸, ۱۳۹۷ / November 19, 2018

هویت زدایی از مفهوم کارگر

روزانه هزار و دویست تُن زباله توسط دو هزار رفتگر در تبریز جمع‌آوری می‌شود. تبریز، تنها شهر کشور است که رویّه خدمات شهری در آن، مطلقاً توقف ندارد و پاکسازی شهر، در طول سه شیفت شبانه‌روز، بی‌وقفه در جریان است. این ویژگی، که مدیران شهری، بسیار بر آن می‌بالند، اتفاقاً نشان‌دهنده کم‌مسئولیتی شهروندان و مشارکت ضعیف مردم برای پاکیزگی فضای شهری است.

 

تکه‌آینه شکسته‌ای در باکس زباله یک کارگر در خیابان لاله‌زار. هزار شعر ناسروده و فلسفه شهری می‌توان در توصیف این عکس سرود؛ اما بگذارید جز سیمای رفتگر رنجور شهر، چیزی در این آئینه نبینیم.
.
🔷 «سریال خیراله‌خان، صندوقچه اسرار» را دهه شصتی‌ها باید خوب به خاطر داشته باشند. خیراله‌خانِ رفتگر، صندوقچه اسرار محل‌ بود و به عنوان چهره‌ای معتمد و شریف، در هر قسمت از سریال، ماجرایی از زندگی محله را روایت می‌کرد. بگذریم.
.
🔷 تغییرنام «کارگر» به «پاکبان» یکی از جفاهای توسعه بی‌سَر و تَهِ تبریز به این قشر بود. این تغییر، چیزی نبود جز استحاله یکی از بنیادی‌ترین مفاهیم اجتماعی و سیاسی توسعه. اما همین جفا، چنان فریبنده اِعمال شد که خود کارگران هم از جفایی که بر ایشان رفت، بی‌خبر ماندند و هورا کشیدند؛ تا اسفندیار قره‌باغی، اُپرای مضحک این هویت‌زدایی را سرخوشانه در شاهگلی سر دهد.
.
🔷 روا نبود که جایگاه محترمانه و معتمدانه «رفتگر محله» به وضعیت نَزار امروز برسد. خدا کند آمار و ارقامی که بعضاً در مورد «اعتیاد کارگران شهری» درز می‌شود، صحت نداشته باشد. به خصوص این‌که کارگران شهری، هر لحظه و در همه‌جا حضور دارند و بین ایشان و شهر، رابطه تنگاتنگ و تاثیر متقابل حاکم است.
.
🔷 روزانه هزار و دویست تُن زباله توسط دو هزار رفتگر در تبریز جمع‌آوری می‌شود. تبریز، تنها شهر کشور است که رویّه خدمات شهری در آن، مطلقاً توقف ندارد و پاکسازی شهر، در طول سه شیفت شبانه‌روز، بی‌وقفه در جریان است. این ویژگی، که مدیران شهری، بسیار بر آن می‌بالند، اتفاقاً نشان‌دهنده کم‌مسئولیتی شهروندان و مشارکت ضعیف مردم برای پاکیزگی فضای شهری است.
.
🔷 فارغ از تحلیل سیاست‌های نادرست مدیریت شهری و هزار اظهار فضل آن‌چنانی، باید عادت کنیم دست‌کم نایلون کیک و بیسکویتی را که می‌خوریم زمین نیندازیم و چه خوب‌ که حتی اگر روی زمین دیدیم، برداریم. خدا را چه دیده‌اید، شاید روزی، روزگاری، شهری چنین داشتیم.

منبع صفحه اینستاگرام خیابان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *